Pınar Karşıyaka’nın coach’u Ufuk Sarıca’dan transfer yorumu

OzguN

Yeni Üye
Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı’nın deneyimli coachu Ufuk Sarıca, yeni dönem öncesi Milliyet’in sorularını yanıtladı, gayelerini anlattı.

– Kuzminskas transferi ile takımınız tamamlandı. Transfer sürecinden şad musunuz?

“İstediğimizi yaptık kurgu olarak. Alışılmış ki bakıp da anlaşamadığımız isimler oldu. Lakin istediğimiz oyunculara sahip olduk. Biraz geç kurduk grubu. Delgado yeni katıldı, Kuzminskas iki gün evvel İzmir’e geldi. Onların haricinde 12 tane daha oyuncumuz var ve bunlardan 10 tanesi yeni. ötürüsıyla bu isimleri ekip haline sokabilmemiz için vakit lazım. Fakat ligin bir hafta, Şampiyonlar Ligi’nin 10 gün daha sonra başlayacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Her şeyi bir anda oturtmamız mümkün değil. Ancak ana kısımları uygun yapıp, başlangıçta hayli hasar almamayı umuyoruz. Oyuncuların birbirlerini tanıması, beni tanıması, benim de oyuncuların neyi daha yeterli yapacaklarını gorebilmem için buna muhtaçlığımız var. Bu süreyi kısaltmaya çalışacağız. Ferdi manada değerli işler yapabilecek oyuncularımız var zira.”

“KATKI ALIRIZ”

– Sizin gruplarınızda kısa skorer ve uzun daha değerli üzere… McCollum ve Delgado’dan istediğinizi alır mısınız?

“Ben umutluyum. McCollum esasen güzel bildiğimiz bir isim. Skor gücü üst seviyede, daha evvel de ligimizde oynadı ve uygun işler yaptı. Taraftarın seveceği bir şekli var. Delgado da tanıdığımız bir oyuncu lakin onun önünde biraz mühlet var yaş itibariyle. Birebir şeyler aslında öteki isimlerimiz için de geçerli. Bizim kadrodaki biroldukça bölgemizdeki oyuncunun yoldayken büyüyeceğini düşünüyorum. Brown da âlâ başladı ancak onun da basketbolunun üzerine koymasını bekliyorum. Daha evvel de bunu yaşadığımız birfazlaca isim oldu, onların gelişimi bizi ayrıyeten keyifli ediyor fakat Pınar Karşıyaka’nın başarılı olması için bunu başarmalıyız biz. Biroldukça oyuncudan umutluyum lakin bilhassa sorduğun McCollum ve Delgado’dan değerli katkı alacağımızı düşünüyorum.”

“YOLDA BÜYÜYEN TAKIM”

– Ligde yeterli takımların kurulduğunu, bütçelerin üstlere çıkarıldığını görüyoruz ve kağıt üzerinde favori değilsiniz. Lakin daha evvel de favori olmadığınız dönemlerde büyük işler yapmıştınız. yenidenı için umudunuz var mı?

“Umut her vakit var. O olmadan plan yapmak, hırsla çalışmak kolay değil. Sahiden samimi söylüyorum, bu ekiple ilgili bu biçimde bir umudum var. O yüzden yolda büyüyen ekip dedim. Geçmişte favori olmadığımız periyotta de bunlar olmuştu. Oyuncular dönem ortasındaki performansını artırdı, kadronun performansı arttı ve sonuç geldi. Burada evvela sabırlı olmamız lazım. örneğin hazırlık maçında Fenerbahçe ile oynuyoruz. Bir Euroleague ekibi ve 8 yabancı ile çıktı alana. Bütçe olarak tahminen 8-9 kat fark var ortamızda. Lakin biz onlarla müsabakayı geçmişte başarmışız. Hafızalarda bunlar var. O hafızalar kalsın, silinmesin ancak bu kadroda 10-11 tane yeni oyuncu var ve onların bir ortada hareket edebilmesi için vakit lazım. Bunu kısaltacak olan da bizleriz. O yüzden ben zaman-sabır ve çalışmak diyorum. Buna herkes dahildir. Bunu başarabilirsek kimsenin beklemediği yerlerde olabileceğimize inanıyorum. Fakat ligin bu dönem daha güç olacağı, birtakım ekiplerin keskin atılımlar yaptıklarını da göz gerisi etmemek gerek.”

