Eğitim turizmi, Toskana’da ‘Değerler Manifestosu’. Öğrenciler ve öğretmenler için öneriler

yasader

Aktif Üye
Toskana, benzersiz bir turizm ve kültür segmentine hitap eden bir teklif geliştirir: eğitim dünyası. İşte bu sabah Salone Didacta’da sunulan ve ekonomi ve turizmden sorumlu meclis üyesi Leonardo Marras’ın müdahalesinden önce sunulan proje: Toskana’da eğitim turizmi için değerler Manifestosu.

Manifesto, Toscana Promozione Turistica tarafından koordine edilen, okul ve eğitim turizmi teklifinde yer alan Toskana işletmecileri ile uzmanlar (eğitim, öğretim ve öğrenme) arasındaki tartışmaların sonucu olan çalışma grubunun sonucudur. Altı ay süren bir çalışma, masadaki tüm oyuncuların, gerçek bir uygulama ve tutum vademecum sayesinde sektördeki turizm operatörlerine rehberlik edebilecek bazı kılavuzlara odaklanmasına neden oldu.

Meclis üyesi Leonardo Marras, “Toskana turizm teklifini daha da genişletiyor – okul ve eğitim dünyasına da giderek daha yapılandırılmış bir şekilde açılıyor” dedi. Bugün sunduğumuz Manifesto’nun taslağının hazırlanmasına yol açan ‘ortak düşünceler’ -diye devam etti- sadece teorik bir alıştırma olarak kalmadı, bölgelerin operatörleri tarafından temellendirildi ve somut seyahat önerileri kataloğuna hayat verdi. Toskana ziyaretini öğretmenler ve öğrenciler için yararlı bir öğrenme aracı haline getirmek amacıyla eğitim dünyasını hedefliyor”.

Öncül, 2030 gündeminin sürdürülebilirlik hedeflerinin paylaşılmasıdır. BM eylem programında belirlenen 17 odak noktası eğitim alanında analiz edildi ve reddedildi: Toskana’nın mevcut ve gelecek nesillerin eğitiminde aktif bir turizm didaktiğinin ‘kurucu değerleri’ olarak gördüğü beş temel husus ortaya çıktı. Daha sonra beş parola olan beş özellik: Sürdürülebilirlik, Deneyimsellik, Yenilikçilik, Güvenlik, Kapsayıcılık ve Kültürlerarasılık.

İlkokuldan ortaokula kadar olan öğrencilerin manzarada, sanatta ve hatta madenlerde benzersiz deneyimlerle tanışabilecekleri, beklemediğiniz bir Toskana (Maremma: Valpiana, Massa Marittima ve Follonica’daki Squali merkezi); jeoloji dünyasında (Lunigiana), tarihöncesinde (tarihöncesi Tecchia’da, uluslararası üne sahip bir arkeolojik ve paleontolojik alan, Neandertallerin ve artık soyu tükenmiş tarihöncesi hayvanların, özellikle de Mağara Ayısının yaşadığı bu mağarayı keşfetmenizi sağlar) . Ve sonra yine Valdichiana’daki ‘Etrüsklerin Gündemi’, Francigena rotasında koyun sürüleriyle yürüyüşler (Apenninler’in eteğinde çobanla bir gün sayesinde), Galileo’nun (Floransa ve Arcetri) izinde şehir yürüyüşü , “Dante’nin yolu ve Boccaccio’nun Cehennemi”.