Kayseri Açma Ketesi (İçsiz)

yasader

Aktif Üye
Kayseri Açma Ketesi (İçsiz) Tanımı İçin Gereçler

• 1 su bardağı sıvı yağ
  • 3,5 su bardağı ılık süt (Su da olabilir)
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 adet yumurta (Sarısı üzerine)
  • 1 paket yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 4 adet küp şeker
  • Aldığı kadar un (1250 gram kadar)
Orta katlarına sürmek için;

• 1 dolu yemek kaşığı vitayağ
  • 3 dolu yemek kaşığı tereyağ
  • 2 dolu yemek kaşığı margarin
Kayseri Açma Ketesi (İçsiz) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Süt maya şeker sıvı yağ karıştırılır. Maya ve şeker eritilir. Üzerine yumurta akı un tuz ek edilerek hamur yoğrulur.
  2. Güzelce yoğrulan hamur 9 kesime bölünür. 9 modül beze haline getirilir. Bir tanesi açılır.
  3. Vitayağı, tereyağ ve margarin eritilir (Kaynatılmaz tamamı erimeden altı kapatılır)
  4. Eritilen yağ açılan hamura sürülür.
  5. Üst kat üst üste açılır ortalara yağ sürülür hamur ortası açık zarf üzere katlanır ve ikiye katlanır (Fotoğraftaki gibi).
  6. Kalan 6 beze de 2 küme halinde birebir süreçten geçer.
  7. Katlanan hamur buzdolabına kaldırılır (Ben akşamdan yapıp dolaba attım. Sabah kahvaltı için biçim verip pişirdim. Yağ donana kadar beklemek de kâfi olacaktır.
  8. Dolaptan çıkarılan hamur merdane ile inceltilir. Kare kare kesilir be zarf halinde katlanır. Katlanan kısmı altına gelecek biçimde tepsiye dizilir.
  9. Üzerine yumurta sarısı (Birazcık su ve sıvı yağ ile açılır) sürülür. Dileğe göre susam çörekotu serpilir.
  10. Tepsi mayalandırmasından daha sonra 20-25 dakika 200 derecedeki fırında 20 dakika kadar pişirilir.
  11. Derece ve mühlet fırına bakılırsa değişir. Denetimli olmakta yarar var. Birinci kere denedim epey güzel oldu o yüzden paylaşmak istedim. Herkese afiyet olsun ????.
Kayseri Açma Ketesi (İçsiz) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı