Rengarenk karışık: 46. haftanın resimleri

dunyadan

Aktif Üye

1. Rengarenk karışık: 46. haftanın resimleri

Haftanın fotoğraflarını bir pakette birleştiren ortak bir konu her zaman olmak zorunda değildir. Bazen çeşitlilikten ilham alabilirsiniz. Ve bu seçimde çok farklı kayıtlar temsil ediliyor. Her biri kendi çapında harika ve sadece kendi hikayesini değil aynı zamanda özel bir tekniği de beraberinde getiriyor.

Reklamcılık

Siluetler

Horst Widlewski (lewski), “Sabahın Erken Saatleri” adlı resminde, parlayan bulutların önünde şablona benzeyen birkaç zürafa gösteriyor. Açık renkli arka plana doğru pozlama ve hizalama bu görüntüyü mümkün kılar. Siluetler iyi bilinen ve popüler bir tekniktir. Ancak vahşi doğada etkileyici hayvanların olduğu böyle bir sahneyi deneyimleyip yakalayabilmeniz özeldir. Fotoğrafçı bize şunları yazdı: “Kenya’daki Masai Mara Milli Parkı’nda sabah av gezileri genellikle gün doğumundan önce başlıyor. Kamptan ayrıldıktan kısa bir süre sonra ilk ışıklar görülmeye başlandı ve kısa bir süre sonra tam sağımızda duran zürafa ailesi görüldü. Ufuktaki bulutlar elbette hoş bir zenginlikti. Yani her şeyin bir araya geldiği yer burası.”

Arka ışık

Stephan Sohn’un (Fidipix) “Endüstriyel İzler” adlı kaydı, batan güneşin çok güçlü arka ışığıyla çalışıyor. Bu, endüstriyel limanın arka planda neredeyse kaybolmasına neden oluyor ve kompozisyonun bu bölümünü görmek için yakından bakmanız gerekiyor. Fotoğrafçı şöyle anlatıyor: “Fotoğraf Hollanda’nın Gravesande sahilinde çekildi ve Rotterdam liman girişinin başlangıcını gösteriyor. İzler fikri sahilde fotoğraf çekerken kendiliğinden aklıma geldi. Düzenleme bilinçli olarak biraz muhafaza edilmiş. Bunu başarmak için “ahir zaman gibi” Sanayiyi, ahir zamanları, iklim değişikliğini doğal cennetin ortasında sunmak. Sanayi her yerde izlerini bırakıyor…”

Siyah ve beyaz

Andreas-Joachim Lins’in “Zenginleri Yiyin” adlı eseri siyah beyaz bir tasarım kullanıyor. Fotoğrafın tarzı ve modelin zarafeti biraz 1920’leri ve Leonardo DiCaprio’nun oynadığı “The Great Gatsby” filmini anımsatıyor. Tek renkli düzenleme, görüntüye nostaljik bir dokunuş kazandırır ve odağın model üzerinde kalmasını sağlar.

refleks

Stephan Brille’in “Vitrin Yansıması” adlı resminin başlığı izleyiciyi tam olarak neyin beklediğini çok iyi anlatıyor. Kayıt, iki boyutu etkileyici bir kompozisyonda birleştiriyor. Vitrindeki gitara evlerin yansımasıyla bağlam kazandırılıyor. Resimde hem iç hem de dış görünüm gösterilmektedir. Glass’ın fotoğrafı tatilinden kalma ve kendi ifadesine göre anlık bir fotoğrafın tesadüfüydü.

Öncü çizgiler

Tjfranz’ın “Çalışmanın Yolu” resminde merkezi bir nesne yoktur ancak yol, kompozisyon boyunca izleyicinin gözüne hoş bir şekilde rehberlik eder. Sis ve sokağın boşluğu, çekime sakin ve dingin bir hava katıyor. Fotoğrafçı bize fotoğrafıyla ilgili şunları yazdı: “20 yılı aşkın süredir neredeyse her gün bu rotayı kullanıyorum, çoğu zaman hafta sonları da. 100 metre ötede A81 var, onu da kullanabilirim ama benim için çok telaşlı. 9’unda, Mayıs sabahı yağmur yağdı, ben de arabayı ve bu rotayı kullandım, önceden zaten güzel bir atmosfer vardı, sonra bulut örtüsü açıldı ve güneş sisin arasından parladı, ıslak yolun tam üzerinde. […] Siyah-beyaz etkisi yalnızca kontrast sayesinde ortaya çıktı.”

makro

Tino Weigelt’in (Lightpix84) “Damla Çiçeklerde” adlı eseri bir makro çekimi farklı bir şekilde gösteriyor. Fotoğrafçı, “Bu yıl ekim makinalarımızda ayçiçekleri vardı” diye yazıyor. “Bu öğleden sonra güneş çiçeklerin üzerine o kadar güzel düştü ki fotoğrafını çekmek istedim. Fotoğrafın sıradan görünmesini değil, izleyeni etkilemesini istedim. Bunu daha önce damlalarla birkaç kez yapmıştım. , ama açık havada değil. Ben de bir şırıngayı suyla doldurdum ve bir yaprağın ucuna bir damla koydum. Şimdi kameramı damlanın içindeki çiçeğin tamamı görülebilecek şekilde konumlandırdım. Açık havada bu biraz zordu çünkü bunu yapmak zorundasın sürekli rüzgara dikkat edin ve damla da çiçeğin tepesinden esmiş. Biraz sabırla burada sunabileceğim bu fotoğrafı çekmeyi başardım.”

manzaralar

Michael Mehl (michael.mehl), Skye Adası’na yaptığı bir gezi sırasında “Gün Batımında Storr’un Yaşlı Adamı” fotoğrafını çekti. Batan güneşin yarattığı renkler çarpıcı bir kontrast yaratıyor. Manzara ve sahnenin genişliği de oldukça etkileyici. Fotoğrafçı yaratılışı şöyle açıklıyor: “Aslında, konum daha çok güneşin doğduğu bir konum, ancak o gün hava tahmini akşam saatlerinde parlak bulutların beklendiğini gösteriyordu ve bu bulutlar daha sonra doğru yerde, tam gün batımı zamanında ortaya çıktı. Arka planda. Loch Leathan ve Raasay Sesi görülebilir. Konumu herkese tavsiye edilir, aynı zamanda karanlıkta iniş için bir far da vardır.”

Geçen haftanın tüm fotoğraflarını resim galerimizde bulabilirsiniz:

Cumartesi : Sabah erken
(Resim: lewski)

(cbr)

Haberin Sonu