tvOS 17: Yeni Apple TV işletim sistemi neler getiriyor

dunyadan

Aktif Üye
Apple ayrıca Pazartesi günü iOS 17, iPadOS 17 ve watchOS 10 ile birlikte tvOS için de büyük bir güncelleme yayınladı. Versiyon 17, Apple TV cihazları için son yıllarda yapılan en heyecan verici güncellemelerden biri ve şirketin multimedya kutusunu henüz unutmadığını gösteriyor. Yenilikler arasında görüntülü sohbet işlevi, yerel VPN desteği, yeniden oluşturulmuş bir kontrol merkezi ve Apple’ın uzaktan kaybedenler için bulma işlevi yer alıyor.

ReklamcılıkAna ekran dahil pek çok yeni şey


Apple TV HD ve tüm 4K modellerinde her zamanki gibi çalışan tvOS 17’nin ana ekranı yeniden tasarlandı: satır başına simge sayısı altıya kadar çıkıyor. Yeni kontrol merkezi, geçerli saat ve oturum açan kullanıcı da dahil olmak üzere giderek daha fazla yararlı bilgi gösteriyor. İkinci ve üçüncü nesil Apple TV 4K’ya yeni bir uygulama eklendi: FaceTime.

Süreklilik Kamerası işlevi kullanılarak multimedya kutusuna kablosuz olarak bağlanabilen iOS 17 yüklü bir iPhone ile birlikte ilk kez televizyon üzerinden görüntülü görüşme mümkün oluyor. İyi bilinen orta sahne özelliği sizi her zaman resmin merkezinde tutar. Konuşmalar devam ediyorsa, bölünmüş görünüm ekranını kullanarak bunları tek bir ekranda diğer uygulamalarla birleştirebilirsiniz. Webex veya Zoom gibi yeni tvOS uygulamaları yakında iPhone’u kamera olarak kullanabilecek.

Karaoke, Uzaktan Kumandayı Bulma, VPN


Apple’ın karaoke özelliği Sing de kamerayı kullanarak şarkı söyleyen kişiyi ekrana ışınlayabiliyor ve bu da oldukça eğlenceli olabiliyor. Dairelerinde tekrar kaybeden ikinci nesil Siri Remote sahipleri artık onu bir iPhone ile takip edebilir: Bu, akıllı telefonun kontrol merkezindeki yeni bulma işlevi kullanılarak yapılabilir (iOS 17 ile). tvOS 17, Dolby Vision 8.1’i destekler ve daha iyi anlaşılırlık için film diyaloglarını merkeze taşıyabilir.

Uzun zamandır beklenen ve sonunda uygulamaya konulan özellik, Apple TV için yerel bir VPN işlevidir. Bu, daha güvenli gezinmenize veya IP konumunuzu belirlemenize olanak tanır. Ancak şu anda ProtonVPN veya NordVPN gibi tanınmış sağlayıcıların uygun uygulamalarının eksikliği var. Ancak IPVanish, FlowVPN, PureVPN ve SwizzVPN zaten başlangıç aşamasındadır. Wireguard konu hakkında henüz yorum yapmadı ve Freedome sağlayıcısı F-Secure başlangıçta bir talebe yanıt vermedi.
(bsc)Haberin Sonu