Siyah beyaz ve açık: Haftanın fotoğrafları (10. hafta)

dunyadan

Aktif Üye
Siyah beyaz mı yoksa renkli mi, resmimi en iyi şekilde nasıl göstermeliyim? Renk, görüntünün daha canlı görünmesine yardımcı oluyor mu yoksa dikkat dağıtıcı mı? Fotoğrafçı renkten vazgeçerse ışık daha da büyük önem kazanır. Bu haftaki görseller bunu farklı şekillerde gösteriyor.

Reklamcılık

Alpenglow

(Resim: Dieter Fröhling)

Kayıtta Alpenglow Dieter Fröhling'in yazdığı akşam güneşi, pembe ve turuncu karışımıyla ilham veren ve tüm manzaraya hayat veren canlandırıcı bir aydınlatma atmosferi yaratıyor. Burada renkleri korumak ve konuyu siyah beyaza çevirmemek doğru bir karardır. Gün batımının ürettiği ısıyı alır.

Altmann ve Säntis'i doğu İsviçre'deki Friedrichshafen yakınında görebilirsiniz. Bunlar, Appenzell Alpleri'nin bir alt grubu olan Alpstein'ın en yüksek iki dağıdır.

kız kardeşler

(Resim: M.Schröder)

kız kardeşler M. Schröder'in bu çalışması öncelikle arka planda oluşan bulanıklık ile çalışıyor ve bu nedenle iki kadından yalnızca birini odak noktasına getiriyor. Bu durum kişide tanınması zor bir mesafe ve yabancılaşma hissi yaratır. Buradaki ışık çok yumuşaktır ve insanları eşit bir şekilde aydınlatarak ve dolayısıyla sert gölgeler yaratmayarak resmin melankolik havasına iyi katkıda bulunur.

ufka doğru

(Resim: photofriend2000)

Ufka doğru photofriend2000 ayrıca yoğun bulut örtüsü ve sisten kaynaklanan bol miktarda yumuşak ışıkla da çalışır. Fotoğrafçı bize fotoğrafın nasıl çekildiğini yazdı: “Danimarka'da Baltık Denizi'nde tatildeydim. Sabah yürüyüşümde fotoğraf makinem (bir Nikon D810) yanımdaydı. Sabah hava hâlâ bulutluydu. İskeleyi gördüm ve birden aklıma fotoğraf fikri geldi. Ufuktaki denizden gökyüzüne ince geçişin görülmesi özellikle güzeldi. Siyah beyaz hayranı olduğumdan, renkli fotoğrafı Lightroom'la dönüştürdüm ve bir baktım ki, bu şekilde daha iyi uyuyor.”

Nyhavn

(Resim: lg odaklı)

Nyhavn lgfocused tarafından Kopenhag'da kaydedildi. Çevre, fotoğrafçının içinde bulunduğu bir nevi tüneldir. Siluet ve arka ışık, kameraya doğru güçlü bir ışık düşüşü yaratarak, görüntüyü ışık kaynağına odaklayan doğal bir görüntü oluşturur. Duvarlardaki ve parke taşlarındaki ışık yansımaları sahneyi tamamlıyor.

Bir iplik tarafından

(Resim: Boyacı)

Resimde Bir iplik tarafından The Dyer'ın bu fotoğrafında fotoğrafçı ışığı, örümceğin ve ağının ince detaylarının açıkça görülebileceği şekilde kullanıyor. Örümceğin deseni, bacaklarındaki küçük tüyler kadar dikkat çekicidir. Tamamen karanlık arka plan aynı zamanda hiçbir şeyin dikkati ana motiften ayırmamasını ve küçük hayvanın odak noktası olmasını sağlar.

Sadece soruyorum

(Resim: HarryRS)

Sadece soruyorum: HarryRS birisinin yere bir yere çizdiği komik grafitileri gösteriyor. Fotoğrafın nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “Aslında bu motifi sadece yanından geçerken fark ettim ve fotoğrafını çektim. Sırf üçüncü cevap seçeneği nedeniyle (Aldi'ye), motifi orijinal ve gösteriş yapmaya değer buluyorum.”

Breitung Gölü

(Resim: ormancı)

F/16 diyafram açıklığı görüntüdeki büyük güneş yıldızını oluşturur Breitung Gölü ormancıdan. Arka ışık, ön plandaki sazların parlamasını sağlar ve gökyüzüyle ve biraz daha koyu görünen bitki örtüsünün geri kalanıyla güçlü, çarpıcı bir kontrast oluşturur. Breitung Gölleri, Almanya'nın tam ortasında, Erfurt ile Fulda'nın ortasında yer almaktadır.

Geçtiğimiz haftanın “Günün Fotoğrafları”nın tamamını fotoğraf galerimizde bulabilirsiniz:

Cumartesi: Alpenglow
(Resim: Dieter Fröhling)

(cbr)

Haberin Sonu