Renksiz: Haftanın resimleri KW 25

dunyadan

Aktif Üye

1. Renksiz: Haftanın resimleri KW 25

Renkli fotoğrafçılık artık norm olsa da siyah beyaz, belirli stiller için gerekli olan popüler bir araçtır. Kompozisyonun belirli bir yönünü vurgulamak istediğinizde bazı avantajları vardır. Renk kullanmamak, ışığın davranışını daha iyi anlamanıza ve onu en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir.

Reklamcılık

Kısa etekli erkekler

“Resim, Nürtingen'deki Highland Oyunları'nda 'Caber atışının' galibi İsviçreli Simeon Brügger'i gösteriyor. Neredeyse altı metre uzunluğundaki ağaç gövdesinin atışının uzun bir fotoğrafını mı çekeceğime yoksa onu yere mi atacağıma karar vermem gerekiyordu. merkezdeki atlet. Brügger'in yüzündeki konsantrasyon ve gerginlik, eteğinin içindeki heybetli görünümü benim için kararı kolaylaştırdı” diyor fotoğrafçı Martin Ruopp, çekimin arkasındaki niyet hakkında. Kısa etekli erkekler.

Kişiye ve onun spor tutkusuna odaklanan başarılı bir portre.

(Resim: Martin Ruopp)

Merdiven adımları

Yapının net çizgileri resimde gösterilmektedir Merdiven adımları Yazan: Nils Schulte-Jokiel (NilsSch) gölgelerin arasından. Bu, başlı başına etkileyici bir kompozisyon olan bir desen yaratır. Ancak fotoğrafçı, izleyicinin dikkatini çeken bir unsur olan net yapıyı bozmak için fotoğrafın içine bir kişiyi yerleştirir. Fotoğraf, sert kontrastlar aracılığıyla siyah beyaz fotoğrafçılıkta ışık ve gölgenin nasıl çalışabileceğini mükemmel bir şekilde gösteriyor.

“Fotoğraf Köln'de Ren Nehri kıyısında çekildi. Çoğu zaman olduğu gibi, ışığın ve gölgenin güçlü kontrastlar oluşturması için fotoğrafı sert güneş ışığında çektim. Perspektif seçimi merdivenleri soyut bir desene indirgedi. Bir kişi yardımcı olur resimde sabit bir nokta oluşturmak, bir atmosfer ve bağlam yaratmak” diyor.

(Resim: NilsSch)

Anya

M.Schröder portresinde başarılı oldu AnyaModelin bakışına odaklanmak için. Koyu renkli giysiler ve aksesuarlarla desteklenen yüz ifadeleri ciddi bir ruh halinin sinyalini veriyor. Pirsingler ve küpeler gibi modern unsurlar, giysi ve güneş şemsiyesindeki hafif Viktorya dönemi havasıyla birleşerek bunun altını çiziyor. Yumuşak ışık modelin yüzünü aydınlatırken arkadan gelen parlak ışık şemsiye tarafından engelleniyor.

(Resim: M.Schröder)

Ahlat

Bulaşıcı bir kahkaha. Armutun çocuksu sevinci Ahlat Alexander Brand'in yazdığı film izleyiciyi etkiliyor.

Kendisi şöyle açıklıyor: “Motif bu durumdan kaynaklandı. Avusturya'daki Ahornböden'e giderken küçük bir atıştırma molası vermek zorunda kaldık. Manzarayı son derece pitoresk buldum. Ayrıca oğlum Edgar da tatlı lezzetin tadını çıkarıyordu. Armutunun sözlerle anlatılamaz bir anı – sonsuzluk için bir an. Daha sonra resme baktığımda bir tür Vahşi Batı romantizmine kapıldım: düz, dalgalanan dere ve arka plandaki sivri dağlar. Ormanın engebeli dokusu. daha ileride, ayrıca Edgar'ın Yakari çizgi film serisinden en sevdiği kazağı ve tabii ki onun ışıltılı gülümsemesi.”

İskender Markası

Fark yaratan portre

Galeri fotoğrafçısı Katzenfutter bize biraz farklı bir portre gösteriyor. 35 milimetrelik lensle atı çektiği fotoğraf, etkileyici kontrastları ve gri tonlarının yumuşak geçişleriyle etkileyici bir perspektif yaratıyor. Kısa odak uzaklığı ve bunun yarattığı hafif optik bozulma nedeniyle hayvanın kafası büyük görünür ve görüntünün büyük bir bölümünü doldurur. Çimler, sahnenin doğal görünmesini sağlayan başka bir öğeyi çekime ekler.

(Resim: kedi maması)

Karahindiba

“Birkaç hafta önce çok fazla karahindiba bulunması nedeniyle oğlumla sık sık karahindiba avına çıkıyordum ve birkaç fotoğrafını çekiyordum. Buradaki fotoğraf da çekildi ama spontaneydi ve sahnelememişti. Bir inşaat sahasında tepelerden aşağı kaymak ve karahindiba toplamak çok eğlenceliydi. Ganimeti sırt çantama iliştirdik. Babam da yürürken fotoğraf çekerken çok eğlendi ve en sevdiği konuyu her zaman yanında taşıyordu,” diye anlatıyor Stephan Sohn (Fidipix). atış. Karahindiba.

Görüntünün biraz fazla pozlanmış kısımları, yolun dışındaki çimenler ve yarattığı doğal desen gibi biraz daha koyu olanları tamamlıyor.

(Resim: Fidipix)

Yolculuk tutkusu

Resimde aşağıdan ve beyaz bir arka planın önünde bir uçak görüyoruz Yolculuk tutkusu Donato Cuoio (don_cuoio) tarafından. Kompozisyonunu şu şekilde tanımlıyor: “ […]Fotoğrafı Frankfurt Havalimanı'ndan birkaç kilometre uzakta çektim. Fotoğrafı çekerken bu fotoğrafı oldukça minimalist tutmak istediğimi açıkça anladım. Görüntü düzenleme de minimalistti: hizalama, kırpma, siyah beyaza dönüştürme ve hareket bulanıklığı ekleme. Düğün fotoğrafçılığına alternatif olarak bir süredir dijital görüntü düzenleme ve görüntü tasarımı alanında yaratıcılığımı uygulamaya çalışıyorum. Burada hayal gücümü serbest bırakabiliyorum ve görüntüleri saf fotoğrafçılığın ötesine geçecek şekilde değiştirebiliyorum.” Niyet ve uygulama kesinlikle başarılıydı.

(Resim: don_cuoio)

Bu haftanın tüm fotoğraflarını yine genel bakışta bulabilirsiniz:

Cumartesi: Kısa etekli erkekler

Nikon Z6 II | 400 mm | ISO360 | f/6.3 | /S
(Resim: Martin Ruopp)

(cbr)