Pistoilis, FANATİK’e konuştu: Hafta boyunca savaşa hazırlandık

OzguN

Yeni Üye
İNG Basketbol Harika Ligi’ndeki derbide, Ataşehir’de ezeli rakipleri Fenerbahçe Beko’yu deviren Galatasaray NEF’in Yunan coachu Andreas Pistoilis, FANATİK’e konuştu. Derbiyi yorumlayan, iki kulüp içindeki ezeli rekabeti epeyce güzel bildiğini söyleyen Pistoilis, Galatasaray’dan teklif aldıktan daha sonra transferin de bir gün ortasında bittiğini, bu biçimde bir teklif almasından dolayı fazlaca keyifli ve gururlu olduğunu söylemiş oldu. Kelam artık, geldiği günden bu yana çıktığı 4 maçı da kazanan Pistoilis’te..

‘Akdeniz insanı bu biçimdedir’

Türkiye’ye gelmedilk evvel Fenerbahçe – Galatasaray rekabeti hakkında neler biliyordunuz, geldikten daha sonra neleri deneyimlediniz ve öğrendiniz. Art geriye iki derbi vardı, biri futbolda, biri basketbolda…

“Bu rekabetin benim için Avrupa’nın en mühimlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. El Clasico’dan (Real Madrid-Barcelona), benim ülkemdeki Panathinaikos- Olympiakos rekabetinden bir farkı yok. Buraya Kızılyıldız- Partizan rekabetini de ekleyebilirim. Fenerbahçe- Galatasaray rekabetini de fazlaca düzgün biliyorum. Türk halkı ve Yunan halkı içinde da fazlaca büyük benzerlikler var. İnsanların kulüplerine karşı ne kadar tutkulu olduklarını epey âlâ biliyorum. Ve bu derbilerin onlar için ne mana söz ettiğini de… Bunlar özel maçlar lakin kimi vakit çılgınca olabiliyor. İşler olağanın dışına çıkabiliyor ancak Akdeniz insanı bu biçimde. Türkler, Yunanlar, İspanyollar kimi vakit hududu aşıyoruz. Fakat bu taraftar olmanın bir modülü. İşin tabiatını epeyce âlâ biliyorum. Benim için değerli bir deneyim oldu lakin yıllardır Olympiakos-Panathinaikos maçlarını hayatış biri olarak bu tip atmosferlere epey alışığım. Bu mevzuda tecrübeliydim yani.”

‘Kazanmanın bir yolunu bulduk’

Derbiye nasıl hazırlandınız, oyun planınızı uygulayabildiniz mi?

“Öncelikle birinci egzersiz gününden itibaren maça teknik-taktikten fazla mental olarak hazırlanmaya çalıştık. Savaşmalıydık, konsantre olmalıydık ve her türlü olumsuz koşula hazır olmalıydık. Gerçi bütün maçlar öncesi bunu yapıyoruz fakat mental manada oyuncularımıza ‘Savaşa gidiyoruz, kazanmak istiyoruz, öbür seçeneğimiz yok’ bildirisini hafızalarına kazımaya çalıştık. Aklımızda kazanmaktan öteki niyetimiz yoktu. Biliyoruz ki alanda derbinin tabiatı gereği mecazi manada büyük bir arbede olacak. Benim için epey kıymetli olan bunu yaptık. Savaşa hazırlandık, konsantre olduk ve kazandık. kimi vakit küçük ayrıntılarda başarısız olduk. Skorda geriye düştük ve maçın ortasında oluşan, berbat giden şeylere çabuk tepki verip adapte olduk. Yani oyuncularımla birlikte kazanmanın bir yolunu bulduk. Bu benim için epey değerliydi.”

‘Her maçta gelişiyoruz’

Geldiğinizden bu yana oynadığınız 4 maçı da kazandınız. Dönem sonunda grubu nerede görüyorsunuz?

“Benim için kıymetli natürel ki. Lakin daha değerli olan birtakım maçları uygun oynamadık. Berbat oynarken de kazanmanın bir yolunu bulduk. Biliyorum ki her maç gelişiyoruz. Oyuncularıma hayli büyük inancım var. Kimi oyuncularım beklediğimden daha âlâ işler de yapıyor. Bunlar olursa, inşa etmeye başladığımız şeyi müdafaayı ve daha geliştirmeyi başarırsak dönemi uygun bir yerde bitirebiliriz. Ben daha da gelişme göstereceğimize inanıyorum.”

‘Teklif alınca gurur duydum’

Gelelim Galatasaray’a transferinize. Birinci teklif geldiğinde neler hissetiniz örneğin?

“15 yıldan fazla bir müddetdir asistan coach olarak misyon yapıyorum. Dürüst olmak gerekirse son birkaç yıldır baş antrenörlük için kendimi hazır hissediyordum ve bir teklif bekliyordum. Galatasaray’dan teklif gelince fazlaca keyifli oldum. Hiç tereddüt etmeden bu teklifi kabul ettim. Transferim teklif geldikten daha sonra 1-1.5 gün ortasında bitti. Daha evvel Türkiye’de Banvit’te bir yıl çalışmıştım. Çok sevdiğim bir ülke. Burada yaşamayı, Türk insanını fazlaca seviyorum. Ayrıyeten Galatasaray epeyce büyük bir kulüp ve büyük bir topluluk. Potansiyeli olan, milyonlarca taraftarı olan bir kulüp. Bir kere daha söylüyorum teklif aldığım için fazlaca fakat epeyce keyifli oldum ve gurur duydum. Buradaki kimi bireylerle yakın dostluklarım da var. Düzgün ilgilerim var ve bunlar benim yeterli bir çalışma ortamına sahip olacağımın garantisiydi.”

‘Taraftarı salona bekliyoruz’

Son olarak Galatasaray taraftarına bildiriniz var mı?

“Öncelikle şu ana kadar verdikleri takviye için minnettarım. Çok büyük bir taraftar kitlemiz olduğunu biliyorum ve önümüzdeki maçlarda dayanaklarını artırmalarını istiyorum. Salona gelen taraftar sayısını artırmak da benim vazifelerimden ve amaçlarımdan biri. Zira buna muhtaçlığımız var.”