İki renkli ve beş siyah beyaz: Haftanın fotoğrafları (45. hafta)

dunyadan

Aktif Üye

1. İki renkli ve beş siyah beyaz: Haftanın fotoğrafları (45. hafta)

Cumartesi

Reklamcılık

Cumartesi gününün resmi, renkli, neredeyse yaza özgü bir motif. Bizi sadece güçlü renkleriyle değil aynı zamanda kompozisyonuyla da etkiledi: Böcek ortada simetrik değil ve sağdaki yapraklar kesilmiş. Galeri fotoğrafçısı Karsten Kraftberg şöyle diyor:

“Berlin’deki Britzer Bahçesi’nde yıldız çiçekleri hâlâ çiçek açıyordu. Orada cep telefonumla fotoğraf çektim ve sonucun ne kadar iyi olduğuna şaşırdım. Bokeh de gerçektir ve portre modundan gelmez. Cep telefonumla çiçeklere çok yaklaşmak zorunda kaldığım için böceğin hareketsiz kalması ve uçup gitmemesi beni daha da mutlu etti. Resmi yüklediğimde ne tür bir böcek olduğunu bilmiyordum. Onun bir arı olmadığını biliyordum. Bu arada biraz daha akıllandım ve onun bir uçan sinek olduğunu anladım.

Pazar

Günün fotoğrafı galeri fotoğrafçısı Peter Engel’in bir hayvan resmi. Yerel bir ötücü kuşun su üzerinde ve doğru zamanda, kendini sallarken fotoğrafını çekmeyi başardı. Sarsılmış, karıştırılmamış başlıklı fotoğraf, zamanlamasının çok iyi olması nedeniyle özellikle etkileyici, çünkü kuşun bakışı jilet gibi keskin ve hareket halindeki tüyler bulanık. Dondurulmuş bir an ve başarılı bir fotoğraf.

Pazartesi

“Sonbahar.” Thom Lange bize, bir yandan simetrisiyle, diğer yandan belli bir melankoliyle etkileyici olan bir grup ağacın atmosferik ve iyi kompozisyonlu siyah beyaz bir fotoğrafını gösteriyor. Fotoğrafçı şunları aktarıyor:

“Bir iş gezisi sırasında bu ağaç grubunu gözümün ucuyla fark etmiştim. Dönüşte tekrar baktım ve fotoğrafını çekmeye karar verdim. Ertesi hafta sonu bunu uygulamaya koydum. Zorlu aydınlatma koşulları bir dizi pozlamayı gerekli kıldı. RAW’lar DXO PhotoLab’da geliştirildi ve HDR, Affinity’de birleştirildi. Daha sonra siyah beyaza dönüştürme işlemi Photolab’deki DXO Filmpack aracılığıyla yapıldı. Grupta beni etkileyen şey, dıştaki iki ağacın taçlarının farklı şekliydi. Ve bir şekilde ağaçların birbirleriyle konuştuğu izlenimini veriyor.”

Salı

Galeri fotoğrafçısı _MAPhoto’nun Salı günü çektiği “Neredeyse yanında da bitiyor…” fotoğrafı, ay tutulmasının birkaç gün önceki başlangıcını gösteriyor. Görebildiğiniz tek şey, hafif gölgeli dolunay ve onun altında – resmi bu kadar heyecan verici kılan da bu – bir uçağın silueti. Resmin geri kalanı koyu siyaha gömülüyor. Basit kompozisyona rağmen resim, yoğun, neredeyse gizemli atmosferiyle etkileyicidir.

Çarşamba

Horst Lesch, Paris Carousel du Louvre adlı resmiyle bize, Fransa’nın başkentinin özellikle mimariyle ilgilenen fotoğrafçılar için sayısız motifler sunduğunu açıkça ortaya koyan siyah beyaz bir fotoğraf gösteriyor. Fotoğrafı hakkında şunları yazıyor:

“Fotoğraf, Eylül 2023’te Paris gezisi kapsamında çekildi. 10.200 m² Carrousel du Louvre alışveriş merkezinin büyük bir kısmı, Louvre’un Marsan kanadı ile Flora kanadı arasındaki Place du Carrousel’in altında yer alıyor. Carrousel du Louvre’un merkezinde, kare yüzeyi sokak seviyesinde Place du Carrousel’in merkezini işaret eden ve tepesi gün ışığını alışveriş pasajına yönlendiren ters çevrilmiş cam piramit bulunmaktadır.

Perşembe

Galeri fotoğrafçısı Fin Mahlzahn bize günün fotoğrafıyla ilgili özellikle ayrıntılı bir açıklama yaptı:

“Bu görüntünün arkasındaki fikir, rüzgar türbinlerini estetik açıdan çok çekici bulmamdır. Narin yapılarını özellikle etkileyici buluyorum, bu da genellikle etkileyici boyutlarıyla tezat oluşturuyor. İkinci önemli husus ise rotor kanatlarının konumudur.

Motif açısından bakıldığında kamera sensörüne belli bir açıda olmaları benim için önemli. İdeal olarak sıfır derece, çünkü rüzgar türbininin tek boyutlu görünmemesinin tek yolu budur. Üçüncüsü bu motifte üç rüzgar türbininin görülebilmesi benim için önemliydi. Bu, birçok kişinin bir görüntüye bakarken hoş bulduğu uyumlu bir tekrar yaratır. Ayrıca rüzgar türbinlerinin ofset konumları görüntüde belli bir derinlik yaratarak görüntünün daha üç boyutlu görünmesini sağlar.

Bu resimdeki bir diğer önemli nokta ise aşırı bir ışık ve gölge draması yaratan güçlü arka ışıktır. Son fakat bir o kadar da önemlisi, hava durumu görüntünün önemli bir parçasıdır. Fotoğrafın çekildiği gün hakim olan kuvvetli rüzgar, bulut örtüsünün parçalanmasına ve onu tüm gökyüzü boyunca güzel, uzun yollara sürüklemesine neden oldu.”

Cuma

Hafta, Joachim Kiner’in yine Paris’te yaptığı ve Seine Nehri’ndeki bir sokak manzarasını gösteren siyah beyaz resmi Işık ve Gölge ile sona eriyor. Tipik stereo fotoğrafçılıkta olduğu gibi, fotoğraf yalnızca daha yakından incelendiğinde etkisini ortaya çıkarır. Belli bir süre sonra incelikleri kavrayabilir ve örneğin sahnedeki gölgeleriyle bir yöne, diğer yöne yürüyen insanları tanıyabilirsiniz. Ayrıca siyah beyaz, resme belirli bir dinginlik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda parke taşları, merdivenler ve su gibi resimdeki bireysel yapıların güzel bir şekilde öne çıkmasını da sağlar.

Geçen haftanın tüm fotoğraflarını resim galerimizde bulabilirsiniz:

Cumartesi: Ziyaretçilerle çiçek (Resim: kraftberg)

(KDV)

Haberin Sonu