Konutta Ramazan Pidesi Tanımı

yasader

Aktif Üye
Evde Ramazan Pidesi Tanımı İçin Malzemeler

• 5 su bardağı un (1 bardağını tam buğday unu kullanabilirsiniz)
  • 2,5 su bardağı ılık su
  • 1 paket instant maya
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • Yarım çay bardağı galete unu
Üzerine sürmek için;

• 1 adet yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Çörek otu- susam
Evde Ramazan Pidesi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Herkese merhabalar. Fırındaki pideleri aratmayacak epeyce hoş bir ramazan pidesi tanımı ile geldim. Katiyen denemelisiniz. her insanın çarçabuk yapabileceği bir tanım. Haydi tarife geçelim ????????????.

1. ilk vakit içinderda yoğurma kabına maya, ılık su, tuz ve toz şekeri ekleyip güzelce karıştıralım.
  2. hemen sonrasında üzerine azar azar un ekleyip yoğuralım.
  3. Hamurumuz ele yapışan yumuşak kıvamlı bir hamur olmalı.
  4. böyle 40 dk mayalanmaya bırakalım.
  5. Mayalanan hamuru tezgaha alıp yavaşça un serpip 1 -2 dk yoğururak toparlayalım.
  6. 2 eşit kesime bölüp, yuvarlak beze haline getirip 10 -15 dk dinlendirelim.
  7. Pidelerimizi pişireceğimiz fırın tepsimize galete unu serpelim.
  8. Bezelerden birini yerleştirelim üzerine yoğurtla çırptığımız yumurta sarısını sürüp elimizle bastırarak açalım.
  9. Pidelerimizin kenar kısımlarına parmak uçlarımızla bastırarak daire biçimini verelim.
  10. yine üzerine fırça yardımı ile yumurtalı karışımdan sürüp çörek otu susam serpiştirelim.
  11. 10 dk tepsi mayası yaptıktan daha sonra öncesinden ısıtılmış 230 derece fırında pidelerimizin üzeri kızarana kadar pişirelim.
  12. 2 bezeye de birebir süreci yapıp 2 pide elde ettim.
  13. Pişen pideleri fırından alıp üzerini pak bir bez ile örtüp dinlendirdikten daha sonra servise hazır ????????.
Not:ben bu tanımımı kimi vakit 4 su bardağı olağan un 1 su bardağı tam buğday unu olarak uyguluyorum. Ve isterseniz bezelerin üzerine yumurtalı karışımı sürmedilk evvel elinizi ıslayarak ekmeğe hal verip sonrasındasında yumurtalı karışımı sürebilirsiniz.

Afiyet olsun ????????????.

Evde Ramazan Pidesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı