Fırında Bazlama Ekmek (Gece Mayala Sabah Kahvaltıya Pişir)

yasader

Aktif Üye
Fırında Bazlama Ekmek (Gece Mayala Sabah Kahvaltıya Pişir) Tanımı İçin Materyaller

• 4 su bardağı un (Tepeleme değil ve elenmiş)
  • 2 su bardağı su (Ilık olsun)
  • 1 paket instant maya (Dilerseniz yarım paket yaş maya da olur)
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz (Tepeleme değil)
  • Tepsiye alırken hamur ele yapışmasın diye 2 kaşık kadar sıvı yağ
Fırında Bazlama Ekmek (Gece Mayala Sabah Kahvaltıya Pişir) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Unu eleyip, ortasını azıcık açalım ve ılık su, maya ve şekeri ekleyip azıcık elimizle ezelim. daha sonra tuzu da ekleyip ele yapışan bir hamur yoğuralım. Ele yapışınca sıkıntı oluyor diye un eklemeyin kıvamı bu. Üzerini kapatıp mayalanması için kenara alalım.
  2. Hamur yaklaşık iki katı kadar kabarır. Elimizi yağlayıp hamuru hayli hırpalamadan alttan üste çeke çeke havasını alalım. Tepsiye yağlı kağıt koyup hamuru ince biçimde yayalım epeyce çok ince de olmasın. Siz eminim hayli daha hoş hal vereceksiniz.
  3. Üzerine ben susam ve çörekotu serptim. İsteyen içine keten tohumu, ceviz, kuru domates vs. Koyabilir. 220 dereceye ısıttığımız fırına içine bir kapta su ile birlikte koyalım.
  4. Beş dakika daha sonra ısıyı 200 e çekip alt üst eşit pişirelim. Bazlama formunda olduğu için hemen pişer. Denetim etmeyi unutmayalım. Sıcacık, yumuşacık ekmeğimiz hazır. Afiyet olsun:)).
Fırında Bazlama Ekmek (Gece Mayala Sabah Kahvaltıya Pişir) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı