Haşhaşlı Çiçek Çörek (Aynı Hamurdan İki Çeşit Çörek)

yasader

Aktif Üye
Haşhaşlı Çiçek Çörek (Aynı Hamurdan İki Çeşit Çörek) Tanımı İçin Malzemeler

Hamuru için

• 2 su bardağı süt
  • 150 gram margarin (tereyağ) eritin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket yaş maya
  • 5-6 yemek kaşığı şeker
  • 2 adet yumurta (akı içlerine sarı dışına )
  • 6-7 su bardağı un (kontrollü ekleyin )
İç materyali için

• 400 gram haşhaş ezmesi
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1 çay bardağı ceviz içi
Üstü için

• Yumurta sarısı
  • Toz şeker (serptim )
Haşhaşlı Çiçek Çörek (Aynı Hamurdan İki Çeşit Çörek) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle yoğurma kabın içine un yumurta akı hariç materyalleri alalım karıştırıp ön mayalama sürecini yapalım.
  2. Kabaran karışımın içime yumurta aklarını ve unu ek ederek yoğuralım ele yapışmayan yumuşak hamur elde edelim mayalanması ıcın 1 saat üzerini kapatarak bekletelim.
  3. İç harcı için kaba haşhaşı sıvı yağ şekeri ve cevizi ekleyip karıştırıp kenarda beklesin.
  4. Mayalanan hamurdan iki tepsi çıkıyor (bir tepsisisini rulo çörek yaptım öbür tepsiyi çiçekli çörek yaptım ).
  5. 4 eşit modüle bölelim yuvarlayalım hamurun bir adedini merdane ile yuvarlak 25-28 cm genişliğinde açalım.
  6. Üzerine harçtan sürelim ikinci süreci de birebirini yapalım üçüncü süreci de birebirini yapalım.
  7. En son 4 cü hamuru açalım (üzerine haşhaş sürülmeden )hamurlarımızın üzerine serelim.
  8. Ortasına bardak koyalım 16 eşit modüle dilimleyelim yan yana olan iki dilimi tersten katlayarak kıvıralım uçlarını birleştirelim bunu tepsi bitene kadar devam edin.
  9. Üzerine yumurta sarısı sürelim ceviz modülleri ile toz şeker serpelim.
  10. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana denk pişirelim ????afiyet olsun (diğer kalan hamurdan bir tepsi rulo yapıp dilimleyip haşhaşlı çörek yaptım ).
Haşhaşlı Çiçek Çörek (Aynı Hamurdan İki Çeşit Çörek) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı