ASM-The-Game: Amiga oyunu 32 yıl sonra çıktı

dunyadan

Aktif Üye
1997’deki ilk duyurusu ile 2011’deki yayımı arasında 14 yıl geçmiş olan, kült birinci şahıs nişancı oyunu “Duke Nukem Forever” aslında Vaporware Ödülü’nün ebedi kazananı olarak kabul ediliyor; bu ödül, uygulanması uzun yıllar süren bir duyurunun olumsuz ödülü. Bununla birlikte, Commodore Amiga için yakın zamanda piyasaya sürülen “ASM The Game (Director’s Cut)”a bakarsanız, 3D Realms klasiği bile aceleyle piyasaya sürülen bir oyun gibi görünüyor: ASM’nin katıldığı çok büyük bir 32 yıllık programlama yarışması var. oyun orijinal olarak geliştirildi ve resmi sürüm olarak yayınlandı. İkonik retro sistemi yeniden yiyecek alıyor.

ReklamcılıkAmiga meraklıları, Jonathan oyunu veya buna benzer Myst oyunu gibi birinci şahıs bakış açısıyla klasik bir işaretle ve tıkla macerasından memnunlar. 1991 yılında, o zamanın oyun dergisi Aktueller Software Markt’ın yazı işleri ofisinde geçiyor ve siz, hafızası olmayan bir genel yayın yönetmeni olarak masanızın önünde uyanıyorsunuz ve ne olduğunu öğrenmek zorunda kalıyorsunuz.ASM genel yayın yönetmeninin masasında uyanıyorsunuz ve hafızanızı arıyorsunuz. Amiga 2000’de CD sürücüsünün önünde duran program merkezi bir rol oynuyor.


(Resim: Markus Will)AmigaCD32 için 32 yıl sonra


“ASM The Game” (Director’s Cut, hala revize edilmiş), ironik bir şekilde, neredeyse tam 30 yıl önce piyasaya çıkan Amiga oyun konsolu Amiga CD32 için 32 yıl sonra piyasaya sürülüyor. Ancak oyun 1 MB’tan itibaren tüm Amigalarda çalıştırılabilmektedir. CD-Amiga’sı olmayan oyuncular için, üç oyun diski diskte ADF disk formatındadır (veya indirirken ISO dosyasındadır). İhtiyacınız olan tek şey uygun bir emülatör, A500Mini veya dosyaları disketlere aktarmanın bir yoludur.

Dikkat olmak! Elbette oyunu gerçek CD32’de oynamak isteyen meraklıların da bir fare bağlaması gerekiyor. Oyunun özelleştirilmiş denetleyici kontrolleri yoktur. CD, kullanım kılavuzu ve aksesuarların bulunduğu fiziksel kutunun fiyatı 35 avro, indirme sürümünün fiyatı ise 19 avro.İnternet sıcak BT haberleri ve bayat pr0n’larla dolu. Arada her zaman /dev/null için fazla iyi olan inciler vardır.
90’lı yılların klasik bir BT editör ekibi.


(Resim: Markus Will)Çok fazla modernlik beklememelisiniz – bu sadece 1991’den kalma, seyrek piksel grafikleri, az ses ve çok fazla metin içeren bir oyun projesi. Ancak birkaç mini oyun atmosferi gevşetiyor. Dergiyi geçmişten tanıyan retro meraklıları özellikle ASM’ye özgü tuhaf mizahı sevecekler; sayısız popüler kültür referansı var. Oyunun, başlangıç ekranında ayarlanabilen iki versiyonu mevcuttur. Bir kez tam program ve yarım hafif versiyon. Hafif sürüm kısa sürede yarısı kadar eğlenceli olduğundan tüm sürümü seçmeniz önerilir.

İndirilebilir ve CD’de mevcuttur


Steam neslinin de bilmediği şey: Oyun, mini ASM baskısı ve poster şeklinde fiziksel olarak somut bir kılavuzla birlikte gerçek bir karton kutuda teslim ediliyor. Kırılması zor kopya koruması olarak sağlam bir küp dahildir ve disket fanları için sette disketlerin yapıştırılacağı üç çıkartma vardır.

Peki neden bu kadar geç yayınlandı? 1991 yılında oyun dergisi bir yarışma başlattı: okuyuculardan, editörlerin karakter olduğu bir bilgisayar oyunu geliştirmeleri istendi. Michael Kafke ve Daniel Schwen adlı iki genç altı ay içinde bir Amiga işaretle ve tıkla macerası geliştirdiler ve bunu bir yarışma girişi olarak editör ekibine sundular.Kahve mutfağında belli ki bir Mitropa kahve makinesi var. Hape Kerkeling selamlarını iletiyor.


(Resim: Markus Will)Ne yazık ki, editör Klaus Trafford’un onlara oyunlarının kazandığı bilgisini vermesine rağmen, editör ekibindeki değişiklikler nedeniyle yarışma sonlandırılmadı. Oyunu daha da geliştirip kendi inisiyatifleriyle ve kendi adlarıyla piyasaya sürmek istediler ancak bu çeşitli nedenlerden dolayı başarısız oldu. Geliştiriciler, ASM’nin retro versiyonunun 2023’te piyasaya sürüleceğini öğrenene kadar çekmecede kaldı. Bu yeni baskının bir parçası olarak oyun revize edildi ve resmi olarak “Yönetmen Kurgusu” olarak piyasaya sürüldü. Ayrıntılı hikaye, kurulum ve oynatma talimatları ile birlikte, belirtildiği gibi ASM’nin mini versiyonu gibi tasarlanan kılavuzda yer almaktadır.

Oyun, APC/TCP Amiga mağazasından veya 7 Ekim 2023’te Mönchengladbach’ta gerçekleşecek Amiga 38 Amiga ticaret fuarından satın alınabilir. Geriye sadece bir not kalıyor: Dergiyi o dönemden bilenlerin kolonoskopi için mutlaka tekrar doktorla görüşmesi gerekiyor. Bu satırların yazarı da buna açıkça dahildir.


(mavi)Haberin Sonu