Panasonic'ten yeni süper zoom lens: Lumix S 28-200mm F4-7.1 MACRO OIS

dunyadan

Aktif Üye
Japonya'daki CP+'ın (Kamera ve Fotoğraf Görüntüleme Fuarı, Yokohama) başlangıcıyla aynı zamana denk gelen Panasonic, Lumix S 28-200mm F4-7.1 MACRO OIS'yi duyurdu. Üretici, çok yönlü bir ürün olarak L montajlı lensi sunuyor. 28 ila 200 milimetrelik odak uzaklığı aralığı oldukça geniştir. Aynı zamanda makro çekimlere de uygun olmalı ve görüntüde hoş bir bulanıklık oluşturmalıdır. 9,3 santimetre uzunluğunda ve 413 gram ağırlığında olan bu lens, bu sınıftaki bir tam çerçeve lens için son derece kompakttır. Filtre ipliği de 67 milimetre çapında oldukça küçüktür.

Reklamcılık


Üretici ayrıca, video kayıtları için yumuşak diyafram geçişleri yoluyla minimum odak nefes alma ve hafif pozlama değişiklikleri sağlamak istiyor. Otomatik odaklamanın da hızlı ve doğru bir şekilde çalışması gerekir.

Mobilya


Lumix S 28-200mm, biri asferik olmak üzere beş özel lens dahil olmak üzere 13 grupta 17 lensten oluşur. Görüntüleme hatalarını en aza indirmenin yanı sıra iyi kontrast, net renkler ve merkezden kenara tekdüze görüntüleme performansı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca dokuz çıtalı dairesel bir panel de bulunmaktadır.

Makro çekimler için lens 14 santimetre yakın çekim mesafesi sunuyor. Odak uzaklığı 28 milimetre olan görüntü ölçeği 1:2 yani yarı gerçek boyutta olmalıdır. Bu maksimumdur. Yeni Lumix makro, diğer birçok makro lensin sunduğu gibi 1:1 büyütme oranına ulaşamıyor.

ayrıca oku

Daha fazla gösterdaha az göster
Lens özellikle seyahat ve hareket halindeyken kullanıma uygun olduğundan, Panasonic onu toza ve su sıçramasına karşı korumanın yanı sıra soğuğa karşı korumayla da donattı. Lumix S 28-200mm ayrıca bir optik görüntü sabitleyici (OIS) ile donatılmıştır.

Diyafram geniş açı aralığında f/32'ye, telefoto aralığında ise f/45'e kadar çok geniş kapatılabilir. Güçlü kırınım etkilerinin oluşması muhtemel olduğundan, bu tür minimum açıklık açıklıkları önerilmez.

Lumix S 28-200mm F4-7.1 MACRO, Nisan 2024'ten itibaren mağazalarda 1000 Euro karşılığında satışa sunulacak.
(cbr)Haberin Sonu