Üniversiteye Başlayacaklar İçin Alışveriş Listesi

Sevilay

Yeni Üye
Üniversiteye yeni başlayacak, gerek yurtta gerekse evde kalacak öğrenciler için oldukça tempolu bir zamanı geride bıraktık ya da hala o temponun içerisindeyiz. Birçok kişinin alışveriş için kafasında ‘acaba ne lazım olur olmaz, neler almalıyım‘ diye düşünceler dönüp dolaşırken bizler de bu konudaki tecrübelerimizi sizinle paylaşmak istedik.

Okul Malzemeleri
Yurtta ya da evdeki çalışma masanızda bulunması gerekenlerden bahsedelim. Bu söylenenleri okuduğunuz şehirden temin etmeniz daha mantıklı olacaktır çünkü yanınızda götürüp boşa yük yapmanıza gerek yok. Kalemden, silgiden, uçtan vb. temel şeylerden bahsetmeye gerek olmadığını düşünerek başlayalım.

Makas-bant: Kendi adıma konuşmam gerekirse çok da fazla lazım olmayacağını düşündüğüm ama okunulan bölüme göre değişecek bir ihtiyaç. Yanınızda bulunsun.

Çeşitli araç-gereçler: 4-5 bölümlü bir defter, bir top ya da bir miktar A4 kağıdı, şeffaf dosyalar ve sıkıştırmalı dosyalar işinizi rahatlıkla görecektir.

Çantalar
Biraz kapsamlı ve kişinin bu konuda özgür olduğu bir başlıkla devam edelim. Bir sırt çantasını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Çeşitli aktivitelere katılırken veyahut bir arkadaşınıza kalmaya giderken yanınızda götüreceğiniz eşyaları çantanıza koyup rahatlıkla götürebilirsiniz. Sırt çantası dışında büyük çantalar, valizler vb. kişinin kendi inisiyatifinde.

Yurt ve Ev Temelleri
Eğer kyk yurdunda kalacaksanız bu söylediklerimizi götürüp götürmemek size kalmış ancak özel yurtlarda, apartlarda ve evlerde kalacak öğrenciler için bu söylediklerimiz önemli.

Nevresim takımı: Bir tane nevresim takımı götürmeniz yeterli olabilir. Kaldığınız yerlerde size verilecektir ancak yıkadığınızda bir yedek bulunması her zaman için iyidir.

Battaniye ve pike: Bunlar da genelde size verilecek olan şeylerdir ama titiz biriyseniz kendi battaniyenizi ve pikenizi götürmeniz iyidir. Size verileni yıkarken kendi getirdiğinizi kullanabilirsiniz.

Terlik: Terlik en temel ihtiyaçlardan biri. Kaldığınız yere göre ev terliği ya da dışarıda giyilen terliklerden almanız iyi olacaktır.

Askılık: Kıyafetleriniz için hayati önem taşıyan bir şey, askılık. Gömlek, pantolon, kazak vb. kıyafetlerinizi askılıkta tutmanız gerekir. Dolabınıza yetecek kadar askılık götürmeniz kafidir.

Kıyafet
Bu tamamen size kalmış bir durum. Bizim size temel olarak önerebileceklerimiz spor ayakkabı, spor kıyafetler, pijama takımları, iç çamaşırları ve günlük hayatta giyilen kıyafetler.

Teknolojik Aletler
Olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biridir teknolojik aletler. Laptop, tablet vs. şeyler götürerek zaman geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla ya da kendiniz film izlemek, oyun oynamak gibi şeyler yapabilirsiniz.

Temel olarak liste bundan ibaret. Kişisel bakım ürünlerini konuya dahil etmedim çünkü o tamamen kişiye özgü bir durum. İyi alışverişler.