Kompakt kamera: 60 megapiksel ve döner ekrana sahip Leica Q3

dunyadan

Aktif Üye


  1. Kompakt kamera: 60 megapiksel ve döner ekrana sahip Leica Q3

Leica Q3 artık çevrimiçi olarak ve uzman mağazalarda mevcuttur. Neredeyse dört yıl önce tanıtılan ve donanımı artık güncel olmayan Q2’nin halefidir. Bu nedenle Leica, yalnızca görüntü performansını daha da geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda kameranın özelliklerini de önemli ölçüde genişletti.

60 megapiksel çözünürlük


47 megapiksel yerine artık 60 megapiksel sunuluyor, full frame sensör M11’den gelmeli. Çözünürlüğe ek olarak, bu, otomatik odaklamanın artık görüntü dönüştürücüye bağlı olan kontrast ölçümüne ek olarak faz algılama ile de çalışmasıyla destekleniyor. Verilere göre, odak uzaklığı 28 milimetre ve f/1.7 olan zaten çok keskin olan Summilux lens, Q2’ye kıyasla değişmeden kaldı ve artan çözünürlük için de yeterli olmalı.

Bu aynı zamanda Leica’nın artık 35, 50, 70 ve 90 milimetrelik etkili odak uzunluklarına karşılık gelen 39, 19, 8 ve 6 megapiksel genişletilmiş kırpma modları sunduğu anlamına gelir. Ham kayıtlar, JPEG kayıtlarıyla aynı anda DNG olarak kaydedilir. Bunun için, Leica’nın genişletilmiş video işlevleri için açıkça önerdiği UHS-II’yi de destekleyen tek bir SD yuvası hâlâ mevcuttur. 300 MBit/sn ile 8K biçimleri de mevcuttur.

Cine 8K, ancak yalnızca Full HD ile ProRes


Özel bir özellik, 17:9 en boy oranında ve saniyede 60 kareye kadar 8.192 × 4.320 piksele sahip sinematografik C8K’dır. Diğer kompakt fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, aşırı ısınmaya karşı koruma sağlamak için kayıt yalnızca 29 dakika uzunluğunda olabilir. Ayrıca, tüm 4K ve 8K biçimleri yalnızca MOV veya MP4 olarak mümkündür, Apple’ın ProRes’i yalnızca 60 FPS’ye kadar Full HD için desteklenir.

Q3’ün kasası Q2’ye çok benziyor, yani telemetreli klasik Leicas gibi çalıştırılıyor. Özellikle arka kısım değişti, ekranın solunda artık herhangi bir düğme yok, bunun yerine sağda “Oynat” ve “Menü” için iki düğme var. Sağ üst kenarda, başparmağınızla kolayca erişilebilen, eylemleri serbestçe atanabilen iki yeni işlev tuşu bulunur.


Katlanır ekran yok, ancak HDMI ve USB


Kullanımdaki en büyük yenilik, önceki söylentilerin aksine yana katlanamayan döner ekran. İster fotoğraf ister film olsun, özçekimler, Q3 ile hala özellikle rahat değil. Bununla birlikte, yeni ekran, Q serisinin en popüler uygulamalarından biri olan sokakta göze çarpmayan fotoğrafçılık için oldukça yardımcı oluyor: kameranın göz önünde tutulması gerekmiyor ve kalçadan çekim de kolayca mümkün. ekran yukarı bakacak şekilde. Nikon kısa süre önce Z8 için çok benzer bir mekanizma seçti. Q3’ün dokunmatik ekranı hala 3 inç, ancak şimdi 1 megapiksel yerine 1,8 gösteriyor.

Q2’de hiç kablolu bağlantı bulunmamakla birlikte Leica, Q3’te büyük iyileştirmeler yaptı: SD karta kayıtla aynı anda film çekerken de aktif olabilen bir mikro-HDMI bağlantı noktası var. Ayrıca, veri aktarımına ek olarak, kamera kullanımdayken bile pili şarj etmek için de kullanılan 10 GBit/sn’lik bir USB-C soketi vardır. USB üzerinden tethering yalnızca iPhone’larda mümkündür, Android cihazlarda mümkün değildir; Leica bir Lightning kablosu sağlar. Leica Photos uygulaması her iki platform için de mevcuttur ve bununla WLAN üzerinden 3 MB/sn’ye kadar veri aktarılabilir. Bir kanadın altına yerleştirilmiş yeni bağlantı noktalarına rağmen Leica, IP52 toz ve su sıçramasına karşı koruma iddiasını sürdürüyor. Tam özellikler üreticinin web sitesinde bulunabilir.

Tabii ki, fiyat da Leica’ya özgü: Q3’ün fiyatı 5.950 Euro’dur ve bu, Q2 için mevcut 5.600 Euro’dan biraz daha yüksektir. Önceki model sunulmaya devam edecek, ancak artık yeni üretilmeyecek – ancak küçük fiyat farkı göz önüne alındığında, Q2’ye gitmek için yalnızca birkaç neden var.
c't photography'dan daha fazlasıc't photography'dan daha fazlası
(kale)Haberin Sonu