Formula 1: Red Bull ve Mercedes arasındaki sözlü tartışma

dunyadan

Aktif Üye

1. Formula 1: Red Bull ve Mercedes arasındaki sözlü tartışma

Spor açısından Red Bull için işlerin bu yıl Formula 1'in Avrupa'daki ilk durağı öncesinde daha iyi gitmesi pek mümkün değil. Max Verstappen 136 puanla dünya şampiyonasında rahatlıkla lider durumda ve Hollandalı'nın bu yıl üçüncü şampiyonluğunu kazanacağından neredeyse hiç kimsenin şüphesi yok. Takımlar için finansal açıdan önemli olan Markalar Dünya Şampiyonası'nda bile Red Bull için tehdit oluşturabilecek bir rakip görünmüyor. Yine de Christian Horner'ın takımının sinirleri gergin. Çünkü galibiyet serisinin devamı en azından çeşitli nedenlerden dolayı tehlikede. Red Bull, Mercedes'in açık bir şekilde dünya şampiyonu Verstappen'e kur yaptığı gerçeğine duyarlı bir şekilde tepki gösteriyor.

Reklamcılık

Kaba ton

Red Bull'un kullandığı üslup artık sertleşti. Red Bull CEO'su Oliver Mintzlaff, geçen hafta sonu Miami'de düzenlenen Grand Prix'in oturum aralarında ekibine üye almanın saygısızca olduğunu söyledi. “Toto Wolff'un ve belki de diğer takımların yıllarca geride kaldıktan sonra sahip oldukları baskıyı anlıyorum. Ancak Toto Wolff'un karşılaştığı zorluklara konsantre olması gerektiğini düşünüyorum. Bu onun için yeterli. Ayrıca bunun saygıyla da bir ilgisi var: “Ben devam ediyorum.” Mintzlaff, diğer takımların personeli hakkında konuşuyor” dedi. Wolff bu suçlamaya hemen karşılık verdi: “Bu adamın bu ifadelerle ne kastettiğini hiç bilmiyorum. Bu nedenle yorum yapmaya gerek yok.”

Red Bull'da kimler kalacak?

Max Verstappen'in Red Bull ile 2028 yılına kadar sözleşmesi var. Mintzlaff, “Max, bu sözleşmeyi yerine getirmek istemediğine dair tek bir kelime bile söylemedi. Onun bir değişiklikle oynadığından hiç endişe duymuyorum.” “Artık yeniden sakinleşmemiz gerekiyor. Max'in istediği bu ve biz de bunu istiyoruz. İster futbolda ister Formula 1'de olsun sporda uzun vadede başarılı olmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şey bu.” Gelecek sezondan itibaren Red Bull kendisini şirket içinde yeniden konumlandırmak zorunda kalacak. Yıldız tasarımcı Adrian Newey, takım patronu Horner ile yaşadığı hararetli tartışmanın ardından takımdan ayrıldı. Bir röportajda Newey'nin Red Bull'un başarısındaki rolünü perspektife koydu. Newey'in gelecek yıl ne yapacağı şu anda belirsiz. Ancak diğer takımların Newey'i imzalamak için çevrilmemiş taş bırakmayacakları neredeyse kesin.

Verstappen Mercedes'in tercih ettiği aday

Mercedes, gelecek yıl Ferrari'ye geçen Lewis Hamilton'ın yerini almak zorunda kalacak. Mercedes takım patronu Toto Wolff'un bunu gizlemediği Max Verstappen, onun tercih ettiği aday olacak. Dünya şampiyonu şu anda hizmetlerinin kamuya açık reklamını yapma konusunda sessiz. Max Verstappen'den özel olarak bahsedecek olursak, onun 2028'e kadar sözleşmesi var, en hızlı araca sahibiz, en sıcak markayla çalışıyor, burada kendini çok rahat hissediyor, burada dünya şampiyonu oldu ve gerçekten takdir ettiği bir ortama sahip.” Mintzlaff, Verstappen'in gelecek yıl Red Bull'da yarışacağından “yüzde 100” emin.

Özellikle bir çalışana uygunsuz davrandığı söylenen Christian Horner'ın dahil olduğu bir ilişkinin takımda çok fazla huzursuzluğa yol açması nedeniyle Red Bull için tehlikede olan pek çok şey var. Eğer Max Verstappen, Newey'den sonra Red Bull'dan ayrılırsa, son yıllardaki başarılı serinin devamı muhtemelen tehlikeye girecek.

Formül 1 hakkında daha fazla bilgi

Daha fazla göster

daha az göster

(mfz)

Haberin Sonu