İsrailli bakan ‘Korkuyorum’ diyerek kaygılarını deklare etti: Ortadoğu’yu ateşe verebilir

dunyadan

Aktif Üye
İsrailli bakan ‘Korkuyorum’ diyerek kaygılarını deklare etti: Ortadoğu’yu ateşe verebilir
bakılırsav müddeti sona eren İsrail Kamu Güvenlik Bakanı Omer Bar-Lev, Twitter hesabından, Kudüs Politik Araştırmalar Enstitüsünce düzenlenen bir konferansta kendisine sorulan sorulara verdiği yanıtları paylaştı.

Ben Gvir’in, Ortadoğu’yu alevlendirecek bir kıvılcım atmasına ait kaygı taşıyıp taşımadığı sorusuna Bar-Lev, şu biçimde karşılık verdi:

“elbet korkuyorum, kaldı ki Ben Gvir’in bir bakan olarak Heykel Dağı’na (Mescid-i Aksa) çıkması durumundan da korkuyorum. Muhakkak bu gerçekleşebilir. ‘Heykel Dağı’nda Museviler ayin yapmayacak.’ biçimindeki halihazırda uygulanan icraatın değiştirilmesine yönelik çalışırsa, hiç elbet bu Ortadoğu’yu patlatır, bunda hiç tereddüt yok.”

Öte yandan, Bar-Lev, İsrail menşeli Yediot Aharanot gazetesine yaptığı bir diğer açıklamada, “Ben Gvir’in davranışları, polis kurumunun politize bulunmasına ve Batı Şeria’da üçüncü intifadanın çıkmasına niye olabilir” ifadesini kullandı.

Yahudi Gücü Partisi önderi Itamar Ben-Gvir, birlikteindeki Yahudi yerleşimcilerle Mescid-i Aksa’ya tekraren baskın düzenlemişti.

İsrail’de 1 Kasım seçimlerinden galip çıkan ve hükümeti kurmakla bakılırsavlendirilen Benyamin Netanyahu’nun, seçimlerde ortak hareket ettiği sağ partilerden Yahudi Gücü’nün aşırılık yanlısı önderi İtamar Ben-Gvir’e kabinede Kamu Güvenlik Bakanlığını verme mümkünlüğü tasayla izleniyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.