Turizm, bugün Vetulonia Kent Arkeoloji Müzesi'nde 'Etrüsk-Helen Sempozyumu'

yasader

Aktif Üye
Ajansı Toscana Promozione Turistica aracılığıyla Toskana Bölgesi ile Halkidiki Yarımadası/Orta Makedonya Turizm Teşviki Kurumu arasındaki alışverişi ve işbirliğini güçlendirmek ve yoğunlaştırmak. Bugün Vetulonia'da (Grosseto ilindeki Castiglione della Pescaia belediyesinin bir mezrası) Sivil Arkeoloji Müzesi'nde (MuVet) düzenlenen 'Etrüsk-Helen Sempozyumu'nun amacı budur. Girişim, bölgeleri karakterize eden ortak unsurlara dayalı ortak bir tanıtım ağı oluşturmak amacıyla Toskana tarafından Yunanistan'ın bazı bölgeleriyle başlatılan daha geniş bir toplantı ve fikir alışverişi döngüsünün bir parçası.
Bölge turizm meclis üyesi ve Castiglione della Pescaia belediye başkanı, 16 Nisan 2024 tarihine kadar Toskana'da kalacak olan Yunan-Makedon heyetini sabah karşıladı. Gezi, Toscana Promozione Turistica ile bölgesel tanıtım arasındaki turizm işbirliği anlaşmasının bir parçası. Halkidiki Yarımadası (Orta Makedonya) Anlaşması, Milano 2023'te BIT vesilesiyle imzalandı.
Bölgesel turizm departmanı için bugünkü sempozyum, Bölgenin Toscana Promozione Turistica aracılığıyla ortak özellikler açısından Toskana'ya en çok benzeyen Avrupa bölgelerinden biri olan Helenik bölge ile ortak bir tanıtım ağı oluşturmak için başlattığı yolda bir sonraki adımdır. ve özellikleri. Bu ziyaret, daha yakın bağlantılar ve bağlar kurma fırsatı sunmanın yanı sıra bölgenin tanıtımı ve kültürel zenginleşme için geçerli bir fırsatı temsil ediyor.
Castiglione della Pescaia yönetiminin, Halkidiki Yarımadası ile bu paylaşım ve kültürel alışveriş anı için bölgenin küçük bir incisi olan Vetulonia müzesini seçmesinden duyduğu memnuniyet: bu, tüm bölgenin mükemmel bir turizm tanıtımına olanak tanır ve Vetulonia müzesinde de kopyalanabilecek iyi uygulamaların ve etkinliklerin paylaşılması. Bu heyeti ağırlayabildiğimiz ve bu önemli müzenin güzelliklerini gösterebildiğimiz için de memnuniyet duyuyorum.
Kazılar ve MuVet ziyaretinin ardından Müzede Toskana-Yunanistan ortak tanıtım projelerinin tanıtıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Bu nedenle Sempozyumun açılış görevi bölge meclis üyesi ve Halkidiki yarımadasının valisi Aikaterini Zografou'ya verildi. Konuşmacılar arasında Castiglione della Pescaia belediye başkanının yanı sıra Toscana Promozione Turistica'nın müdürü, Halkidiki yarımadasının turizm tanıtım ajansı müdürü, İtalya temsilcisi Georgio Broutzas, Stagira arkeologları Eleni Sarikosta da vardı. Zengin arkeolojik mirasın ortak hikayesi için Halkidiki'ye ve MuVet yöneticisi Simona Rafanelli'ye teşekkür ederiz. Sonuç olarak Yunan-Toskana spesiyalitelerinden oluşan bir öğle yemeği ve öğleden sonra Populonia arkeolojik alanını ziyaret edeceğiz.