“HUZURLU BİR ORTAM VAR”

– Kıymetli tekliflere karşın burada kalıyor olmanız…

“İnsanın hem sevdiği hem sevildiği bir ortam var ise huzur vardır. Ben Karşıyaka’da bunu hissediyorum. Dayanak geliyor, muvaffakiyetler yaşanıyor… Bunları bırakıp gitmek için nitekim çok farklı kaidelerin olması lazım. Huzursuz olduğun bir yerde bulunsan o radikal sonucu epeyce daha rahat verirsin ve ayrılabilirsin fakat ben bunun tam aksini yaşıyorum. Karşıyaka’yı fazlaca seviyorum ve sevildiğimi de her gün bir daha hissediyorum.”

“AKLIMA 2019 GELDİ”

Ufuk Sarıca, Fransa maçıyla, ABD müsabakasının emsal sonla bittiğinin hatırlatılması üzerine, “Aklıma doğal ki ABD maçı geldi ve kendime eziyet ederek o çabayı tekrar izledim. Herkes düşer. Lakin düştüğün yerden kalkmak önemlidir” dedi.

– Ulusal maçları kesinlikle izlemişsinizdir. Fransa maçında fauller kaçtığında aklınıza 2019 geldi mi? Ekibin başında siz vardınız ve 4 faulden bir adedini sokamadığmız için ABD’ye kaybetmiştik…

“Gelmez mi? Geldi hatta bir gün daha sonra kendime eziyet ederek o ABD maçının tamamını izledim. Fakat epeyce üzüldüm bizim ulusal kadromuzun bu türlü turnuvayı noktalamasına. Ayrıyeten o dramatik sonun benzerliği ve faulleri birebir oyuncunun kaçırmasına. Ancak bunlar sporun ortasında olan şeyler. Düşmek değerli değil sporda, herkes düşer… Lakin kıymetli olan düştüğün yerden yine kalkıp hayata devam edebilmektir. Bunun haricinde da yapılması gerekenler var. Bizim Türk oyuncularımızı kesinlikle alanda tutacak formüller bulmamız lazım. İspanya’da kıta dışı kuralı var. Bunu niye yapıyorlar; zira Avrupalı oyuncunun, Amerikalıyla kas yapısı olarak eşleşmesi kolay değil. Bizim de birtakım kurallar için bunu desteklememiz gerekiyor.”

“GENÇLER OYNAMAYI SEÇSİN”

“Burada oyunculara düşen misyonları de daima konuşuyoruz. Birtakım oyuncuların seçimlerini kusurlu buluyorum. Gençler önceliği oynayabilecekleri ekiplere vermeli. Genç yaşta güzel paralar kazanmayı düşünmelerine gerek yok. aslına bakarsanız bir plan yaptığınızda o parayı uzun vadede ziyadesiyle kazanacaksınız. Ancak büyük gruba gidip oturduğunuz vakit 2 yıl daha sonra o paraları bulamıyorsunuz. Bizim son 40 saniyede karar veren oyunculara muhtaçlığımız var. Ulusal Kadro ’da da bunun badiresini yaşadık. Finlandiya, İsveç üzere ülkelerin oyuncuları farklı ülkelere gidiyor ve oralarda mühlet alıyor. Biz bunu yapamıyoruz.”

