Fırınsız Pratik Kolay (Osmancık Böreği)

yasader

Aktif Üye
Fırınsız Pratik Kolay (Osmancık Böreği) Tanımı İçin Malzemeler

• 1 su bardağı süt
  • 1 paket toz maya
  • 1 çay kaşığı tuz tepeli
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı yahut sıvı yağ
  • Aldığı kadar un (dikkatli ekleyin yumuşak bir hamur yapıyoruz)
İçi için;

• 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • 1 su bardağı börek peyniri yada lor peynir
  • Yarım bağ maydanoz
Fırınsız Pratik Kolay (Osmancık Böreği) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Sütü ılık olarak yoğurma kabına alıp maya ve şekeri ile karıştıralım
  2. Tuz ve zeytinyağını ek edip yine karıştıralım.
  3. Unu dikkatli ekleyerek yumuşak bir hamur yapıyoruz ve mayalanması için sıcak bir ortamada bekletelim.
  4. Eğer vaktiniz yoksa 10 dakika kadar dinlendirip böreğe başlayabiliriz ancak bekletirsek daha yeterli sonuç alırsınız.
  5. Hamur mayalanma sürecinde daha sonra 7 eşit modüle bölelim.
  6. Bezeler biraz dinlenirken peynirleri karıştıralım ve ince doğradığımız maydanozla karıştıralım kenara alalım.
  7. İlk yaptığımız bezeden başlayarak tavanın genişliğinde açalım fazla üst üste gelmeyecek biçimde yapıp bitirelim kenara açtığımız yufkaları serelim.
  8. Tavayı ocağa alalım ve ısıtalım uygunca tava ısınınca orta ateşe alalım fırçayla sıvı yağ sürüp birinci yufgayı tavaya serelim.
  9. Yufka biraz kızarınca tekrar sıvı yağ sürüp çevirelim kızaran tarafına iç harcından her yerine gelecek biçimde yayalım ve öbür yufkayı üzerine serip aksi çevirelim.
  10. 10 başka yüzü aslına bakarsan siz peynirini serene kadar kızarıyor hem çabuk hemde hayli zevkli bir börek oluyor kızaran tarafa peynir koyup tekrar çiğ yufka serip yağ sürüp çabucak çevirelim. 7 sinede tıpkı süreci uyguluyoruz.
  11. İster ılık olarak servis yapabilirsiniz, afiyet olsun afiyet olsun.
Not: Ben tavama bakılırsa yaptım sizde tavanıza bakılırsa bezeleri ayarlayabilirsiniz benim tavam 35 santim büyük tava yoksa malzemeyi yarıya indirebilirsiniz.

Fırınsız Pratik Kolay (Osmancık Böreği) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı