VisionOS App Store: Apple neden iPad ve iOS uygulamalarını otomatik olarak yayınlıyor?

dunyadan

Aktif Üye
iPhone ve iPad için uygulama geliştiricileri, programlarının gelecek yıl otomatik olarak VisionOS App Store’da yayınlanacağının farkında olmalıdır. Apple bir vazgeçme prosedürünü kullanır: Yazılımınızın Vision Pro kulaklığında çalışmasını açıkça istemiyorsanız bunu App Store Connect’te yasaklamanız gerekir.

ReklamcılıkVision Pro’ya daha hızlı


Bloomberg gazetecisi Mark Gurman’ın yakın zamanda haber bülteninde bildirdiği gibi, Apple’ın bunun için birkaç nedeni var. Öncelikle iPhone ve iPad uygulamalarını doğrudan Vision Pro’da test etmek çok kolay. Yeniden derlemeye gerek yoktur. Buradaki fikir, geliştiricilere, cihaz satışa çıktığında son kullanıcının yaşayacağı deneyimin aynısını sunmaktır.

Öte yandan Apple, önümüzdeki baharda piyasaya sürülecek Vision Pro’da (başlangıçta yalnızca ABD’de gerçekleşecek) kullanıcılara yeterince geniş bir yazılım yelpazesi sunmakla da ilgileniyor. Boş bir App Store burada oldukça utanç verici olurdu. Grup ayrıca Catalyst veya normal iPadOS uygulamalarıyla Mac App Store’da olduğu gibi işlerin yürümesini de önlemek istiyor. Pek çok tablet geliştiricisi (Apple açısından) burada yeterince heyecanla çalışmadı.

Uygulamaları şimdi test etmek daha iyi


Vision Pro başlangıçta gerçekten büyük bir platform olmayabilir. Şu anda ilk yılda 300.000 ila 500.000 adet arasında teslim edilmesi bekleniyor. Yine de geliştiricilerin iOS ve iPadOS uygulamalarının Apple’ın kulaklığında düzgün çalıştığından emin olmaları gerekiyor çünkü önümüzdeki yıllarda daha ucuz cihazlarla donanım hızla çok sayıda kullanıcı kazanabilir. Uygulamaları test etmek için bir vizyonOS SDK’sı ve macOS için simülatör uzun süredir mevcuttur; Bunu yapmak için güncel bir Xcode beta sürümünü yüklemeniz gerekir.

Platform kesinlikle kazançlı olabilir. Analistler, VisionOS uygulamalarının iOS ve iPadOS gibi mobil platformlara göre daha sık tam fiyatla sunulabileceğini düşünüyor. Kulaklık aynı zamanda oyun oynamak için de uygundur, ancak Apple’ın kendisi herhangi bir oyun kumandası içermemektedir. Xbox veya PlayStation çevre birimleri hemen uyumludur. Vision Pro’nun maliyeti en az 3500 $ olacak. Kulaklık, tüm zamanların en karmaşık tüketici elektroniği cihazı olarak kabul ediliyor ve hareket kontrolü de dahil olmak üzere yüksek çözünürlüklü mikro OLED ekranlarla geliyor.
(bsc)Haberin Sonu