“Susam Sokağı”nın 50. yılı: Ernie, Bert, Tiffy ve Co. yıldönümlerini kutluyor

dunyadan

Aktif Üye
Ernie hülyalı bir şekilde “Şapkamın üç köşesi var” diye mırıldanır ve etrafına bakınır. Aniden trençkotlu gizemli görünümlü bir adam gelir. “Hey sen!” Ernie’ye fısıldar ve komplocu bir şekilde etrafına bakar. Ernie’ye bir şey satın almak isteyip istemediğini sorar. “Ne satıyorsun?” Ernie neşeyle cevap verir. Gizemli satıcı gizlice ceketini açar ve ona bir sekiz gösterir. “Neden bir sekiz almalıyım?” Ernie düşünür ama adam pes etmez: O zaman her zaman bir ahtapotun kaç kolu olduğunu, kahvaltı servis edildiğinde, bir sekizlinin kaç kürekçisi olduğunu bilir.

1970’lerden beri “Susam Sokağı” ile büyüyen milyonlarca insan muhtemelen bu klibi ve garson olarak sakar Grobi, öfkeli bir muhabir olarak Kermit veya kurabiye yiyen Kurabiye Canavarı gibi daha birçok klibi düşünmek zorunda. “O, o, neden, neden, neden?”: 18:30 “Susam Sokağı” zamanıydı.

Susam Sokağı: “Anarşik TV Mutluluğu”

“Susam Sokağı’nı çok severdim ve her akşam çizgili pop yıldızlarım Ernie ve Bert’i yine çizgili pijamalarıyla televizyonun karşısında beklerdim. Ne kadar anarşik bir televizyon şansı!” Yıldönümü şovunu kaydederken “Daily Topics” sunucusu Caren Miosga’yı (53) hatırlıyor. Orijinal adı olan “Susam Sokağı” ilk kez 10 Kasım 1969’da ABD televizyonunda yayınlandı.

Amerikalı televizyon yapımcısı Joan Ganz Cooney, özellikle okul öncesi çocuklar için bir program yapma fikrini ortaya attı. Gösteri için efsanevi kuklacı Jim Henson’u kazanmayı başardı. Cooney, “Yürümeye başlayan bir yıldız olma fikrinden nefret ediyordu ama sonra kendi çocuklarını düşündü ve evet dedi,” diye hatırladı. Yeni çocuk şovu, sosyal açıdan dezavantajlı aileleri hedefliyordu ve New York’un ortasında, tüten kanalizasyonlar ve takırdayan çöp tenekeleriyle kurgusal bir sokakta geçiyordu. 1973’ten itibaren Almanya’da dublajlı orijinal bölümler yayınlandığında, ebeveynler, eğitimciler ve bilim adamlarından oluşan bir ittifak, Alman çocukların yaşam ortamıyla hiçbir ortak yanı olmayan Amerikan sokak sahnelerinin yeteneğini protesto etti.

2 Ocak 1978’de, Kuzey Alman Yayın Kurumu’nun (NDR) yapımından sorumlu olduğu bir arka plan hikayesi olarak bir “Alman Susam Sokağı” başladı. Yeni bir arka plana ek olarak iki yeni oyuncak bebek de vardı: Henning Venske, Liselotte Pulver, Uwe Friedrichsen ve Horst Janson gibi oyunculuk yıldızlarıyla birlikte ortaya çıkan saf ayı Samson (“uiuiuiuiui”) ve erken gelişmiş Tiffy.

NDR editörü Holger Hermesmeyer, “Kişisel yeterliliğin algılanması ve güçlendirilmesi, değerlerin olumlu bir şekilde aktarılması ve bu ülkedeki okul öncesi çocukların yaşam ve deneyimlerine doğrudan atıfta bulunulması, 50 yıldır tüm Susam Sokağı hikayelerinin temeli olmuştur” diyor. . Teklifi güncel tutmak için NDR birçok kez “Susam Sokağı”nı geliştirmiştir. Yünlü ve atlı oyuncak bebeklerin yer aldığı “İki kişilik bir havuç” dizisi ve Herbert Grönemeyer’den Helene Fischer’e ve Jan Delay’e kadar ünlülerin yer aldığı Ernie & Bert şarkıları örnek olarak verilebilir.

Sayılardan sosyal öğrenmeye

Eskiden rakamlar ve harfler ön planda iken, günümüzde program daha çok sosyal ve duygusal öğrenme üzerine kuruludur. “Anahtar sorular, örneğin: Kendimle ve diğer insanlarla nasıl başa çıkıyorum? Veya: Ben kimim? Hangi hislere sahibim?” diyor Hermesmeyer. Doğa ve çevre koruma, iklim değişikliği, beslenme, çeşitlilik, engelli veya hastalıklı yaşam gibi konular da 3-6 yaş arası hedef kitleye uygun olarak hazırlanmaktadır. NDR, 2003 yılında gösteriyi geleneksel akşam erken saatlerinden sabah programına taşıdığında bir dizi protesto aldı.

Komedyen Torsten Sträter, “Susam Sokağı size temel bilgileri öğretiyor: sayma olayı, uzakta olanlar, yakınlarda olanlar, tüm bu şeyler,” diye hatırlıyor. 56 yaşındaki “Oskar’ı özellikle çöp kutusundan sevdim. Onu çok sevdim” diyor. 42 yaşındaki oyuncu Meltem Kaptan, gösteriyle Almanca’dan daha fazlasını öğrendiğini hatırlıyor: “Susam Sokağı eğitici açıdan değerliydi ve biz göçmen çocuklar olarak iyi Almanca öğrenmekle görevlendirildik”. göçmen bir çocuk olarak ne dilediniz: herkes renkli, herkes farklı ama işe yarıyor – herkes birlikte tartışmasız yaşıyor.”

(o zamanlar)

Haberin Sonu