Monokrom zamansız güzelliğini koruyor: 21. haftanın fotoğrafları

dunyadan

Aktif Üye

1. Monokrom zamansız güzelliğini koruyor: 21. haftanın fotoğrafları

Geçtiğimiz günlerde iki kamera üreticisinin monokrom fotoğrafçılık için bir model sunması ve her iki kameranın da aynı anda yazı işleri ofisinde test edilmesi, 21. takvim haftası için görsellerin seçiminde büyük etkisi oldu. Hem Pentax K-3 III Monochrom. ve Leica M11 Monochrom Nisan’da piyasaya sürüldü ve Ricoh Imaging’in modeli, Japonya’da zaten bir satış olduğu bildirildiğinden popüler görünüyor.

Mimariden spora ve hayvanlara kadar her şey temsil ediliyor bu hafta ve bir fotoğraf montajı da seçkiye girdi.

Belirleyici bir faktör olarak ışık

Siyah beyaz fotoğrafçılıkta ışığın etkisi, resimde renk olduğu zamandan neredeyse daha fazladır. Gernot Schwarz’ın fotoğrafı, ışık ve gölge kontrastının nasıl ilginç bir kompozisyon oluşturabileceğini çok güzel gösteriyor. Fotoğrafın Leica Q2 ile sigara molası sırasında kendiliğinden çekildiğini yazdı. Anlık görüntülerin genellikle etkileyici sonuçlara yol açtığını bir kez daha gösteriyor.

Galeri fotoğrafçısı Klicker3D tarafından bir başka enstantane, bir maratonun yiyecek içecek standında çekildi. Muz karmaşası soyut ve kaotik görünüyor. Burada da “az bazen çoktur” mottosu geçerlidir. Burada birçok muz görülebilmesine rağmen, kompozisyon çok minimalist tutulmuştur.

dinamizm ve bulanıklık

Klaus Hiltwein (OscarCarlo), c’t Photography’nin 02/23 sayısına uygun olarak “Standfest auf der Isarwelle” adlı fotoğrafını çekti. Galerideki resmin hemen göze çarpmasının bir başka nedeni de bu. Derginin belirleyici ilham kaynağı olup olmadığı bilinmiyor. Ancak fotoğrafçı bize, fotoğrafının Isar’daki Großhesseloher Köprüsü’ne yapılan bir fotoğraf yürüyüşü sırasında çekildiğini yazdı. “Kazara Isar Kanalı’nda görülmeye değer bir dalga ve bir sürü sörfçü içeren bir su kaydırağı keşfettim.” 1/30 saniye deklanşör hızı ve 11 diyafram açıklığı ile sörfçülerin dinamiğini yakaladı. Belirsizliğin kasıtlı olarak seçildiğini açıklıyor.

Dinamizm, galeri fotoğrafçısı Katzenfutter’in “Sweetheart” adlı resminde de görülebilir. Burada, koyun yanından geçerken kamerayla ilgileniyormuş gibi görünüyor, sadece bir sonraki an doğrudan yemeğe geri dönüyor. Arka plandaki ağaç ve bulut örtüsü, bu fotoğrafa çekici bir derinlik katıyor.

Biraz zaman yolculuğu

1980’lerden kalma bir kalıntı da bu haftaki seçkiye girdi. Ludwig Schmidt orijinali renkli bir slayt olarak kaydetti, daha sonra sayısallaştırıldı ve siyah beyaz bir görüntüye dönüştürüldü. Neuss ve Düsseldorf arasındaki Hammer Bridge’in dönüşümünü gösterir. Fotoğrafın nasıl çekildiğini şöyle anlatıyor: “Teknolojiyle ilgilenen biri olarak, inşaatı belgelemek için sık sık şantiyedeydim. Kabuk bittiğinde, yaklaşma köprüsünden köprüden Düsseldorf’a kadar görebiliyordum. güçlü köprü inşaatı ve katener hala eksik olduğu için çerçeveyi bozulmadan fotoğraflayabildim.”

Cumartesi günü resim: Yağmurlu bir günde (Resim: mtuyb)

c't photography'dan daha fazlası

c't photography'dan daha fazlası

(tlz)

Haberin Sonu