Foxconn’un büyük bir Hindistan fabrikasında Apple’ın AirPod’larını üretmesine de izin veriliyor.

dunyadan

Aktif Üye
Apple’ı Çin’den daha bağımsız hale getirmek için bir başka önemli adım olacaktır: Basında çıkan bir habere göre, Tayvanlı üretici Foxconn, gelecekte (yine) Hindistan’da üretilecek olan AirPod’lar için büyük bir sipariş kazandı. Reuters haber ajansının bilgili iki kişiye dayandırdığı habere göre, ülkenin güneyindeki Telangana eyaletindeki yeni bir fabrikaya 200 milyon ABD dolarından fazla yatırım fonu akacak.


AirPod bileşen üretimi şimdiden başladı


AirPods üretiminin Hindistan’da kurulacağı gerçeği uzun süredir biliniyor ve netlik kazanmıştı. Yılın başında, Apple’ın alt kıtada gerçek kablosuz kulaklıklar için temel bileşenler üretecek bir şirket bulduğu söylendi. ABD’li sözleşmeli üretici Jabil’in Hindistan yan kuruluşu, AirPods çerçevelerini plastikten yapıyor. Bunlar daha sonra Foxconn tarafından sahada kullanılabilir ve yalnızca şu anda ses cihazlarının üretilmekte olduğu Çin veya Vietnam’da değil.


Bu noktada siparişin ne kadar büyük olduğu belli değil, ancak fabrikanın maliyeti göz önüne alındığında önemli olabilir. Foxconn, Apple’ın iPhone için merkezi üreticisidir ve oradaki tüm üretimin yüzde 70’ini karşılar. Ancak şirket henüz AirPods üretmedi, bunlar Luxshare ICT gibi diğer sözleşmeli üreticilerden geliyor. Bu Çinli üretici ise Vietnam’daki lokasyonlarını zaten önemli ölçüde genişletmişti.

Apple ile ilişkinizde iyi hisler yaratın


Reuters’e konuşan bir kaynak, Foxconn’un, nispeten dar marjlar göz önüne alındığında, şirketin AirPod’ları yapıp yapmaması konusunda aylardır kendi içinde tartıştığını söyledi. Sonuçta, kararın “Apple ile olan bağlılığı güçlendirmek” için verildiği söylendi – ilişkide iyi bir atmosfer yaratmak için. Son zamanlarda, Foxconn’un o zamanlar Pro modellerin üretildiği tek fabrikayı işlettiği Çin’in Zhengzhou kentinde iPhone üretimiyle ilgili büyük sorunlar yaşandı. Bu, Noel işinin Apple bölümlerine mal oldu.

Telangana’daki fabrika, Foxconn’un yan kuruluşu Foxconn Interconnect Technology tarafından inşa edilecek ve en erken 2024’ün sonuna kadar faaliyete geçmeyecek. Hindistan’a gitme kararı Apple tarafından verildi. Foxconn takip emirleri almayı umuyor. Şirket, Luxshare ICT’ye ek olarak doğrudan Tayvanlı rakipleri Pegatron ve Wistron ile de rekabet etmektedir.

Mac & i'den daha fazlasıMac & i'den daha fazlası
(bsc)Haberin Sonu