Kremalı Kaşarlı Katmer Börek

yasader

Aktif Üye
Kremalı Kaşarlı Katmer Börek Tanımı İçin Gereçler

• 2 paket sıvı krema
  • 1 maden suyu
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 5 ya da 6 adet yufka
  • Kaşar peyniri
Kremalı Kaşarlı Katmer Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle sosumuzu hazırlayarak işe başlayalım. Derin bir kabın içerisine 400 ml krema, 1 adet maden suyu ve 1 çay bardağı sıvı yağı ekleyip karıştıralım.
  2. daha sonrasında yufkamızı geniş bir yerde açıp üzerine sosumuzdan döküp fırça sayesinde her tarafına sürelim. 2. Yufkayı da birebir biçimde sos sürdüğümüz yufkanın üzerine açıp sosu her yanına gelecek biçimde sürelim.
  3. Tüm yufkalarda birebir süreci uygulayalım sıra son yufkamıza gelene kadar.
  4. Son yufkamıza sos sürmeyelim (Eğer 5 yufkamız var ise 4 orta kata sosu eşit bir biçimde sürelim 5. Yufkanın üzerine sürmeyelim. Şayet 6 yufkamız var ise 5 orta kata sosumuzu eşit bir biçimde sürüp 6. Yufkayı serdikten daha sonra üzerine bir şey sürmeyelim)
  5. Ben yufkaların sosu güzelce çekmesi için yaklaşık 1,5 saat olduğu yerde bırakıyorum (Dikkat edin rüzgarlı bir yerde olmasın cam kapı açık olursa yufkalarınız kurur)
  6. Yufkalar sosunu uygunca çektikten daha sonra yufkamızı en evvel 4e daha sonra her parçayı 7 ya da 8 eş kesime bölelim.
  7. Modüllerin kalın kısımlarına kaşar peyniri koyup, kenarlarından katlayabildiğimiz kadar katlayıp sigara böreği sarar üzere saralım. Ben bu tanımdan ortalama 30 adet börek çıkarıyorum.
  8. Farklı bir kaba bir su bardağı su ve 3 yemek kaşığı sıvı yapı ekleyelim. Tüm börekleri teker teker bu karışıma batırıp yağlı kağıt sevdiğimiz tepsiye dizelim. 200 derece evvelinde ısıtılmış fırında alt ve üstü güzelce kızarana kadar pişirelim.
  9. Ben bu börekte bilerek kaşar peyniri kullanıyorum. Aslında kaşarın bir kısmı pişerken akıyor lakin yağsız peynir kremalı böreğin tadını değiştiriyor ve ben o tadı sevmedim. Siz isterseniz yağsız peynirle de tıpkı tanımı yapabilirsiniz.
Kremalı Kaşarlı Katmer Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı