Doğa ve detayları: 14. haftanın fotoğrafları

dunyadan

Aktif Üye
Doğa bir yandan manzaraları ve genişliğiyle etkileyici olsa da, yakından bakıldığında detaylar da ilgi çekici olabiliyor. Bazen belirli sahneleri yakalamak için yaklaşmanız veya bir telefoto lensinizin olması gerekir. Bu hafta doğanın sunduğu şeylerin bir kesitini gösteriyoruz.

Reklamcılık

C't fotoğrafçılık podcast'i

Bizimle fotoğrafçılar size gerçekte nasıl bir şey olduğunu anlatıyor: kameranın hazır olduğu yaşam. Her ikinci Pazar günü yeni.

Alplerde Gündoğumu

(Resim: Holysh0t)

Fotoğraf Alplerde Gündoğumu Galeri fotoğrafçısı Holysh0t, yüksek kontrastlı bir manzara çekimi gösteriyor. Yeşil çayır, mavi su ve turuncu güneş ışığının etkileşimi, görüntüyü birbirini iyi tamamlayan çeşitli düzeylere böler.

Dere, izleyicinin bakışlarını ön plandan ışıklı dağ zirvelerine yönlendiriyor. Batan güneşin yarattığı hafif sıyırıcı ışık, parlaklığı ve yoğunluğuyla bu kompozisyonun odak noktasını belirliyor.

Erken Adonis yusufçuk

(Resim: Georg May)

Makro çekim Erken Adonis yusufçuk Georg May tarafından çekilen bu fotoğraf, ilk fotoğrafın aksine yalnızca doğanın ayrıntılarını gösteriyor. Bu tür fotoğraflarda olağan olduğu gibi dar odak düzlemi, hayvanın kafasını ilgi odağı haline getiriyor. Fotoğrafçının modeli için uzun süre beklemesine gerek kalmadı: “Sardunya yaprağının üzerinde mini yusufçuk keşfettim. Orijinal fotoğraf 2:3 formatında çekilmişti. Yüklenen fotoğraf ise 16:9 portre formatında kırpılmıştı. Bu konuya tamamen yeni bir bakış açısı kazandırıyor ve göz, kızböceklerinin kocaman gözleriyle yaklaşık üç milimetrelik büyük kafasına çekiliyor.

Üçlü pakette

(Resim: analoochjehtooch)

“Fotoğraf, Botsvana'daki bir milli park olan Nxai Pan'daki büyük bir su birikintisinde çekildi. Burada çok sayıda fil, güneşten ve böceklerden korunmak için bir çamur paketine sahipti. Yaşlı ve genç, büyük ve yaşlıların sürekli gelip gidişi vardı. küçük.arabadan (belli nedenlerden dolayı inmek yasaktı) olup bitenleri rahat bir şekilde izleyebiliyordunuz.heyecan verici motifler ortaya çıkmaya devam ediyordu.farklı boyutlardaki üç filden oluşan bu grubu özellikle ilginç buldum, çünkü onlar neredeyse aynı şekilde şekilleniyorlardı. Jörg Franzen (analoochjehtooch) kaydı hakkında şöyle diyor: Bir aile fotoğrafı içinse. Çamurla kaplı, daha iyi kontrast için siyah beyaz dönüşümü seçtim. Üçlü pakette.

yaz servis edilir

(Resim: Andreas Vöge)

Fotoğrafta biraz farklı bir manzara çekimi gösteriliyor yaz servis edilir Andreas Vöge'nin yazısı. Fotoğrafı çekilmiş bir şarap kadehinin tepsi üzerinde taşınması ve kadehin içine ve çevresine eklenen unsurların montajı özellikle detayları nedeniyle etkileyicidir. Suda kırılan güneş ışınları ve arka planda dipte kayboluyormuş gibi görünen taşlar özellikle dikkat çekicidir. Minyatür dünya, yaz aylarında sabırsızlıkla bekleyebileceklerinizi çok iyi görselleştiriyor.

Sen nasıl bir insansın?

(Resim: Zika)

Sen nasıl bir insansın? Jan Rothe'ye (Zika) resmiyle sorar. Cevap, sığırcıkla akraba bir tür olan gri mainadır. Bu kuşu nerede bulduğuyla ilgili şunları söylüyor: “Fotoğraf Singapur'daki bir iş gezisinde ofisten şehre dönerken çekildi. Mainas'ı daha büyük bir çayırda keşfettim, çoğu zaman çok fazla gürültü çıkarıyordu. […] dikkatleri kendinize çekin. Mainas'ı daha önce birçok kez fotoğraflamıştım ama buradaki arazi (oldukça düz bir çayırlığa hafif bir tırmanış) bana ilk kez 'gerçek' yaşam alanında göz hizasında fotoğraf çekme fırsatını verdi. Mainas'lardan birinin o anda oldukça heyecanlı olması çok uygundu, bunu kafa tüylerinin kalkmasından da anlayabilirsiniz. Sonunda arka planda geçen bir fırtına imdada yetişti ve bu da sahneyi daha da dramatik hale getirdi. Kuş, ön plandaki ve arka plandaki çimlerle bir şekilde izole edilmiştir. Bu, sahneye ilave derinlik kazandırır.

Umut ışığı

(Resim: Antonio Giovanni Galle)

İzleyici resimde ayrıntılı çekimler ile manzaranın bir karışımını keşfeder Umut ışığı Antonio Giovanni Galle'nin yazısı. Mor renk sıçraması (ön plandaki çiçek), Nürnberg'in eski kentinin arka planında çok iyi göze çarpıyor. Çiçeğin üzerindeki su damlaları ana motife birkaç detay katarak gözün biraz daha uzun süre oyalanmasını ve bir hikaye anlatmasını sağlar. Gökyüzünün hafif mor tonu motifi tamamlıyor.

Kanaldaki çan sesi

(Resim: Otto Hitzegrad)

Fotoğraf çok başarılı bir arkadan aydınlatmalı çekim Kanaldaki çan sesi Otto Hitzegrad'ın eseri. İnsanların ve köpeklerin yüksek konumu gökyüzünün arka plan olarak kullanılmasına olanak tanıyor. Bu, bu günlük durumun soyut bir temsilini yaratır. Köpeklerin silüetleri, iyi konuşan insanların siluetlerini tamamlıyor. Sağa doğru eğimli motiflerin derecelendirilmesi de görüntünün iyi kompozisyonuna katkıda bulunur. Fotoğrafçı bu tür fotoğraflar çekmenin püf noktasını bize şu şekilde açıklıyor: “Sabahları bisikletimle ve fotoğraf makinemle çevremde dolaşmayı seviyorum. Bunun gibi motifler beklenmedik bir şekilde aklıma geliyor. Tanımak ve ateş etmeye hazır olmak önemlidir! Genelde böyle sahnelerde kimse izleniyormuş gibi hissetmesin diye üzerinde 28-300 milimetrelik zoom lensim var. Evde PC'de siyah beyazın daha iyi bir seçenek olduğunu hemen fark ettim.”

Bu haftanın tüm fotoğraflarına genel bir bakışı burada bulabilirsiniz:

Cumartesi: Alplerde Gündoğumu
(Resim: Holysh0t)

(cbr)

Haberin Sonu