Gerçek Karaköy Poğaçası

yasader

Aktif Üye
Gerçek Karaköy Poğaçası Tanımı İçin Gereçler

• 1 paket margarin 250 gr( ben margarini eritip biskin yağı elde ettim ) onu kullandım sizler tereyağıda kullanabilirsiniz
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Yarım su bardağı ılık su
  • Yarım paket yaşmaya yoksa 1 paket ınstant maya kullanabilirsiniz
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 adet yumurta( birinin sarısı ayrılacak üzeri için)
  • Yumurta sarısının içine bir çay kaşığı pekmez ve bir tatlı kaşığı süt karıştırırsanız poğaçanız daha hoş kızarır
  • 5 su bardağı un ( dikkatli konulacak yavaşça ele yapışan bir hamur olacak)
Gerçek Karaköy Poğaçası Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Sıvı gereçlerimizi karıştırma kabına alarak azar azar un ilavesiyle hamurumuzu yoğuruyoruz.
  2. Her un farklılık gösterebilir az yada epeyce alabilir ayarlı bir biçimde un eği yapabilirsiniz.
  3. Poğaça hamurumuzu epeyce sert yoğurmuyoruz.
  4. Bu poğaça dışı kıtır içi yumuşak hayli lezzetli bir poğaça oluyor.
  5. Hamurumuz toparlandıktan daha sonra 1 saatte yakın mayalanmaya bırakıyoruz.
  6. Mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler alarak tepsimize aralıklı olacak biçimde diziyoruz.
  7. Tepsiye dizdiğimiz poğaçaları kesinlikle yarım saat daha tepside mayalandırıyoruz.
  8. Mayalanan poğaçalarımızın mayasını söndürmeden dikkatli bir biçimde yumurta sarımızı sürüyoruz.
  9. Evvelden ısıttığımız 180° lik alt üst ayarda poğaçalarımız kızarana kadar pişiriyoruz.
Not:poğaçamızın hoş olması için hamurumuzu epey sert yoğurmuyoruz. Kesinlikle mayalandırma sürecini yapıyoruz atlamıyoruz.

İsterseniz içine peynir yahut zeytinde kullanabilirsiniz.

Gerçek Karaköy Poğaçası Tanımı Fotoğraflı Yapılışı