Zuckerberg'in Vision Pro'ya karşı bir sonraki eleştirisi: “Quest'in daha iyi olduğunu söylüyoruz”

dunyadan

Aktif Üye
Meta, metaevren anlamına gelir: Mark Zuckerberg'in günlerimizi geçirmemiz gereken sanal gerçeklik vizyonu. Mümkün olan en iyi donanımı sunmak önemlidir ve Facebook kurucusu, şirketin buna sahip olduğuna inanıyor. Şimdi ise şirketinin sosyal ağlarında bu konu hakkında bir kez daha yorum yaptı; bu kez yatırımcı ve analist Benedict Evans'ın değerlendirmesine yanıt olarak başlıklarda yer aldı.

Reklamcılık

Vision Pro, geriye doğru önemli bir adım

Vision Pro'nun şu anda hala “birçok sınırlamaya” sahip olduğunu yazmıştı, ancak Meta'nın VR mühendislerinin cihazın Quest ile “temelde tamamen aynı” olduğu yönündeki iddiası onu “gerçekten şaşırttı”. “Apple esasen Meta'nın üç ila beş yıl içinde elde etmek istediği cihazı satıyor. The Quest ise Apple'ın üç ila beş yıl içinde ulaşmak istediği bir fiyata satıyor.”

Zuckerberg bunu böyle bırakamazdı. “Cihazların aynı olduğunu söylediğimizi sanmıyorum. Quest'in daha iyi olduğunu söylüyoruz.” Bunu gerçek bir eleştiri takip etti: “Eğer üç ila beş yıl içinde cihazlarımız bu kadar ağırlığa sahip olursa [die von Apple]Cihazlarında hareket bulanıklığı, giriş hassasiyetinin olmaması ve benzeri şeyler var, bu da önemli bir geri adım attığımız anlamına geliyor.”

Sosyal oyun, tarayıcı, video

Evans, Vision Pro'nun yüksek çözünürlüğünün kullanıcılara akıllı telefonlarında zaten sahip oldukları bilgi işlem deneyimini sunmaya hizmet ettiğine inandığını söyledi. “O olmadan, bir oyun cihazıyla karşı karşıyayız.” Ancak Vision Pro'nun uygulamalar açısından iPad'den daha iyi olup olmadığı belli değil. “Evet, Meta'nın insanların 3 boyutlu sosyal yaşamlarını bu şeyler aracılığıyla yürüteceklerini düşündüğünü biliyorum ama bunu kendi çalışanlarınıza bile yaptıramazsınız. Bunların hepsi çok spekülatif.”

Zuckerberg'in de buna karşı koyacak bir şeyi vardı. En önemli yedi Quest uygulamasından üçü zaten “sosyal uygulamalar”, Horizon, VR Chat ve Rec Room'dur. Ayrıca tarayıcı ve video oynatma da “en iyi uygulamalar” arasında yer alıyor. “Bu kulaklıkların yalnızca oyun oynamak için olduğu söylemi artık geçerliliğini yitirmiş durumda.” Mevcut Quest 3, 2K'nın iki katı çözünürlükle geliyor; Vision Pro ise iki adet 4K mikro OLED ekrana sahip. Entegre pil dahil 515 gram ağırlığıyla Quest 3, pil olmadan 600 ila 650 gram ağırlığıyla Vision Pro'dan çok daha hafiftir. Son zamanlarda günlük hayatı Vision Pro ve Quest 3 ile karşılaştırmadım.

(bsc)

Haberin Sonu