Pizza (Püf Noktaları ile Hazırdan Daha Lezzetli)

yasader

Aktif Üye
Pizza (Püf Noktaları ile Hazırdan Daha Lezzetli) Tanımı İçin Gereçler

Hamuru için

• 1/2 (yarım) su bardağı süt
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1/2 (yarım) çay bardağı sıvı yağ
  • Yarım paket instant maya
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 4 su bardağı un
Üzerine sürülen sos için;

• 1 yemek kaşığı tepeleme domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
Üst gereç için;

• 200 gram mozeralla peynir
  • 200 gram kasar peyniri
  • 1 halka sucuğun yarısından biraz fazla
  • Mantar, biber, mısır üzere materyaller ekleyebilirsiniz (ben eklemedim)
Piştikten daha sonra üzerine serpmek için;

• Pizza baharatı tozu karışımı
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı kişniş
  • Çay kaşığı ucu ile karabiber
  • 1 çay kaşığı tatlı toz biber
Pizza (Püf Noktaları ile Hazırdan Daha Lezzetli) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Süt, su ve şekeri yoğurma kabına alalım güzelce karıştıralım ve instant mayayı ekleyip tekrar karıştırıp tuzunu, yağını dökelim akabinde unu yavaş yavaş ek ederek spatula ile güzelce karıştıralım.
  2. daha sonra elimizle yoğuralım yavaşça ele yapışan bir hamur elde edelim üzerini kapatalım sıcak ortamda mayalanmaya bırakalım.
  3. Bu ortada sucuğu doğrayalım, kaşar peynirini rendeleyelim, sosu için verilen malzemeyi karıştıralım ve birazcık su ile ketçap kıvamında olacak biçimde açalım.
  4. Mayalanan hamuru 3 beze yapalım. Bezenin birini üzerine birazcık un alalım ve merdane yahut oklava ile istediğimiz pizza büyüklüğünde ne kalın ne ince olacak biçimde büyütelim açalım.
  5. Tepsiye yağlı kağıt yahut azıcık mısır unu serpelim. Açtığımız pizza hamurunu tepsiye alalım aralıklı çatal batıralım.
  6. Kenarlarını ince ve düzgün olacak biçimde üste bükelim. Ön pişirme yapmak için fırını 200 dereceye yalnızca alt pişirme ayarına ayarlayalım ısınsan fırının birinci rafına pizza tepsisini koyalım 7-8 dakika daha sonra alalım ve üzerine fırça ile sosundan her yerine sürelim.
  7. Üzerine mozeralla peynirini serpelim, sucukları dizelim (torunlarım sade istediği için ben bu materyalleri kullandım. Siz yukarda belirttiğim üzere istediğiniz gereç kullanabilirsiniz) ve tekrar fırına verelim.
  8. Bu sefer fırının en altında pişirelim üstü çabuk pişiyor esasen pizzanın altını denetim edelim kızardı ise kaşar peynirini serpelim tekrar fırının kapağını kapatıp kaşarlar eriyince nefis pizzamız hazır demektir.
  9. Pizzayı evvel dört dilim daha sonra dilimleri ortadan tekrar dilimleyelim toplam 8 dilim ediyor. Sıcak sıcak üzerine pizza baharatı karışımı tozu serpelim başka bir lezzet katıyor.
Afiyet olsun. ????

Not: Detaylı anlattığım için biraz uzun oldu fakat püf noktalarını tek tek yazdım ????.

Pizza (Püf Noktaları ile Hazırdan Daha Lezzetli) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı