tvOS 18: Beta sürümündeki yeni özelliklere bir bakış

dunyadan

Aktif Üye
Apple'ın büyük işletim sistemi güncellemelerinin yıllık sunumunda tvOS genellikle ikinci sırada yer alır. Bu yıl, Apple TV multimedya kutusunun temel yazılımı, sistemi tamamen yenilemese de daha da iyi hale getiren ilginç yeni işlevlere kavuşuyor. İşte tvOS 18'deki halihazırda bilinen veya mevcut geliştirici beta sürümünde keşfedilen yeni özelliklere genel bir bakış.


ReklamcılıkVideo: Yeni görüntü formatı, akıllı altyazılar, daha duyulabilir diyaloglar


Apple, video oynatma bağlamında bazı önemli işlevleri değiştirdi. tvOS 18 ile HDMI çıkışını ilk kez 21:9 formatına değiştirmek mümkün. Bu, bu en boy oranının 16:9'dan daha popüler olduğu Apple TV'de bir projektör kullanıyorsanız yararlıdır. Sistem artık standart video oynatıcısında gösterilen altyazıların ne zaman gerekli olduğunu tanıyabilir. Örneğin, İngilizce bir program izliyorsanız ancak sistem Almanca olarak ayarlanmışsa “Akıllı Altyazılar” açılır. Ayrıca, sessize alma düğmesine bastığınızda veya bir sahneyi (tamamen) görmediğiniz için tekrar izlemek için geri sardığınızda altyazılar otomatik olarak etkinleştirilir.

Ses açısından, “Diyalogları Geliştir” işlevi optimize edildi. Arka plan gürültüsü, film müziği veya aksiyon sahneleriyle aynı anda duyulabilen sesleri arka plandan daha iyi ayırt etmek için yeni bir AI algoritması tasarlandı. Bu artık HDMI üzerinden bağlanan Bluetooth kulaklıklar veya hoparlörler gibi bağlı ses cihazları aracılığıyla da mümkün – ve artık yalnızca Apple'ın kendi HomePod'larıyla değil. Ayrıca, işitme engelli kişilerin özellikle takdir edeceği yeni bir ses izolasyon işlevini de açabilirsiniz.

Daha fazla film bilgisi, FaceTime altyazıları, tercih edilen kamera


Ayrıca Amazon'un X-Ray işlevinden bilindiği gibi, şovlar ve filmler hakkında daha fazla bilgiyi doğrudan görüntüleme yeteneği de yeni. Apple bu özelliğe InSight adını veriyor ve başlangıçta aktörler, benzer yapımlar, müzikler ve daha fazlası hakkında arka plan bilgileri dahil olmak üzere TV+ yapımları hakkında bilgi sağlıyor.

FaceTime işlevinde birkaç iyileştirme var. Örneğin, Canlı Altyazılar artık söylenenler için altyazıları görüntüleyebilir – hangi dillerde olduğu başlangıçta belirsizdi. tvOS 18 ayrıca belirli bir iPhone veya iPad'i Apple TV cihazı için kamera olarak tanımlayabilir. Bu, her zaman hemen kullanılabilir olduğu ve cihazlar arasında geçiş yapmanız gerekmediği anlamına gelir. Diğer küçük yenilikler arasında tvOS'taki Fitness+ uygulaması için gözden geçirilmiş bir arayüz (üstte yeni bölümlerle) ve “Peanuts” karakterlerinin bulunduğu ekran koruyucular da dahil olmak üzere birkaç yeni ekran koruyucu yer alıyor.

(lisans)