Olağanüstü Hızlarıyla Kendilerine Hayran Bırakan Dünyanın En Hızlı 5 Hayvanı

huseyin

Yeni Üye
Hayvanlar aleminde hız, yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına geliyor. Yırtıcılar avlarını sollamak ve alt etmek için hızlarını kullanırken, başka savunmaya sahip hayvanlar akşam yemeğin olmaktan kaçınmak için hıza güvenirler. İşte dünyanın en hızlı hayvanlarından bazıları.

1. Dünyanın En Hızlı Kara Hayvanı


Üç saniyeden daha kısa bir sürede 0'dan 60 mile kadar çıkabilen çitalar, en hızlı kara hayvanı olarak kabul edilir, ancak bu hızlarını yalnızca kısa mesafeler için koruyabilirler. Ayrıca aslanlar avlarını avlarken oldukça hızlıdırlar ve saatte yaklaşık 50 mil azami hızları vardır. Bununla birlikte, Afrika yaban kedisi de av konusunda oldukça hızlı olabiliyorlar. Keseli ceylanlar saatte 55 mile ulaşabilir. Ve bir diğer karadaki en hızlı hayvan beyaz sakallı antiloplar saatte 50 mil azami hıza ulaşabiliyor.

2. Uzun Mesafeli Koşuda En Hızlı Kara Hayvanı


Çita en hızlı koşan kara hayvanı iken, Amerika antilopu olarak da bilinen pronghorn, hayvanlar aleminin en hızlı uzun mesafe koşucusudur. Birkaç mil boyunca saatte neredeyse 35 millik bir hızı koruyabilirler. Ve daha kısa mesafelerde daha da hızlıdır. Avcılardan kaçmak için yapılan estetik hareketleri sırasında, pronghornlar toynaklarındaki özel tırnaklar ve koşarken büyük miktarlarda oksijen alma kabiliyetleri sayesinde saatte yaklaşık 55 mil hıza ulaşabilirler.

3. Dünyadaki En Hızlı Balık


Çeşitli balıklar, gerektiğinde etkileyici hızlara ulaşabilir, ancak doğru, doğrulanabilir verileri toplamak biraz zor olmuştur. Bazı kaynaklara göre, siyah marlin saatte 80 mile kadar çıktığı tahmin edilen en yüksek hız ile en hızlısıdır. Yelkenbalığı, aynı zamanda, saatte en az 67 mil olan tahmini azami hızıyla en hızlı balıklardan biridir.

4. Dünyanın En Hızlı Böceği


Böcekler, gerektiğinde kendi açılarından bakıldığında çok fazla hıza ulaşabilir, ancak böcekler aleminde de doğrulanabilir hesaplamaları toplamak oldukça zor olmuştur. Bununla birlikte, at sineğinin, bilimsel bir deney sırasında ölçülen bir hız olan belirli koşullar altında saatte 90 mil olarak tahmin edilen hızlara ulaşabildiği bilinmektedir.

5. Dünyanın En Hızlı Kuşu


Ağızları açıkta bırakan hız söz konusu olduğunda, kuşlar doğanın Olimpiyatçılarıdır. Gökdoğan avlarını avladıkları zamansaatte en fazla 185 millik bir uçuş dalış hızı ile, en hızlı kuş ve hayvanlar aleminin en hızlı üyesi olarak kabul edilir. Başka bir süper hızlı kuş, saatte 150+ mil hızla dalan altın kartaldır. Beyaz boğazlı iğne kuyruğu kuşu ise, yatay uçuşta saatte 105 mil hıza ulaşabilir ve dünyada Eurasian hoopoe olarak bilinen İbibik kuşu ise saatte 100 mile kadar çıkabilir.