NBA’in yıldızı Alperen Şengün konuştu: “Basketbolcu olmasaydım futbolcu olurdum”

OzguN

Yeni Üye
Her geçen gün kendini geliştiriyor. Bazıları ‘GOAT’ (Greatest of all time/tüm vakit içinderın en iyisi) olacak diyor, bazılarıysa kendine has hareketlerinden bahsediyor. Alperen Şengün12 yaşında Giresun’dan ayrılıp Banvit Basketbol Kulübü’nde başladı basketbol mesleğine. Akabinde Bandırma’da oynadı. 2020’de Beşiktaş ’ta kendini gösterdi. 2020-2021 yılının Basketbol Harika Ligi’nde, 20 yaşında dönemin en kıymetli oyuncusu seçildi ve bu unvanı alan en genç basketbolcu oldu. 2021’de Amerikan Basketbol Ligi (NBA) seçmelerinde birinci cinste 16’ncı kolay seçildi. Teksas grubu Houston Rockets’taki performansıyla sıkça isminden kelam ettirirken 1.000 sayı, 200 asist barajını geçen en genç pivot olarak NBA tarihine ismini yazdırdı. San Antonio Spurs karşısında da gösterdiği performansla maçın en skorer ismi oldu. “Buralara kadar gelme niçinim hırsım. ömrüm boyunca savaştım basketbol alanında. Benden kuvvetli yahut düzgün bir oyuncu dinlemedim. Her vakit onlara karşı savaştım’’ diyor. NBA yıldızı Alperen Şengün’ün Hürriyet’e verdiği röportajı haberimizde..

Giresun’la bağınızı forma numaranızdan da biliyoruz (Giresun’un plaka kodu: 28). Çocukluğunuzda sokakta basketbol oynar mıydınız?

Evet, sokakta büyüdüm esasen. Her şeyi sokakta yaptım diyebilirim, futbolu da sokakta oynadım, basketbolu da… hayatı sokakta öğrendim açıkçası.

Banvit, Bandırma derken Beşiktaş’ta kendinizi göstermeye devam ettiniz. Basketbol Muhteşem Ligi’nde MVP (Most valuable player- En kıymetli oyuncu) oldunuz ve akabinde NBA seçmelerinde seçildiniz. Genç yaşta bu kadar süratli ilerlemenizin sırrı nedir?

Beşiktaş’a transfer olduğumda bütün ömrümü değiştirdim. Zira bunun benim için büyük bir fırsat olduğunu biliyordum. Ailemi yanıma aldım, yeme sistemimi ve tüm çalışma mentalitemi değiştirdim.

Bazı basketbolculardan yaşça küçük olmanız, üzerinizde bir baskı hissettiriyor mu?

Hayır. Ben aslına bakarsan ömrüm boyunca benden büyüklere karşı oynadım. O yüzden üzerimde baskı olmuyor, hatta daha düzgün odaklanıyorum oyunuma.

‘Şutumu geliştirmem gerek’

Top denetimi, ayak hareketleri, oyun görüşünüz ve meşhur olan Şengün fake’lerine (rakibi aldatma) fazlaca alıştık. Kendinizi geliştirmeniz gerektiğini düşündüğünüz alanlar neler?

Şutumu geliştirmem gerektiğini biliyorum, şutuma ve savunmama çalışıyorum. Ayak çabukluğuna da çalışıyorum. Onun haricinde daima çalışıyoruz yani (gülüyor)…

Uzun vakittir Amerika’dasınız. Oranın kültürüne, hayatına adapte olabildiniz mi?

İlk geldiğim vakit İngilizcem hakikaten epeyce zorluyordu beni ancak Ömür olarak alıştım zira enerjik ve uyumlu bir beşerim. Birinci vakit içinder maç takvimine uymak, 2-3 günde bir maç oynamak sıkıntı oldu. Zira Türkiye’de haftada bir ya da iki maç oynuyorduk. Ancak vakit geçtikçe kondisyon ve mental olarak alıştım.

Küçüklüğünüzde NBA sizin için neifade ediyordu? Kendinizi burada hayal ediyor muydunuz?

14-15 yaşıma kadar NBA üzere bir hayalim yoktu, düşünemezsiniz çünkü… Bütün sporları yapıyordum fakat bir yerden daha sonra basketbola odaklanmaya başladım zira anladım ki hayatım bu olacak. Fakat hayal bile edemiyordum buralara geleceğimi. Natürel artık geriye dönüp bakarsam fazlaca büyük bir şey… Buradaki ömrü, tertipleri görüyorsunuz, inanamıyorsunuz. Küçükken de bana ‘NBA’e gideceksin’ deseler, inanmazdım. Fakat şu an buradayım.

‘Benim ömrüm basketboldu’

Altyapıdayken NBA’de idol olarak gördüğünüz isimler vardı eminim. Artık siz oburlarının idolüsünüz. Altyapıdaki basketbolculara tavsiyeniz ne olur?

Bu benim için hayli memnunluk verici. Benim hayatım basketboldu açıkçası. Hakikaten yaptığım diğer hiç bir şey yoktu. Koşullar ne olursa olsun çalışmalarını tavsiye ediyorum, meydan okumalarını… Benim ömrüm daima bu biçimdeydi. Egzersiz bitiyordu, ben bir daha büyüklerle teğe bir oynuyordum, maç yapıyorduk. Daima benden güzelleri seçiyordum ki gelişebileyim…

Maç öncesinde, daha sonrasında bir ritüeliniz var mı, şayet olmazsa olmazınız nedir?

