Charles Jenkins’den Shane Larkin şaşkınlığı!

OzguN

Yeni Üye
Amerikalılar’ın farklı ülke ulusal kadrolarında oynaması EuroBasket 2022’ye damga vurdu. Turnuva neredeyse tüm kadroların Amerikalı oyuncu kullanımı sebebiyle vakit zaman eleştirildi. Sırbistan vatandaşlığı da bulunan ABD’li oyuncu Charles Jenkins husus hakkında Sırp Mando gazetesine açıklamalarda bulundu.

‘SIRBİSTAN İÇİN OYNAMAZDIM’

Başka bir ülke için oynamanın büyük bir baskı olduğunu lisana getiren Jenkins, “Dürüstçe söyleyeyim, davet etseler bile Sırbistan için oynamazdım. Evet, pasaportum var lakin Sırplar gururlu beşerler. Ulusal kadro için sadece Sırbistan’da doğan oyuncuların oynamasını istiyorlar. Bu yüzden oynamayı düşünmezdim bile. Sırpların bu duruşuna hürmet duyuyorum. Diğer bir ülke için oynamak büyük bir baskı. Kimileri onlar için oynamandan memnun olur; kimileri da olmaz.” dedi.

‘LARKİN AÇIKLAMA YAPTI’

FIBA Dünya Kupası Elemeleri kapsamında oynanan Türkiye-Sırbistan maçı hakkında da konuşan Jenkins Türkiye A Ulusal Basketbol Kadrosu’ndan Shane Larkin’e dayanak verdi. Jenkins maç hakkında şunları söylemiş oldu: “Türkiye ile Sırbistan içindeki maçı izledim ve Shane’in olağanda rahatlıkla atacağı şutları kaçırdığını gördüm. Ve maçtan daha sonra Larkin’in mevzu hakkında açıklama yaptığını gördüm. İşte insanların anlamadığı bu. Bırakın ulusal kadrosu, farklı kulüplerde de birebir oyun oynanmaz.”

‘SÜREKLİ TOP İSTEYEN OYUNCULAR VAR’

Larkin’in diğer milili ekipte oynayan bir Amerikalı olduğunu söyleyen Jenkins, “Kızılyıldız için oynarken benden atak yapmamı ve şut atmamı beklerlerdi. Öteki bir gruba geçtiğimde ise benden savunmaya daha fazla odaklanmamı istediler. Shane öteki bir ulusal kadro için oynayan Amerikalı bir basketbolcu. Burada Cedi Osman, Furkan Korkmaz, Sertaç Ulu üzere daima topu isteyen oyuncular var. Larkin’den Türkiye’de doğan ve bu sebeple baskı altında olan basketbolculara katkıda bulunması isteniyor.” formunda konuştu.

A Ulusal Basketbol Takımı’nın yıldız oyuncusu Shane Larkin, FIBA Dünya Kupası Elemeleri İkinci Tur’unda oynanan Türkiye-Sırbistan maçından daha sonra performansı niçiniyle reaksiyon çekmişti. Larkin toplumsal medya hesabından husus hakkında bir açıklama yayınladı.

‘GURUR DUYUYORUM’

Larkin, “Milli kadrodaki rolümle Efes’teki rolüm birbirinden büsbütün farklı. Beşerler Efes’te oynadığım oyunu oynamamı bekliyor ancak burası farklı oyunculardan oluşan farklı bir grup. Benim ulusal kadrodaki nazaranvim öbür oyunculara yardım etmek ve daha düzgün olmalarını sağlamak. Bu benimle alakalı değil, bizimle alakalı. Ekibimin ortaya koyduğu karakterden dolayı gurur duyuyorum.” dedi.

(Ajansspor)