Kara büyü ve yeni amiral gemisi – 36/2023 haftasının fotoğraf haberleri

dunyadan

Aktif Üye


  1. Kara büyü ve yeni amiral gemisi – 36/2023 haftasının fotoğraf haberleri

Herhangi bir gazetecilik eğitimi alan herkes, patronlarından hızla şunu öğrenir: Kelime oyunları çok çok nadiren komiktir. Peki bir şirket kendisini zaten “Blackmagic” olarak adlandırıyorsa ne yapmalısınız? Peki ürünlerinin bu kadar ucuza üretilmesi gerçekten sihir gibi mi görünüyor?

Reklamcılık


Blackmagic yakın zamanda fiyat belirleyici olma ününü bir kez daha savundu, çünkü yeni tanıtılan “Sinema Kamerası 6K”, Canon EOS C70’in fiyatının yalnızca yarısından biraz daha fazlasına mal oluyor. Yine de C70 4K için tasarlandığından adından da anlaşılacağı gibi daha kullanışlı çözünürlük sunuyor. Her ikisi de elbette profesyonel çekimler için tasarlandı, neredeyse fotoğrafçılık için değil. Birazdan bu haftanın yeni imbik yapımcılarına geçeceğiz.

Üreticinin L-mount’u kullanan ilk cihazı olduğundan Blackmagic’in fotoğrafçılık pazarına bundan daha uygun olması pek mümkün değildir. Bu önemli ölçüde güçlendirilmiştir, çünkü film ekipmanı ile yapılan kazançlı işlerde, fotoğrafçıların da faydalanabileceği iyi optiklerin geliştirilmesi artık daha da değerlidir. Aylar önce Blackmagic’in L-Mount Alliance’a katılmak istediğine dair söylentiler vardı. Artık durum böyle oldu ve şirketin neden tereddüt ettiği de açık: 6K kamera gibi büyük bir yeniliği 2.600 dolar gibi saçma bir fiyatla büyük bir patlamayla duyurmak istediler.

Daha iyi 4K videolar için 6K filmler


Ancak gürültünün Amsterdam’daki IBC ticaret fuarından Japonya’ya kadar duyulup duyulmadığı şüpheli çünkü Canon, yoğun fiyat indirimleriyle tanınmıyor. Her şeyden önce, bu kadar kompakt bir gövdede tam formatlı bir sensörün bu fiyata nasıl mümkün olduğunu öğrenmek için rakip cihazlardan bazılarını alıp onları parçalara ayırmalısınız. Bu arada, mevcut üretim standardı olan 4K ile karşılaştırıldığında 6K’nın çarpık çözünürlüğünü merak eden herkes, görüntü bölümünün daha sonra kırpılmasının film işindeki olağan iş akışının bir parçası olduğu gerçeğini gözden kaçırıyor.

Bu artık o kadar yerleşmiş ki, içerikleri ağırlıklı olarak akıllı telefonlarda tüketilen büyük YouTuber’lar bile, post prodüksiyonda keskinliği kaybetmeden yakınlaştırmalar ve diğer görüntü kesitleri oluşturabilmek için 12K çözünürlüğe kadar film çekiyor. Bu yaygın bir tasarım aracıdır; saf atlama kesimleri artık modaya uygun bir görünüm için yeterli değil. Bu tür ekipler birkaç kişiden oluşur, böylece katlanır ekranı kaçırmazsınız, ekran yalnızca yukarı doğru döndürülebilir. Kendinizi filme alırken görüntüyü kontrol etmek pek mümkün değildir. “Cep Sineması” serisinin öncülleri muhtemelen tamamen yeniden inşa edilmek istemediler. Kabaca basitleştirilmiş: Tam formatlı sensör içeride, L montajı açık – fiyat belirleyici hazır.

