Büyük Etiketler: ABD'li sağlayıcıya karşı verilen bir milyar dolarlık karar bozuldu

dunyadan

Aktif Üye
ABD kablolu yayın ve İnternet servis sağlayıcısı Cox Communications milyar dolarlık para cezasından kurtuldu. ABD temyiz mahkemesi, birçok büyük plak şirketi lehine verilen 1 milyar dolarlık jüri kararını bozdu. Cox'u müşterilerinin telif hakkı ihlallerini engellememekle suçladılar.

Reklamcılıkİlk olarak Reuters tarafından bildirildiği üzere Richmond, Virginia'daki 4. ABD Temyiz Mahkemesi Salı günü tazminat miktarının haklı olmadığına karar verdi. Temyiz hakimleri, federal bölge mahkemesinin uygun miktarı belirlemek için yeni bir süreç yürütmesi gerektiğini söyledi.

Major Labels ve Cox


2018'de 50'den fazla plak şirketi Cox'a dava açmak için güçlerini birleştirdi. İşlemler ISP'lerin korsanlıkla mücadele yükümlülüklerinin bir testi olarak görüldü. Etiketler, Cox'u binlerce ihlal bildirimini ele almamakla, tekrar eden ihlallere erişimi engellememekle veya korsanları caydırmak için uygun adımları atmamakla suçladı. Prosedür denir Sony Müzik ve diğerleri. Cox Communications ve diğerleri ve 2018'den beri 1:18-cv-00950 numaralı dava kapsamında ABD Doğu Virginia Bölge Mahkemesinde derdesttir.

Virginia'daki bir jüri daha sonra 2019'un sonlarında Cox Communications'ı, müşterilerinin Sony Music Entertainment, Warner Music Group ve Universal Music Group gibi şirketlerin sahip olduğu 10.000'den fazla telif hakkını ihlal etmesi nedeniyle parça başına yaklaşık 100.000 ABD doları cezaya çarptırdı. Bu rakam çarpıldığında tam olarak bir milyar ABD dolarına tekabül ediyor.

İtiraz başarılı


Cox daha sonra toplam miktarın azaltılmasını talep etti: Bazı müzik parçaları, örneğin remiksler veya daha kısa versiyonlar şeklinde birbirinden türetildi. Cox, bu nedenle tüm parçalar için aynı miktarın değerlendirilmemesi gerektiğini savundu. Sorumlu ABD federal bölge mahkemesi, 2021 yılı başında bu itirazı reddetmiş ve bir milyar ABD doları tutarındaki ceza tutarını onaylamıştı. Cox, Federal Temyiz Mahkemesi'nin Dördüncü Dairesi'ne başvurdu.

Cox, 4. Daire Temyiz Mahkemesi huzurunda, kararın onaylanmasının internet servis sağlayıcılarını “münferit ve potansiyel olarak yanlış iddialara” dayanarak evleri veya iş yerlerini engellemeye veya müşterilerinin internet kullanımını izlemeye zorlayacağını savunmuştu.


(akın)Haberin Sonu