Açıkçası evvelce İstanbul ve Bandırma’dayken ritüelle yaşayan bir insandım. Her maç öncesi ne yapıyorsam harfiyen birebirini yapmaya çalışırdım. Ancak artık fazlaca umursamamaya çalışıyorum. Müzik dinliyorum, esnemelerimi yapıyorum. Şu an hayli özel bir şeyim yok.

‘Avrupa koçları daha zor’

Türkiye’deki antrenörlerle NBA antrenörleri içinde bir fark var mı size bakılırsa? Şayet var ise bu farkları nasıl aştınız?

Bence Avrupa koçları daha sıkıntı, zira daha sert. Amerika’da koçlar daha epeyce oyuncuya bırakıyor her şeyi. O yüzden adaptasyon sürecim kolay oldu. Hatta bir boşluk bile yaşadım birinci geldiğimde. Ben sert koçlarla büyüdüm zira.

Zorlukların üstesinden nasıl geliyorsunuz, motivasyon kaynağınız ne?

Açıkçası kimi vakit nitekim makûs maç oynadığımda çok gergin ve sonlu oluyorum kendime karşı. Görüntü oyunları oynuyorum başımı dağıtmak için. Zira görüntü oyununda kızabiliyorsunuz içinizden (gülüyor).

Oyununuz kadar tarzınız de konuşuluyor, tarz danışmanınız var mı?

Stil danışmanım yok, burada da soruyorlar. Etrafımdakilerin fikirlerine epey güvenirim, onlara soruyorum. Fakat stilistim yok, kendim alışveriş yapıyorum ve alışveriş yapmayı seviyorum. Çok stilistten iletisi alıyorum ancak şu an hiç birini kabul etmedim.

2 yıl üst üste MVP olan Nikola Jokic’e benzetildiniz. Onu örnek alıyor musunuz? Ona benzetilmek hoşunuza gidiyor mu?

Tabii ki benzetmeleri hoşuma gidiyor. Oyunum Jokic’inkine benziyor, bunu herkes söylüyor. Güzel bir bağlantımız var, maçlarda konuşuyoruz. Amerika’daki menajerlik şirketimiz tıpkı. Onunla oynamak her vakit zevk benim için.

Suns maçında double double (istatistiki kategorilerin ikisinde çift haneli sayıya ulaşmak) 10 sayı, 16 ribaunt, 2 asist… Geçen günlerde de 200 asist 1000 sayı barajını aşan en genç pivot olarak NBA tarihine geçtiniz. Nasıl bir his bu?

Benim için hoş bir hatıra olacak, memnunum. İstatistiklere fazlaca bakıyorlar. Ayrıyeten alanda ne yaptığın, gruba ne kattığın da çok kıymetli.

Geçen günlerde toplumsal medyada paylaştığınız keçili fotoğraf ‘GOAT’ (greatest of all time/tüm vakit içinderın en iyisi) olarak paylaşıldı. Olur mu dersiniz? Hakkınızdaki iyi-kötü tenkitleri okuyor musunuz?

Tabii ki okuyorum, hayatta iyiyi de kötüyü de kabullenmek lazım. Burada bir Türk çiftliği ve restoranı var. Her müsaade günümde gidiyorum, kahvaltı yapıyorum. Hoş vakit geçiriyorum hayvanlarla. aslına bakarsanız 2 köpeğim var, hayvanları seviyorum. GOAT problemi büyük bir şey (gülüyor). Espri olarak söylüyorlar bunu ancak olduğum durumda en güzellerden biri olmak için elimden geleni yapacağım. Buralara kadar gelme niçinim hırsım açıkçası. ömrüm boyunca savaştım basketbol alanında, benden kuvvetli yahut güzel oyuncu demedim, daima daha fazla savaşmaya hazır oldum. Bu benim ruhumda var, ailemde de o denli. Ailece savaşçı bir ruhumuz var.

‘Türkiye’deki gençlerin gelebileceğini kanıtlamak istiyorum’

Türkiye’de inanılmaz bir hayran kitleniz var, Houston’da da o denli… Onlara buradan ne söylemek istersiniz?

Beni izlemeye devam edin, her gün kendimi geliştirmek için çalışıyorum. Türkiye’deki gençlerin de NBA’e gelebileceğini ve daha âlâ işler yapabileceğini kanıtlamak istiyorum buradaki herkese. Umarım olur.

Zach Collins’in üzerinden yaptığınız smaça faul sonucu geldi. Bu üzere durumlarda daha fazlaca hırs mı yapıyorsunuz, yoksa modunuz mu düşüyor?

Faul kararları biraz üzüyor beni. Çok takmamak lazım ancak ben takıyorum maçlarda biraz. Umarım bunun da üstesinden geleceğim ancak hakemlere karşı yapacak bir şey yok elimizde.

KISA KISA

Takımda en uygun anlaştığınız kişi kim?

Eric Gordon.

Türkiye’de en çok özlediğiniz şey nedir?

Yemekleri ve arkadaşlarımı hayli özlüyorum.

Vazgeçemediğiniz dizi ve film…

Dizi ‘Narcos’, Sinema ‘Harry Potter.’

Vazgeçemediğiniz şarkı…

Ezhel’in müzikleri.

Basketbolcu olmasaydınız…

Futbolcu olurdum.

Yapmaktan en çok zevk aldığınız üç şey…

Basketbol oynamak, görüntü oyunları oynamak, alışveriş yapmak.