Yeni nesil QD-OLED: 31,5 inç ve 240 Hz'ye sahip 4K monitörler sipariş edilebilir

dunyadan

Aktif Üye
CES elektronik ticaret fuarında artık Alman mağazalarında duyuruldu: İlk üreticiler monitörlerini Samsung'un ikinci nesil QD-OLED panelleriyle satıyorlar. Samsung Display ilk kez 16:9 formatında ve daha yaygın olarak kullanılan 31,5 inç boyutunda bir varyantı piyasaya sürüyor. Daha önce minimum boyut 21:9 formatında 34 inçti.

ReklamcılıkMonitörler 240 Hertz'de 3840 × 2160 piksel (Ultra HD, 4K) görüntülüyor, bu da neredeyse inç başına 140 piksel (ppi) piksel yoğunluğuna yol açıyor. Karşılaştırma için: LG'nin önceki 26,5 inç WOLED panelleri, 111 ppi'nin hemen altında bir WQHD çözünürlüğe (2560 × 1440 piksel) sahiptir. 4K WOLED panelli 31,5 inçlik ekranların 2024'ün sonu veya 2025'in başında ortaya çıkması bekleniyor.

Samsung'un QD-OLED teknolojisi özellikle alt piksel düzenlemesi nedeniyle yüksek kontrastlı kenarlardaki renk saçaklarıyla mücadele ediyor. Yeni nesilde daha küçük pikseller sorunu azaltıyor ancak tamamen çözemiyor. Renk saçaklarını ne kadar güçlü algıladığınız kişiye bağlıdır; çoğu kişi bunu hiç umursamaz.Piyasadaki ilk monitörler


Dell, Alienware AW3225QF diğer adıyla Alienware 32 4K QD-OLED ön siparişlerini kendi çevrimiçi mağazası aracılığıyla kabul ediyor. Teslimatın 7 Mart'ta başlaması planlanıyor. 1119 Euro ile bu panelin en ucuz modelidir. Ancak Dell, monitörün içinde küçük bir fan kullanmaya devam ediyor; bu, özellikle fan yatağı eskidikçe potansiyel bir gürültü kaynağıdır. Dell şu anda kavisli versiyonu (1700R yarıçap) kullanan tek üreticidir.


Dell Alienware AW3225QF

(Resim: Dell)

Çevrimiçi perakendeci Cyberport, MSI'ın MPG 321URXDE ürününü ön sipariş için (1469 €'dan başlayan fiyatlarla) piyasaya sürdü, ancak çok daha yüksek bir fiyatla. MSI bunu daha karmaşık bir pasif soğutucu (fansız) ile tanıtıyor ve bir USB-C bağlantı noktası, dizüstü bilgisayar gibi 90 watt'a kadar bağlı bir cihazı şarj edebiliyor. Şarj fonksiyonu olmayan daha ucuz bir versiyon ise MAG 321UPX olacaktır. 321URX (DE olmadan) (1399 €'dan başlayan fiyatlarla) küçük bir bayi tarafından satılan uluslararası bir versiyondur.

Asus, ROG Swift OLED PG32UCDM ile benzer bir fiyat yönünde 1299 dolara gidiyor. Dönüştürülmüş KDV dahil (ABD fiyatlarına dahil değildir), bu 1440 Euro'nun biraz altına karşılık gelir. PG32UCDM'de ayrıca fan yoktur. Monitörün ne zaman satışa çıkacağı belli değil.

Bahsedilen üç model, HDMI 2.1 ve Displayport 1.4 aracılığıyla bir PC'ye veya konsola bağlanabiliyor. DisplayPort durumunda görüntü, Görüntü Akışı Sıkıştırma (DSC) kullanılarak zar zor görülebilecek şekilde sıkıştırılır, böylece aktarım hızı 240 Hertz'de 4K için yeterlidir.

Gigabyte ve HP, Displayport 2.1'i kullanıyor


Gigabyte ve HP ise modellerini DSC gerektirmeyen DisplayPort 2.1 ile donatıyor. Ancak HP Omen Transcend 32, Ağustos 2024'e kadar satışa sunulmayacak. Gigabyte, Aorus FO32U2P için henüz bir tarih açıklamadı.

Ayrıca Samsung'un kendi Odyssey OLED G8'inin (G80SD) ne zaman ve hangi fiyatla karşımıza çıkacağı da belli değil. Bu model mat ekran kullanır; diğerleri “yarı parlak” yüzeylere sahiptir.


(mma)Bağlı kuruluş bilgileri

İkisi birden ile İşaretli bağlantılar komisyon bağlantılarıdır (bağlı kuruluş bağlantıları). Böyle bir bağlantı üzerinden sipariş verilmesi durumunda Haberler online komisyon alır. Bu, alıcıya hiçbir ek maliyet getirmez.


Haberin Sonu