Putin, Ortadoğu’dan 16 bini aşkın gönüllünün Donbass’a gitmesi tarafındaki teklifi destekledi

dunyadan

Aktif Üye
Putin, Ortadoğu’dan 16 bini aşkın gönüllünün Donbass’a gitmesi tarafındaki teklifi destekledi
Rusya Devlet Lideri Putin, Güvenlik Kurulu üyeleri ile toplantısında, Ukrayna ordu güçlerinin ele geçirilen Javelin ve Stringer üzere Batı üretimi silahların Donbass’taki cumhuriyetlerin milislerine verilmesi teklifini destekledi. Kelam konusu teklifi, Savunma Bakanı Sergey Şoygu yaptı.

Şoygu ayrıyeten, Ortadoğu ülkelerinden 16 bini aşkın gönüllünün, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerindeki milis güçlerine operasyonlarında yardım etmek ismine bölgeye gitmek istediklerini kaydetti.

Rusya başkanı bu teklifi de destekleyip gönüllülerin Donbass’taki operasyon bölgesine ulaşmalarına yardım etmek gerektiğini tabir etti.

Putin, Rusya Savunma Bakanı’nın kelamlarına cevaben, “Donbass’ta yaşayan insanlara, para için değil, istekli olarak gelip yardım etmek isteyen beşerler olduğunu görüyorsanız, o hâlde bu insanların askeri operasyon bölgesine ulaşmalarına yardım etmeliyiz” dedi.

Rusya önderi, “Dünyanın her yerinden paralı asker toplayıp bunların Ukrayna’ya gönderilmesine gelince, Ukrayna rejimi ve Ukrayna’nın Batılı sponsorlarının bunu gizlemediklerini ve milletlerarası hukuku gözardı ederek bunu açık açık yaptıklarını görüyoruz” diye ekledi.

Şoygu’nun, evvelce Ukrayna güçlerinin elinde bulunan ama Rus askerleri tarafınca ele geçirilen Batı imali silahlara ait önerisi üstüne, Putin şu sözleri kullandı: “Ukrayna’da Rusya ordusunun eline geçen Batı imali silahlara gelirsem, bunların Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetleri birliklerine verilmesi ihtimalini destekliyorum. Lütfen yapın bunu. Burada benim seviyemde alınması gereken bir karar var ise, ben (desteklemeye) hazırım.”

Bunun yanında Rusya Devlet Lideri, Şoygu’dan, NATO ülkelerinin genişlemesi karşısında Rusya’nın Batı hudutlarının nasıl güçlendirilebileceğine ait bir rapor hazırlamasını istedi. Kelam konusu raporun hazırlanması akabinde gereken kararları alacağını ekledi.

Şoygu da Rusya Genelkurmayı’nın ülkenin Batı sonlarının nasıl güçlendirilebileceğine dair bir hazırlamakta olan planın neredeyse tamamlandığını söylemiş oldu ve bunun Batı sonlarına yeni silah sistemleri yerleştirilmesini de içerdiğini belirtti.

Batı’nın, ‘onları tehdit eden bir durum yokken Rusya hudutlarındaki askeri varlığını genişletmeye devam ettiğini’ kaydeden Rusya Savunma Bakanı, “Mevcut durumdan istifade ederek, hudutlarımız yakınlarına olabildiğince epey askeri güç yığmaya çabalıyorlar, görünen o ki bu güçleri uzun mühlet burada tutmak niyetindeler” değerlendirmesini yaptı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.