Kurgu ve gerçeklik: haftanın fotoğrafları (12. hafta)

dunyadan

Aktif Üye
Bir fotoğraf gerçeği mi tasvir ediyor yoksa izleyicinin gördüğü sahte mi, kurgu mu, hatta rüya mı? Kameradan alınan görüntü için zaten geçerli olan, özellikle sonradan düzenlenen kayıtlar için geçerlidir. Kurşun imajımız Sokak galeri fotoğrafçısı ‘Grabownik’, cam cephenin önünde koşan ve fotoğrafçıya bakan bir adamı gösteriyor. Bu basit sahne tek başına birçok yorumu davet ediyor: adam bir şeyden mi kaçıyor? Takip edildiğini veya izlendiğini hissediyor mu? Yoksa tam tersi, işe giderken ilginç bir şey mi keşfetti? Gerçek bir günlük durum mu yoksa bir film sahnesi gibi mi ayarlanmıştı? Onu bilmiyoruz. Başlıkta ipucu var Sokakrastgele kaydedilen bir durum olduğunu.

belirsizlik

ayrıca resim roketatar? Oliver von Bohlen tarafından ilk bakışta belirli bir belirsizlik bırakıyor. Daha doğrusu, elbette bir iletim direğidir. Bölgeyi bilen herkes, Harz Dağları’nda, daha kesin olarak, kısa boylu, karla kaplı çamların kışın rüzgara doğru yöneldiği Brocken’da yerini bulacaktır. Bununla birlikte, alçak bulutlar, bunun bir roketin fırlatma bulutu olabileceği varsayımına da yol açıyor;

İlk iki fotoğraf “gerçek” fotoğraflar, yani görüntü işlemede başka önemli değişikliklere uğramamış fotoğraflar olsa da, Cuma gününden Durchblick başlıklı günün fotoğrafı farklı görünüyor. Galeri fotoğrafçısı Stephan Gläser şöyle yazıyor: “Heykel benim tarafımdan fotoğraflandı, Photoshop’ta arka planı kapladım.” Bu açıkça gerçek bir sahne değil, yoruma çok yer bırakan bir sahneleme.

Fotoğraf galerimizde daha heyecan verici fotoğraflar bulabilirsiniz.

roketatar?

Fotoğraf roketatar? Brocken’deki Harz Dağları’nda ortaya çıktı. Banshee66 olarak yolda galeride Oliver v. Bohlen, “Resim için temel bir fikir veya kompozisyon yoktu” diye yazıyor. “Yığının etrafını saran sis, iletim kulesini birkaç saniyeliğine ortaya çıkaracak kadar güzelken, daha çok doğaçlama bir fotoğraftı.”
Panasonic DC-G91 | 14 mm | ISO 200 | f/8.0 | 1/500s (Resim: Oliver – Bohlen / Banshee66)

c't photography'dan daha fazlası

c't photography'dan daha fazlası

(dolma kalem)

Haberin Sonu