Kete

yasader

Aktif Üye
Kete Tanımı İçin Materyaller

• 500 ml ılık süt
  • 800gr un (Yani yaklaşık 1 kg) 1kg dan biraz az
  • 125 gram eritilmiş tereyağ
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 paket instant kuru maya
  • Ketenin içi için gerekli materyaller:
  • 250 gram tereyağı
  • 3 çay bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Yufkanın ortasına sürmek için:

• 125 gram eritilmiş tereyağ
Üzerine sürmek için:

• 2 adet yumurta sarısı (Beyazını kullanmadım)
Kete Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Hamuru güzelce yoğurun ve 1 saat dinlendirin.
  2. Bu esnada bir tencerede tereyağını eridikten daha sonra altını kısık ayara alın ve ununu tuzunu ek edip, karıştırın.
  3. Orta ara karıştırarak unun kokusu çıkana kadar devam edin yaklaşık 10 dk kavurun ocaktan alın soğumaya bırakın.
  4. Dinlenen hamurdan 8 adet beze alın bezeleri unlu tezgahın üzerine dizin ve üzerini örtün tezgahın üzerini yavaşça unlayın ve fotoğrafta gösterdiğim üzere yaklaşık 30-40cm genişliğinde açın, üzerini yavaşça yağlayın her yerine gelecek biçimde.
  5. Akabinde gösterdiğim üzere katlayın ben tüm hamurları birinci olarak bu hal açtım, yağladım, katladım ve bir kenarda üzerini örtüp, beklettim.
  6. Tüm bezeler bitikten daha sonra hazırlamış olduğum kete içini katladığım kete hamurunun ortasına yaydım.
  7. Katlamış olduğum hamuru hiç açmadan her bir kenarını orta kısmına toplayıp, elimle yavaşça bastırarak tüm kenarlarını orta kısmında birleştirdim.
  8. Elimle yavaşça bastırarak kete hamurunu büyülttüm fazlaca fazla bastırarak inceltmeyin ki piştikten daha sonra kuru olmasın.
  9. Akabinde fırın kağıdı serili tepsinin üzerine keteleri koyun, üzerine yumurta sarışını sürdükten daha sonra çatal ile form verin ve son olarak çatalı ketenin 5-6 yerine batırın.
  10. Evvelden ısıtılmış fırında 180 derece ayarda altı ve üstüne kızarana kadar pişirin.
Kete Tanımı Fotoğraflı Yapılışı