Şipşak Poğaça Kıyır Kıyır Daima

yasader

Aktif Üye
Şipşak Poğaça Kıyır Kıyır Daima Tanımı İçin Malzemeler

• 9 su bardağı un (200ml bardak ölçüm)
  • 3 paket kabartma tozu
  • 4 yumurta (akı hamuruna koyulacak sarısı üstüne sürülecek)
  • 2 su bardağı sıvı yağ (200ml bardak kullandım)
  • 200 gram tereyağ yada margarin (tereyağ daha lezzetli oluyo yada 250 gram margarini eritin soğutun suyunu dökün oda ısısında yumuşasın kullanın)
  • 2 tatlı kaşığı tuz (ben peynir kulandım peynirim tuzsuzdu tam ölçü oldu ancak sizin peynir tuzluysa 1,5 tatlı kaşığı tuz ekleyim)
  • 3 yemek kaşığı sirke üzüm sirkesi (kullandım farketmez elma sirkeside olur)
  • 7 yemek kaşığı yoğurt (ev imali yoğurt kullandım şayet süzme yoğurt kullanırsanız 5 yemek kaşığı kullanın)
İç harcı için;

• Peynir (kullandım her şey olur farketmez)
Şipşak Poğaça Kıyır Kıyır Daima Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Tüm materyaller oda ısısında olsun.
  2. Kabartma tozu sirke ve un hariç tüm gereçler karıştırılır daha sonra 1 bardak un dökülür üstüne kabartma tozları dökülür üstünede sirke dökülür.
  3. Hamur çabucak olacaktır.
  4. Bohca hali ver üstüne çatalla çiz.
  5. Ölçü size kalmış benim yaptığım üzere olursa 55 tane çıkıyor. Çok derseniz yarı ölçü yapın ben 2 tepsi olarak pişirdim.
  6. 180 derece 30 dk pişirin daha sonra 190 derece 10 dk daha pişirin.
Not: günlerce kıyır kıyır kalıyor. Çok pratik çabucak oluyor. Migros un kullandım. Migros tereyağ kullandım. Köy yumurtası kullandim ondan kırmızı siz marketten alırsanız yumurta sarışına 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyin bir daha bu biçimde kızaracaktır.

Not: 1 tepsi çabucak pişirdim, kalan hamuru buzdolabına koydum 1gun daha sonra çıkardım biçim verdim pişirdim. Yani akşamdan hazırlayın form verip fırın tepsiye dizin üstünü strecle kapatın benim dolapta yer olmadığı için hamur biçiminde sakladım.Görsellerim hoş olmaz lakin lezzetleri mükemmeldir deneyin lütfen :d.

Şipşak Poğaça Kıyır Kıyır Daima Tanımı Fotoğraflı Yapılışı