“ÖNÜMÜZDE ÖRNEKLER VAR”

“Bizim kadrolarımıza gelip oynayarak fazlaca daha üst düzeylere ulaşan Sertaç, Metecan üzere isimler kıymetli örnek. Oyuncuların bunları da görmesi gerekiyor ki, artık hem yerli tıpkı vakitte yabancı oyuncular için bunun da bir seçim kriteri olduğunu, bunun bize birtakım artılar getirdiğini de görüyoruz fakat her şey de orada bitmiyor alışılmış.”

“SABIR ÇOK ÖNEMLİ”

– Hazırlık maçını 5 bin kişinin önünde oynuyorsunuz. Bu bir talih tahminen. Sabır kısmında dezavantaj yaratıyor mu?

“Taraftarla oynayabilecek isimlerimiz var. Bütün ekibi o denli kurmuyoruz lakin kimi durumları kent ve kulübün özelliklerine uygun seçiyoruz. Açık sahayı oynayabilen, agresif olan isimleri her dönemde tercih ettim. Taraftarları ateşleyebilecek oyunculara sahibiz. Lakin kimi vakit de taraftar önünde heyecanlanan, yeterli niyetli olsalar da tertip dışına çıkabilecek isimler oluyor. vakit içinde o gerilim ve aceleyi ortadan kaldırınca herkesten daha epey randıman alırız. Geçen senelerda kazanılan muvaffakiyetler, geçen dönem ligin sonundaki performansımız akıllara gelince her şey bir anda olsun isteniyor lakin sabretmeden de olmuyor.”

“SON 8’DE OLMALIYIZ”

– Geçen sene Avrupa’da başarısızdık dediniz, pekala bu dönem muvaffakiyet kıstası ne olmalı?

“Son 8 ortasında olmalıyız. Oradan daha sonra aslına bakarsanız yarı finali, finali gerçekçi olarak gorebiliyorsunuz. Geçen sene bizim yaptığımız en kıymetli kusur, bir dönem evvelki MVP Colson’ı aldığımız için bir anda şampiyonluğun en kuvvetli adayı haline getirilmemizdi. O denli bir şey yoktu. Yalnızca bütçe olarak söylemiyorum, baktığınız vakit sizden daha düzgün 5-6 grup olabiliyor o düzeyde. Bir anda şampiyonluk adayı göstermek gerçek değildi. Daha evvel final oynadığımız senede de birinci 8 için bile aday gösterilmiyorduk, o da hakikat değildi. Bizim bir kültürümüz var Karşıyaka olarak. Bu yüzden evvela son 8’i gorelim ve sakatlık olmasın, daha sonrası daha net olacaktır.”

“TARAFTAR BAŞARIYI HAK EDİYOR”

– Karşıyaka’da ne kadar sevildiğiniz malum. Geçmişteki muvaffakiyetleri tekrar ederseniz, neler yaşanabileceğini hayal ediyor musunuz?

“Tabii ki ediyorum ve fazlaca da hoş olur diyorum. Şöyle örnek vereyim, 2014, 15, 16… Yani Euroleague’e kadar giden devir vardı. 13-14 yaş kümesindeki çocuklar, kadrolarının başarılarıyla o bağlılığı yakalıyorlar. Biz o devirde İzmir’de ya da Karşıyaka’da yaşayan fakat öbür kadroları tutan gençlerin, Karşıyaka sevgisini doruğa çıkarmıştık. Tahminen onların %50’si basketbola başladı. Artık onların kardeşlerini hedeflememiz lazım. aslına bakarsan topluluklar bu biçimde oluşuyor. Bu olursa onurlanırız, gururlanırız. Baktığınız vakit burası bir semt ve basketbolu güzel bilen, fazlaca seven bir taraftar kümemiz var. Uzun yıllardır devamlılığı sağlayan, Pınar üzere epeyce düzgün bir sponsorumuz var. Burası başarıyı hak ediyor ve inşallah bunu bir daha yaşarız.”