Panasonic’ten yeni MFT amiral gemisi


Ne yazık ki Lumix G9 II bunlardan biri değil; Micro Four Thirds gövde için 1.900 Euro’luk fiyat ilk bakışta oldukça yüksek görünüyor. Ancak adında II bulunmayan selefi gibi bu Lumix de profesyonel standartlara sahip oldukça büyük bir kamera. 20 megapiksel yerine 25 megapiksel çözünürlük, Cinema 4K, daha iyi sensör sabitleyici ve AI otomatik odaklama öne çıkan özelliklerdir. Petapixel, bunun fotoğrafçılığı ne kadar etkilediğini eğlenceli bir videoyla gösterdi. Ayrıntılı raporumuz, MFT’ye yönelik yeni Leica lenslerine ilişkin tüm teknik verileri sağlar.

Dolayısıyla, son yıllarda daha az sayıda yeni lansman yapılması konusunda endişe duyulsa bile, MFT artık gerçekten egzotik değil. Aynı durum, kompakt formattaki sağlam dış mekan kameraları için de geçerlidir; diğerlerinin yanı sıra, her iyi akıllı telefon yıllardır 20 megapikselden daha düşük kullanılabilir çözünürlükler sunduğundan, diğerlerinin yanı sıra Nikon’un da uzun süredir bu alandan çekildiği bir alan. Ancak OM System’in yeni TG-7’sinde olduğu gibi onlarla 15 metre derinliğe dalmamalısınız.

Gülünç bir fiyata derin dalış


Neredeyse aynı olan ve hala Olympus logosunu taşıyan öncül TG-6, yıllardır, özellikle şnorkel veya solunum gazı kullanan dalgıçlar arasında oldukça popüler olmuştur; bu, yalnızca temel işlevinden kaynaklanmamaktadır. Ayrıca 300 Euro’nun altında bir fiyata 45 metreye kadar izin veren kontrollere sahip gerçek bir su altı muhafazası da var. Kamera ve ışıklar gibi bazı aksesuarlarla birlikte, 1000 Euro’dan daha düşük bir fiyata kullanışlı bir su altı sistemine sahip olabilirsiniz ki bu, SLR fotoğraf makinelerinde mümkün değildir. Bir santimetreden makrolar, USB-C’nin yanı sıra uygulama aracılığıyla kontrol ve tozun giderilmesi gibi daha fazla dahili görüntü işleme (dolayısıyla derleme modu olarak da adlandırılır) bariz yeniliklerdir.

SLR elbiseli orta format


Fujifilm GFX 100 modeline de iki kere bakmak gerekiyor çünkü bu orta format fotoğraf makinesi neredeyse bir SLR’a benziyor. Ancak en yeni nesillerde bile 102 megapiksellik doğal çözünürlük bulunmuyor; karşılaştırmada piksel kayması burada geçerli değildir. Devasa sensör sayesinde, hızlıca Blackmagic’e kaydırırsanız 8K videolar sorun değil: Fuji’nin fiyatı 8.000 Euro’dur ve lens olmadan bir kilo ağırlığındadır.

Bu, orta format bir kamera için çok fazla bir rakam olmasa da günümüzün dinamik çekimleri için hiçbir şey değil; daha ziyade stüdyoda ve doğada iyi kompozisyona sahip fotoğraflar için yeterli. Profesyonel yayınlar için yüksek çözünürlük gerçekten buna değer. Soldaki kapağı açtığınızda da iddia netleşiyor: Aslında yeni kameralarda neredeyse kaybolmuş olan stüdyo için Ethernet soketi var. İlk izlenimimiz Fuji’nin öncelikli olarak hıza odaklandığını gösteriyor.

Ve istisnai olarak hafta sonu uzun okumalar için önerimiz de Haberler bitkisidir. Alexander Spier, Midjourney’in yapay zekası kullanılarak görüntülerin nasıl genişletilebileceğini açıkça açıkladı. Bu, Photoshop’ta halihazırda mevcut olan işlevlerin çok ötesine geçer ve çok daha hassas bir şekilde ayarlanabilir. Daha yakından düşündüğünüzde biraz kafa karıştırıcı oluyor: Makine, var olmayan bir şeyin yapay bir görüntüsünü yaratıyor ve ardından kişi başka ne icat edilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak paniğe kapılmayın: Ne kadar çaba harcarsanız harcayın, bir AI görüntüsü yine de her zaman telif hakkı korumasına layık değildir.


(cbr)Haberin Sonu