Retro trend: Nikon, tam çerçeve sensörlü Nikon Z f’yi tanıtıyor

dunyadan

Aktif Üye
ReklamcılıkHaftalardır Nikon’un yeni bir retro modeli hakkında spekülasyonlar yapılıyordu ve çoğu zaman olduğu gibi internetteki söylenti siteleri tamamen yanlış değildi. Nikon, Z f ile 1970’lerin ikonik FM2 tasarımını temel alan, tam çerçeve sensörlü bir dijital fotoğraf makinesini piyasaya sürdü.

Analog şablona göre yeni model, pirinçten frezelenmiş ve magnezyum alaşımından yapılmış modern bir muhafazaya yerleştirilmiş çok sayıda ayar tekerleğine sahiptir. Bu, hızlı bir uygulama sırasında keşfettiğimiz gibi, kameraya ağır ve yüksek kalite hissi veriyor. Mühendisler, örneğin bir kablo ayırıcının kullanılabilmesi için ayrıntılara büyük bir dikkatle çalıştılar. Muhafaza, toza ve sıçrayan suya karşı koruma sağlamak üzere yalıtılmıştır.

Altı farklı renkli versiyon, fotoğrafçıların bireysel zevklerine uyacak şekilde siyah kamera versiyonunu tamamlıyor. Hepsi oldukça göze çarpmayan bir renk spektrumunda hareket ediyor.Z f, siyahın yanı sıra altı yumuşak renk seçeneğiyle daha satışa sunulacak.


(Resim: Nikon)Teknik ekipman söz konusu olduğunda üretici Nikon, portföyündeki en yeni modelleri baz alıyor. Z f, Z 9’un amiral gemisi kamerasında da kullanılan Expeed 7 görüntü işleme işlemcisine güveniyor. Sensör 24 megapiksel çözünürlük sunuyor. Sensör ve görüntü işlemcisi kombinasyonu için Nikon, ISO 6400’e kadar düşük gürültülü kayıtlar ve yakın zamanda tanıtılan üst model Z 8’den daha güçlü olduğu söylenen bir otomatik odaklama vaat ediyor. Ayrıca manuel lenslerle nesne tanıma özelliği sunması, Bu, elle odaklama yaparken fotoğrafçıyı destekler ve insanlardan hayvanlara ve araçlara kadar dokuz tür nesneyi yakalar.

Sensörün görüntü sabitleme özelliği, elde taşınırken sekiz f-durağına kadar daha uzun pozlama süreleri sunmalıdır. Bir yenilik, seçilen netleme noktasına bağlı olarak stabilizasyonu optimize eden ve tek bir diyafram açıklığına ulaşması amaçlanan netleme noktası VR’dir.

Ayrıca yeni olan, 4/8/16 veya 32 ayrı görüntüden son fotoğrafı hesaplayan piksel kaydırma işlevidir. Ancak bu, fotoğraf makinesinde mümkün değil, yalnızca Nikon yazılımı NX-Studio aracılığıyla mümkün. Sensörün çekimler arasında minimum düzeyde kaydırıldığı piksel kaydırma, daha hassas renk üretimi, daha düşük gürültü ve daha yüksek çözünürlük sağlamalıdır. Z f, piksel kaydırma modu sunan ilk Nikon fotoğraf makinesidir; dolayısıyla bunu gelecekteki modellerde veya cihaz yazılımı güncellemeleri aracılığıyla daha yeni modellerde de bekleyebilirsiniz.

Retro bir kamera olarak monokrom görüntü modu şarttır. Zf bunu üç farklı yorumla sunuyor: Geleneksel varyanta ek olarak, nötr kontrastlı geliştirme ayarları ve işlem sonrası işlemlerde buna karşılık gelen miktarda hareket alanının yanı sıra “derin ton değerleri” seçilebilir. Fotoğraf/video seçim anahtarı, monokrom versiyona hızlı bir şekilde geçiş yapmak için kendi Siyah-Beyaz konumunu sunar.

Video özellikleri


Zf, hareketli görüntüleri 4K çözünürlükte (30p) 10 bit H.265 sıkıştırılmış olarak maksimum 125 dakika uzunlukta kaydeder. Kırpma modunda saniyede 60 kare mümkündür. Ancak kamera RAW görüntüleri kaydetmez. Ses, 24 bit ses olarak hafıza kartına aktarılır.

Z f, diyafram öncelikli film kaydını destekleyen ilk Nikon fotoğraf makinesidir. Otomatik netleme alanı seçimi, konuyu izleme seçeneği sunar.

Kamera, depolama ortamı olarak SD veya mikro SD kartları kullanır. Kompakt muhafaza nedeniyle bunlar yalnızca kamera pilinin yanına sığar. Değişiklik, özellikle daha küçük kartla zahmetli olabilir.

Döndürülebilir ve eğilebilir ekran


3 inçlik ekran 2,1 milyon piksel çözünürlük sunuyor ve yana katlanabilir. Bu konumda, örneğin yer seviyesindeki çekimler veya yukarıdan çekilen fotoğraflar için ekran döndürülebilir. Vizör Nikon Z 6II’ninkine karşılık geliyor ve 3,69 milyon pikselle Dörtlü VGA çözünürlük sunuyor.Z f’nin dokunmatik ekranı döndürülebilir ve eğilebilir.


(Resim: Nikon)Küçük gövde nedeniyle arka tarafta kontroller için az yer olduğundan, bunlar ekrana taşınıyor. Touch-fn adı verilen bu öğelere kamera menüsü aracılığıyla işlevler atanabiliyor.

Z f, Ekim ayından itibaren mağazalarda satışa sunulacak. Fotoğraf makinesi gövdesinin fiyatı 2.500 Euro, Nikon Z 40 mm f/2.0 SE’yi içeren kit için 2.750 Euro istiyor ve Z 24-70 mm f/4.0’lı versiyonun ise 3.130 Euro’ya el değiştirmesi bekleniyor. Renkli modeller şimdilik Nikon Store’a ayrıldı.


(buna rağmen)Haberin Sonu