Pizza Poğaça (Yumuşacık)

yasader

Aktif Üye
Pizza Poğaça (Yumuşacık) Tanımı İçin Materyaller

• 1 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 adet yumurta (sarısı üzerine ayrılacak)
  • 4 yemek kaşığı silme toz şeker
  • 2 tatlı kaşığı silme tuz
  • 1 paket instant maya (kuru maya)
  • 6-6,5 su bardağı un
Sosu için;

• 8 yemek kaşığı domates sosu
  • 1 çay kaşığı silme kekik
  • 1 çay kaşığı silme fesleğen
  • 1 küçük diş sarımsak
  • Çok az tuz(ben bir çay kaşığı ucu ile ekledim)
Üzeri için;

• Sucuk dilimleri (9 ince dilimi ikiye bölerek kullandım)
  • 1 küçük çarliston biber
  • 1 küçük kırmızı biber
  • 3 yemek kaşığı mısır
  • Yarım su bardağından biraz fazla rendelenmiş kaşar peyniri
  • Yumurta sarısı
  • Susam
Pizza Poğaça (Yumuşacık) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Ilık olan süt ve suya şekeri ve mayayı ekleyip karıştırın, başka sıvıları da ekleyerek karıştırın, unu denetimli bir biçimde ekleyerek, ele yapışan bir hamur elde edin.
  2. Üzerini kapatıp 40 dk mayalandırın.
  3. Elinizi yavaşça yağlayıp istediğiniz boyutta modüller alarak yuvarlak bezeler yapın,ben 90 gr. lık bezeler yaptım.
  4. yavaşça yassılaştırarak bir çay bardağı ile çukur yapın(çay bardağının altını orta ara sıvı yağ ile yağlayın)parmağınızla yeterlice kenarları belirginleştirin,bu kısımda büsbütün elinizle biçim vermeniz gerekli.
  5. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine alıp kenarlarına yumurta sarısı sürüp, susam serpin.
  6. Ortalarına sos döküp biraz kaşar peynir ekleyip, üst malzemeleride ekleyip, 15 dk da tepside mayalandırın.
  7. Evvelce ısıtılmış 180 derecede kızarana kadar pişirin.
  8. Fırından çıkar çıkmaz üzerini sofra bezi ile kapatın. Deneyecek olanlara afiyet olsun.
  • Not; Bardağa unu koyup sallayarak silme biçimde doldurun,her vakit söylemiş olduğimiz üzere un ölçüsü değişkenlik gösterebilir yavaşça ele yapışacak biçimde bir hamur olması gerekir.
  • Not; Ben yazdan hazırladığım domates sosunu kullandım,siz isterseniz taze taze 2 adet domates püresini fazlaca az sıvı yağda güzelce kıvam aldırıp,altını kapatıp başka gereçleri ekleyebilirsiniz.
Pizza Poğaça (Yumuşacık) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı