Evler ve diğer binalar: Haftanın resimleri (47. hafta)

dunyadan

Aktif Üye

1. Evler ve diğer binalar: Haftanın resimleri (47. hafta)

Hem şehirde hem de kırsalda binalar var. Bazıları herhangi bir medeniyete uzak, bazıları ise ulaşılması oldukça kolay. Daha farklı olamayacak binalara olan yolculuğumuz kentsel manzaralardan denize ve dağlara doğru uzanıyor.

Reklamcılık

Şehirde

Wolfgang Görgen’in Kranhaus Köln adlı tablosu, Batı Almanya metropolünde Ren Nehri kıyısındaki aynı adı taşıyan üç evden birini gösteriyor. Alttan görüş açısı ve siyah beyaza dönüşüm, görüntüye çekiciliğini katıyor. Fotoğrafçının kendisi fotoğrafı hakkında şunları söylüyor: “Fikir, kısa çekim mesafesi ve geniş görüş açısının yarattığı yuvarlanan çizgilerle çalışmaktı; bu durumda modern binanın mimarisine çok iyi uyum sağlıyorlar.”

Dirk Selig (DiSe.fotografie), Alpler’in eteklerinde aynı adı taşıyan İtalyan kasabasında SW 1’de Bassano del Grappa fotoğrafını çekti ve çok çekici desenlere sahip bir kompozisyon oluşturdu. Yaratılış hakkında bize şunları yazdı: “Bir ara sokakta motifi fark ettim. Güneş zaten çok yüksekteydi. Aslında fotoğrafçılık için ideal bir zaman değil. Ancak yüksek güneş nedeniyle balkonların sert gölgeleri fotoğraflanmaya değerdi. Fotoğrafları çekerken bile siyah beyaz uygulamanın etkiyi artıracağının farkındaydım.”

Antonio Giovanni Galle’nin aynı isimli fotoğrafında bir bina değil, bir tünel görülüyor. Önemli olan her şeyi fotoğrafçının kendisi en iyi şekilde anlatıyor: “Küçük fotoğraf şehir turum sırasında Nürnberg’in eski kentinde çekildi. Şu anda biraz sokak fotoğrafçılığı deniyorum. Çocukken ailem ve ben hep bu tünelden bisikletle geçerdik. Nürnberg’in eski şehir surlarının arasında bunlardan bolca var. Fotoğraf aynı zamanda gönül işidir ve güzel anıları canlandırır […]“

Deniz yoluyla

Michael Rasch (M. Rasch) Pier Sellin’in 150 saniyelik uzun pozlamasında bize ön planda iskele, deniz ve şezlonglardan oluşan güzel bir kompozisyon gösteriyor. Resimde hiç kimse görünmediğinden tüm sahne çok güzel görünüyor. Fotoğrafçı bize yaratım hakkında şunları yazdı: “Yaz aylarında ailemle birlikte iki hafta boyunca Sellin’de tatildeydim ve neredeyse her sabah güneş doğarken iskeleyi ziyaret ediyordum. O sabah hava çok bulutluydu ve o zaman sakin bir atmosfer yaratmak için uzun pozlama süresi kullanma fikri aklıma geldi.”

Dağlarda

Joachim Kopatzki, Nordic Lights, Senja adlı resmini iki pozdan oluşturdu. Biri köyü ışıklı evlerle gösterirken, diğeri arka planda kuzey ışıklarını gösteriyor. Fotoğrafın nasıl çekildiğini bize yazdı: “Fotoğraf Norveç’te Mefjorvaer, Senja’da çekildi. Kuzey Işıkları için tahminler ılımlıydı ama asla bilemezsiniz. Gökyüzünde pek bir şey olmadığından önce küçük yerin fotoğrafını çektim, ardından tripodu veya kamerayı hareket ettirmedim. Sonra soğuk rüzgarda ve biraz yağışta bekledik ama iyi bir fotoğraf çekmek için ne yapabilirsiniz? Daha sonra kuzey ışıkları kısa bir süreliğine merhametli davrandı ve onları yakaladım ve elbette daha uzun bir pozlamaya ihtiyacım vardı. Photoshop’ta iki fotoğrafı birleştirdim, bir tür pozlama serisi oluşturdum ve böylece pozlamadaki önemli farkı telafi ettim.”

Anton Fogel’in Idyll adlı tablosu, fiyordun üzerinde ahşap bir evin bulunduğu İskandinav manzarasını anımsatıyor. Çekimin başlığı aynı zamanda resimde hakim olan ruh halini de mükemmel bir şekilde tanımlıyor ve izleyiciyi büyülüyor. Burada tatile pek çok kişi hayır diyemez.

Kleiner Zschand, galeri fotoğrafçısı Christian Bertram (Kosh_hh) tarafından Sakson İsviçre’de çekildi. Bir bina göstermiyor ama yoğun sisin altında küçük bir orman kulübesi olabilir. Fotoğrafçı bize resmin yaratılışıyla ilgili şunları yazdı: “Eylül ayının sonunda Sakson İsviçre’deyken, o sabahki hava tahmini sis için en iyi koşulları vaat ediyordu. Karanlıkta Kleiner Winterberg’e doğru terli ve dik tırmanışa geyiklerin kükremesi eşlik ediyordu. Yukarıya baktığımızda sabahleyin gökyüzündeki ilk renk değişikliği görüldü. Bu ve vadide gerçekten sis olup olmadığı heyecanı bizi hedefimize biraz daha hızlı ulaşmaya teşvik etti. Zirveye ulaşıldığında dağ bir balkon gibi açılır ve Kleine Zschandtal üzerinden doğuya doğru bir manzara sunar. Benim için Kleiner Winterberg Sakson İsviçre’nin büyüsünü yakalamak için en güzel noktaydı. Umduğumuz gibi vadi sisle kaplandı ve gün doğumundan kısa bir süre sonra vadi ve sis altın rengi bir ışıkla yıkandı. Fotoğrafçının kalbi mutludur.”

Geçen haftanın tüm fotoğraflarını resim galerimizde bulabilirsiniz:

Cumartesi: Kuzey Işıkları, Senja
(Resim: Joachim Kopatzki)

(KDV)

Haberin Sonu