Taptaze Kalan Kusursuz Bir Halde Kabaran Mis Üzere (Zeytinli Poğaça)

yasader

Aktif Üye
Taptaze Kalan Olağanüstü Bir Formda Kabaran Mis Üzere (Zeytinli Poğaça) Tanımı İçin Malzemeler

• 1 adet yaş maya (42 gramlık)
  • 1 su bardağı (ılık su)
  • 1 su bardağı (ılık süt)
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 3 tatlı kaşığı tuz (damak tadınıza bakılırsa azaltıp arttırabilirsiniz)
  • 6 su bardağı un (1 bardak duruma bakılırsa ek yapabilirsiniz ben ekleme gereği duydum)
Taptaze Kalan Şahane Bir Formda Kabaran Mis Üzere (Zeytinli Poğaça) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Miss üzere kabaran mükemmel bir tanımım var hanımlar. Daha evvel kuru maya ile denedim ama hiçbir biçimde kabarma sağlayamadım fakat bu tanım enfes oldu. Haydi başlayalım.

1. Öncelikle yoğurma kabına su, süt, sıvı yağ, yumurta, şeker ve yaş mayayı alalım ve maya eriyene kadar güzelce karıştıralım. Elinizle ovalayarak yapmanızı tavsiye ederim.
  2. Ardından tuz ve unun bir kısmını ekleyerek hamurumuzu yoğurmaya başlayalım. Unu yavaş yavaş ek ederek hamurumuzu yoğurmaya devam edelim.
  3. Hamurumuzun üzerini streçleyip pak bir bez örterek 1 saat kadar mayalanmaya bırakalım.
  4. Sürenin sonunda kabaran hamurumuzu tezgaha alarak yoğuralım ve havasını alalım.
  5. Ardından tezgaha alıp toparlayarak evvel 2 eşit kesime, akabinde olmasını istediğimiz boyutu hesap ederek küçük bezeler halinde keselim.
  6. Kestiğimiz modülleri elimizle beze haline getirelim ve fırın tepsisine dizelim.
  7. Mayalı poğaçalarımızın üzerine çırpılmış yumurta sarısını sürüp susam serperek 10-15dakika kadar tepsi mayasının gelmesi için bekletelim.
  8. Ardından poğaçalarımızı evvelinde ısıtılmış 180°c fırında alt-üst ayarda yaklaşık 20-25 dakika pişmeye bırakalım. Afiyet olsun!.
Taptaze Kalan Mükemmel Bir Halde Kabaran Mis Üzere (Zeytinli Poğaça) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı