Mantı

yasader

Aktif Üye
Mantı Tanımı İçin Materyaller

Hamur için ;

• 500 gram un
  • 225 ml su
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 adet yumurta
İç harç için;

• 250 gram kıyma
  • 1 adet soğan
  • Tuz / karabiber
Sos için;

• 1 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 kase yoğurt
  • İsteğe bağlı sarımsak
Mantı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle 500 gram unumuzu karıştırma kabına alıp ortasını çukurlaştıralım ve buraya yumurtamızı kıralım.
  2. Çatal sayesinde çırpalım yavaş yavaş kenardaki unlardanda alarak çırpmaya devam edelim.
  3. ondan sonrasında suyumuzu ve tuzumuzada ekleyelim.
  4. Elimizle yoğurmaya geçebiliriz.
  5. Hamurumuzu düzgünce hava almayacak biçimde streçle kaplayıp oda sıcaklığında 25-30 dk dinlenlendirelim.
  6. Hamurun kıvamı için bu kural dinlenince daha hoş oluyor.
  7. Hamurumuz dinlenirken iç gereçlerimizi hazırlamaya geçebiliriz.
  8. Soğanımızı rendenin büyük tarafıyla rendeleyebiliriz yahut rondodan istediğimiz büyüklüğe gelinceye kadar çekebiliriz.
  9. Rendenin küçük tarafıyla yaparsak soğan hayli sulanır.
  10. İç harcımız için tüm materyalleri ekleyip güzelce yoğuralım.
  11. Dinlenen hamurumuzu istediğimiz boyutta bezelere ayırıp açmaya başlayabiliriz.
  12. Ben genelde küçük bezelere ayırıyorum zira açması daha pratik geliyor.
  13. Dinlenen hamurumuzun kıvamı epey güzel olduğu için ekstra un eklemeden açmaya başlayabiliriz.
  14. Bu etapta istediğiniz kalınlıkta açıp, istediğiniz boyutta kesip, istediğiniz hali verebilirsiniz.
  15. Değerli olan hamurun ölçülerinin dışına çıkmamak.
  16. Hamur sert oldu su ekleyeyim yahut yumuşak oldu un ekleyeyim demeyin tıpkı ölçüleri kullanın sahiden hoş kıvamlı bir hamur oluyor.
  17. İsterseniz ölçüleri iki katına çıkarıp daha fazla mantı elde edebilirsiniz.
  18. Ben bu ölçünün 2 katını kullanıp buzluğuma atıyorum hayli pratik oluyor.
  19. Tepsiye fırın kağıdı serip mantıları donduruyorum ondan sonrasında poşetliyorum bu biçimdece mantılar birbirine yapışmıyor.
  20. pişirmek istediğiniz vakit suda haşlayıp soslarla servis edebilirsiniz.
  21. Sosumu hazırlarken ise tereyağını eritip salça ekliyorum yahut tereyağına kırmızı tozbiber hangisini isterseniz.
  22. Sumak ve nane ile servis edebilirsiniz epey yakışıyor.
    Şimdiden afiyet olsun :).
Mantı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı