TourismA, 23-25 Şubat tarihleri arasında Floransa'da arkeoloji ve kültür turizmi sergisi

yasader

Aktif Üye
Toplantılar, atölyeler, dersler, sergiler, ödüller, arkeolojik tadımlardan oluşan çok yoğun bir takvim. Hepsi ücretsiz girişli. 23-25 Şubat tarihleri arasında Floransa'daki Palazzo dei Congressi'de planlanan turizmA – Arkeoloji ve Kültür Turizmi Sergisi'nin 10'uncusu bugün Floransa'daki Palazzo Strozzi Sacrati'de sunuldu. Organizasyon Archeologia Viva dergisi tarafından gerçekleştirildi.

Konuşmacılar arasında Archeologia Viva'nın yöneticisi Başkan Eugenio Giani ve büyük şehir Floransa ile Prato ve Pistoia eyaletlerinin Arkeoloji, Güzel Sanatlar ve Peyzaj sorumlusu Salone Piero Pruneti, Toscana Promozione Turistica'nın yöneticisi Antonella Ranaldi vardı. Francesco Tapinassi ve Toskana Promozione Turistica Clara Svanera'nın kültür turizmi ve yurtdışı projeleri için irtibat kişisi.

İlk selamlama Başkan Giani'ye verildi. “Varlığının onuncu yılını kutlayan Piero Pruneti tarafından tasarlanan ve başından beri katıldığım için kendimi özellikle bağlı hissettiğim bir girişim. Arkeoloji sadece geçmişe ait belirli alanlardaki bulguların incelenmesi değildir, aynı zamanda son derece canlılık unsurudur çünkü tarihi ve bilgi mirasımızı zenginleştirir, kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi anlamamızı sağlar. Etkinlik takvimi ve üst düzey konuşmacılar sayesinde yıllar geçtikçe etkinlik artan bir önem ve görünürlük kazandı. Kültür turizmiyle yakından bağlantılı ve Toskana Promozione Turistica ajansının da dahil olduğu gerçek bir arkeoloji festivali. “Unutmayalım” diye sözlerini bitiren Giani, 5 Mart'ta Roma'nın 2026 İtalya Kültür Başkenti seçileceğini ve Sienese Valdichiana Belediyeler Birliği'nin 2022'de San Casciano dei Bagni'nin olağanüstü keşfi sayesinde on finalist arasında yer alacağını söyledi. ”.

Piero Pruneti, “On yıl büyük bir başarıdır” dedi. Etkinlik, arkeoloji ve çevre mirası dünyasından her zaman yeni teklifler arayan turist operatörleri için bir referans noktası haline geldi. Aynı zamanda herkese açık ve ücretsiz, büyük bir kültür kutlamasıdır. Müfettiş Ranaldi, turizmin ilk gününde sunulacak en ilginç şeylerden birini detaylı olarak anlattı.A. Bagno a Ripoli Belediyesi'nde şu anda Viola Park'ın bulunduğu alanda 2020-2022 yılları arasında 4 yıl öncesine kadar bilinmeyen bir alanda birçok keşif yapıldı. Bir yol, bir çiftlik ve 167 mezar tespit ettik. MÖ 8. yüzyıldan MS 6. yüzyıla kadar. Ayrıca mezarlarda ve kandillerde bulunan mezar eşyaları”.

Son olarak Toscana Promozione Turistica'nın müdürü memnuniyeti dile getirdi. Francesco Tapinassi şöyle yorumladı: “TurizmA, Floransa ve Toskana'da doğdu ve gelişti; bu bölgenin olağanüstü tarihi mirası, Toskana'ya gelenler tarafından arkeoloji, kültür ve turizm arasındaki bütünlüğün algılanmasının ayrılmaz bir parçası haline geliyor. TPT'nin içeride kendine ait bir alanı olacak ve Etrüsklere özel önem verilecek. Ayrıca arkeoloji ve kültür turizmine adanan GIST ACTA – Arkeoloji ve Kültür Turizmi Ödülü'nün ikinci edisyonunu da vurgulamak isterim. Sektörde yer alan tüm İtalyan basınını bir araya getirmeyi amaçlayan gazeteci Clara Svanera'nın 2023 yılında ortaya attığı bir fikirden doğan bir an. Ödül, Toscana Promozione Turistica işbirliğiyle düzenlendi ve dünyanın her yerinden 600'ün üzerinde aday gösterildi.”