“GERİ DÖNDÜM”: Donald Trump sosyal medyaya geri döndü

dunyadan

Aktif Üye
Donald Trump sosyal medyaya geri döndü: Facebook’ta “GERİ DÖNDÜM” yazdı ve YouTube’da kısa bir video yayınladı. Eski ABD Başkanı, gelecek yıl ikinci kez Beyaz Saray’a taşınmak istiyor – Trump, 2016’daki seçim zaferi için büyük ölçüde sosyal medyaya güvendi. Ancak şimdiye kadar, en yüksek menzile ulaştığı platform konusunda sessiz kaldı.


Trump’ın Facebook ve Instagram profilleri, eski ABD Başkanı’nın şimdiye kadar paylaşım yapmaktan çekindiği 10 Şubat’ta aktif hale getirildi. Bununla birlikte, Trump şimdiye kadar Instagram’da olduğu kadar Twitter’da da sessiz kaldı – ancak bu sadece bir an meselesi olmalı. Twitter’da Trump’ı şu anda 87,4 milyondan fazla Twitter hesabı takip ediyor. Kısa mesaj hizmetini devralan Elon Musk, bir anketin ardından Kasım 2022’de “@realDonaldTrump” profilini yeniden etkinleştirecek.

Twitter’da sessiz kalın


YouTube’da Trump, kısıtlamalar kaldırıldıktan kısa bir süre sonra kanalının restorasyonunu kullandı. Orada, “Sizi beklettiğim için özür dilerim. Karmaşık bir konu” ifadesiyle kısa bir video yayınladı. Geçmişte, sosyal medyaya getirilen yasak ve kısıtlamaların ardından Trump, gelecekte kendisini kendi platformu “Truth Social” ile sınırlamak istediğini ve sadece orada aktif olacağını defalarca belirtmişti. Ancak, yenilenmiş bir adaylık için son derece yararlı olması gereken hizmet yelpazesinden yoksundur.Truth Social, geçtiğimiz yıl boyunca uzun bir süre ödeme sorunlarıyla mücadele etti. Ağda para yoktu, kullanıcılar ve reklamverenler – örneğin, barındırma sağlayıcısına yapılan ödemeler altı aydan uzun süredir kayıptı. Ağ, Trump’ın ilk döneminin sonunda Kongre Binası’na yapılan saldırının ardından sosyal medyadan büyük ölçüde yasaklanmasıyla oluşturuldu.


seçimler üzerindeki etkisiDonald Trump’ın ABD Başkanı olarak seçilmesi iddiaya göre Rus etkisiyle desteklendi. Soruşturmalar 2017’de yapıldı ve ertesi yıl ABD özel danışmanı Robert Mueller bir iddianame aldı: Ona göre, kanıtlar Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmesine yol açtı. Bu yılın başlarında yapılan bir araştırma, 2016’da Twitter’a karışan Rus trolünün Trump seçimleri üzerinde ölçülebilir bir etkisi olmadığını ortaya koydu.


(bme)Haberin Sonu