Aydınlık ve karanlık: 11. haftanın resimleri

dunyadan

Aktif Üye
Çok sayıda karanlık unsur içeren görüntüler gizemli, nostaljik veya sakin görünebilir. Parlak fotoğraflar ise yaşam sevinci yayar ve iyi bir ruh hali taşır. Aynı şey siyah-beyaz ve renkli arasındaki fark için de geçerlidir. Renk olmadan fotoğraf sakin görünür, ancak renk olduğunda canlanır.

Reklamcılık

Tasarıma nasıl yaklaşacağınız, fotoğrafla neyi başarmak istediğinize ve yakaladığınız sahneye hangi ruh halinin uygun olduğuna bağlıdır. Bu haftanın görselleri galeri fotoğrafçılarımızın farklı yaklaşımlarını gösteriyor.

cumartesi: bisiklet

NIKON D5600 | 26mm | ISO 400 | f/5.6 | 1/125s

(Resim: RicSti)

Onun resminde Bisiklet Richard Stinauer (RicSti) karanlık bir düzenleme yaklaşımı kullandı. Bize şöyle yazıyor: “Bir zamanlar […] Geçenlerde Münih'te yürürken arka arkaya park edilmiş 14 birbirinin aynı kiralık bisikletin fotoğrafını çektim. Buna karşılık, eski yarış bisikletinin görünümü ve sıra dışı saklama yeri bana bir sorun giderme resmi gibi göründü. Karanlık 'karamsar görünüm' ile direksiyona ve kapı koluna odaklanmaya çalıştım.”

Pazar: Londra caddesi

Canon EOS R6 Mark II| 35mm | ISO 500 | f/14 | 1/250s

(Resim: NilsSch)

Galeri fotoğrafçısı Nils Schulte-Jokiel (NilsSch) de fotoğrafı kullandı Londra caddesi ağırlıklı olarak arka ışığın neden olduğu karanlık unsurlar. Şöyle yazdı: “Güneş Londra yağmurunu uzaklaştırırken fotoğraf çekme fırsatını yakaladım. Sokaktaki yansımalar heyecan verici bir tasarım öğesi oluşturuyor ve sert ışık insanları silüetlere dönüştürüyordu. Geldiğim 'sahne' burasıydı. hala bir unsur eksikti: Fikir, yanından geçen çok sayıda insanı bir unsurla 'çerçevelemek'ti. Bunu yapmak için, örneğin, çok yakında yürüyen insanların bacaklarının arasından veya bu durumda olduğu gibi, fotoğraf çekebilirsiniz. birazcık şans […] bir motosikletin jant tellerinin arasından. Perspektifi seçerek görüntüye mümkün olduğunca az rahatsız edici öğe eklemek de benim için önemli.”

Pazartesi: Dresden Eski Kenti

Canon EOS 6D Mark II | 18mm | ISO 250 | f/8 | 1/125s

(Resim: Stephan Gözlük)

Fotoğraf Dresden'e yapılan bir şehir gezisi sırasında çekildi. Dresden'in eski şehri Stephan Glasses tarafından. Esas olarak kenar ayrıntısının neden olduğu karanlık görüntü öğelerine güveniyor. İzleyicinin bakışı merkeze çekilerek iki bina arasındaki geçiş vurgulanıyor. Ek olarak, açık renkli arka planda güçlü bir kontrast vardır ve bu da odağı daha da artırır. Siyah beyaz düzenleme aynı zamanda açık ve koyu öğelerin daha iyi öne çıkmasını sağlar.

Salı: Gün batımında Elbe köprüsü

(Resim: SonyAlpha380)

Çok fazla renk resmi karakterize ediyor Gün batımında Elbe köprüsü Jens Kerber (SonyAlpha380) tarafından. Açık renkli ön plan ile renkli arka plan arasındaki gradyan, çekim boyunca göze güzel bir şekilde rehberlik eder ve ona sakin bir atmosfer kazandırır. Kerber, fotoğrafının nasıl çekildiğini şöyle anlatıyor: “23 Şubat 2024'te […] Güzel bir gün batımı yaklaşıyordu ve biz de hızla Elbe'ye gittik. Oraya vardığımda, yakın zamanda çekilen sel sularının içinden geçerek kanala kadar kalın bir çamur tabakasını aşmak zorunda kaldım. Tripod ve kamera kuruldu ve gün batımının giderek kırmızılaşmasıyla başladık. Birkaç pozlama ve zaman ayarı denedim ve bu güzel fotoğrafı bu şekilde ortaya çıkardım. Gökyüzündeki aşırı kırmızı rengin ve sudaki yansımanın yer aldığı doğa manzarası on dakika içinde sona erdi.”

Çarşamba: Tepeli Baştankara

Panasonic Lumix DC-G9 | 385mm | ISO 3200 | f/6.3 | 1/250s

(Resim: Lightpix84)

Tino Weigelt (Lightpix84) kaydında yer alıyor tepeli baştankaraHem arka planda hem de kuşun kendisinde resmi canlandıran birçok parlak ve güçlü renk vardır. Fotoğrafçı, “Bir hafta önce, kızım ve bisikletlerle birlikte ormandayken, uzaktan bir sürü kuşun bir koltuğun etrafında uçuştuğunu gördüm. Birisi buraya küçük bir besleme istasyonu kurmuştu” diye anımsıyor fotoğrafçı. “Bir hafta sonra hava uygundu, bu yüzden bisikletim ve benimkiyle gittim […] Ekipman bölgeye götürüldü. Kuşların bana alışması biraz zaman aldı ama o andan itibaren küçük besleme istasyonuna iyi bir bakım sağlandı. Kamerayı telefoto lensle sürekli ateşe ayarladım ve şaşırtıcı bir şekilde yakaladığım ilk kuş tepeli baştankara oldu. Bir saat daha bekledim ama tepeli baştankara artık görünmüyordu.”

Perşembe: Plaj tatili

(Resim: vanthom)

Ayrıca resim Plaj tatili Galeri fotoğrafçısı Vanthom, çok sayıda güçlü renk ve parlak pozlamayla öne çıkıyor. Ancak bu çekimin öne çıkan özelliği, izleyicinin görüşünü engellemek için kadının mayosunu ayaklarının arasındaki çamaşır ipine yerleştirme şeklindeki kışkırtıcı ve arsız fikirdir. Kışkırtıcı unsurlarla iyi uyum sağlayan yaratıcı bir yaklaşım.

Cuma: Martılar uçuyor

Canon EOS RP | 24mm | ISO 100 | f/7 | 1/256s

(Resim: Wolfgang Görgen)

Uçan güvercinler Wolfgang Görgen'in beyaz arka planda kuşları gösteriyor. Gözün odaklanabileceği birkaç nokta, resmi alışılmadık hale getiriyor. Ortadaki geniş, boş alan yersiz görünüyor. Buna rağmen, belki de tam da bu yüzden, daha yakından bakıyoruz. Çünkü her fotoğrafın aynı kalıbı takip etmesi gerekmiyor; kuralları çiğnemek bazı fotoğrafları ilginç kılar.

Geçtiğimiz haftanın “Günün Fotoğrafları”nın tamamını fotoğraf galerimizde bulabilirsiniz:

Bisiklet
(Resim: RicSti)

(cbr)

Haberin Sonu