Yapay zeka tarafından oluşturulan kitap seline karşı: Amazon yayın sınırlamaları getiriyor

dunyadan

Aktif Üye
Amazon’daki e-kitaplarla ilgili görünüşe göre yapay zeka üreticileri tarafından yazılan çeşitli raporlara göre, çevrimiçi perakendeci artık yazar başına günde en fazla üç yeni esere izin veriyor. Amazon bunu hafta başında kendi yayın platformu Kindle Direct Publishing’in (KDP) forumunda ve Guardian’da yaptığı bir girişte duyurdu. Şu ana kadar yayınlanan eser sayısında bir sıçrama görmedikleri ancak yine de istismar konusunda bir şeyler yapmak istedikleri söyleniyor. Platformdaki çok az yayıncı değişiklikleri fark edecek; istisnalar mümkün olabilir. Ayın başından bu yana, bir e-kitap yayınlamadan önce insanlar içeriğin yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini soruyor.

Reklamcılık“İyi fikir”


Tedbirlerin son hafta ve aylardaki eleştirilere tepki olması muhtemel; Yapay zeka tarafından oluşturulan e-kitaplara gerçek bir engel teşkil etmeleri pek olası değil. Oxford Brookes Üniversitesi’nde yayıncılık alanında öğretim görevlisi Guardian’a, yapay zeka tarafından üretilen kitaplardan para kazananların engelleri aşmanın bir yolunu bulacağını söyledi. Tedbirleri “oyunun kurallarını değiştirecek” olarak görmüyor; Miriam Johnson, yapay zeka tarafından üretilen kitapların sayısının en fazla biraz azalacağını söylüyor. Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin ifşa edilmesi gerekliliği “güzel bir fikir” ancak Amazon’un bunu nasıl kontrol etmeyi planladığı tamamen belirsiz.

Rapora göre ABD’li yazar Jane Friedman atılan adımları övdü ancak Amazon’un gerekirse daha fazlasını yapacağını umuyor. Ağustos ayının başında, Amazon ve Goodreads’i alenen eleştirdi çünkü orada yazar olarak listelendiği ancak muhtemelen bir yapay zekadan gelen birkaç kitap vardı. Ancak o zaman kaldırıldılar; daha önce bunları platformlardan sildiremiyordu. Amazon’da keşfedilen yapay zeka tarafından oluşturulan mantar toplama kılavuzları da dikkat çekti ve bunların kullanımı potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sonuçlara yol açabilir. Yılın başından bu yana, yapay zeka tarafından üretilen gerçek bir e-kitap seli Amazon’a kaydedildi ve bunları orada yayınlamak özellikle kolay.


(mho)Haberin Sonu