Ergin Ataman’dan 12 Dev Adam’a maçı kazandıran hamle!

OzguN

Yeni Üye
FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’nda çaba eden A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi, A Grubu’ndaki birinci maçında Karadağ’ı 72-68’lik skorla mağlup etti. Karşılaşmaya ve daha sonrasına başantrenör Ergin Ataman damga vurdu. Öte yandan Larkin’in performansı dikkat çekti.

Karşılaşmanın birinci yarısını millilerimiz 41-31 önde tamamladı. Uğraşın ikinci yarısına Karadağ uygun başladı. Ay-Yıldızlı grubun kusurlarını düzgün pahalandıran Karadağ, sayı farkını indirse de ulusal grubun toparlanması ile son çeyreğe 53-51 önde girildi. Çekişmeli geçen son çeyrek kararında ulusal grup 72-68’lik skorla karşılaşmayı kazanırken şampiyonaya da galibiyetle başlamış oldu.

LARKİN YILDIZLAŞTI

A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi’nde 5 üçlük isabeti bulan Shane Larkin 18 sayı ve 7 asist ile grubun en skorer ismi oldu. Onu Cedi Osman 15 sayı 4 ribaund ile takip etti. Alperen Şengün ise 12 sayı 6 ribaund ile çabayı noktaladı. Karadağ’da ise Bojan Dubljevic 18 sayıyla oynadı.

ATAMAN’IN TİŞÖRTÜ RAKİBİ ŞAŞIRTTI

Öte yandan Karadağ, maçın bitimine 1 dakika 17 saniye kala sıradan bir yanılgıya imza attı. 68-65 Türkiye karşında önde olan Karadağ atak sırasında makûs bir tercih yaptı. Alana kırmızı tişörtle çıkan Karadağ’da Kendrick Perry, Ergin Ataman’ı ekip arkadaşı sandığı için ona pas yolladı. Ataman’ın kırmızı tişörtü 12 Dev Adam için avantaj olurken o dakiakdan itibaren Kardağ sayı bulamadı ve Türkiye geriden gelerek maçı kazandı.

ATAMAN: BENİM ADIMA UTANÇ VERİCİ

Ergin Ataman karşılaşmanın akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Deneyimli başantrenör baht yapıtıyla maçı kazandıklarını belirterek, “Bu akşamın tek olumlu tarafı, talih yapıtı sonunda maçı kazanmış olmamız. Felaket bir basketbol . Uzunlarımızın oynadığı basketbol, benim adıma utanç verici” dedi.

“MAÇI HAK ETMEDİK”

“Bu akşam; Dubljevic ve öbür uzunlar karşısında bizim uzunlarımızın gösterdiği performans felaket. bu türlü bir noktaya varamayacağımızı gördüm bu akşam lakin baht yapıtı, tesadüf sonunda hakem fazlaca kritik bir hamle faul çaldı. Çalmayabilirdi de… bu türlü maçı kazandık. Maçı hak etmedik. Bakacağız. Takımımız bu, oyuncularımız bu.”

“ÖZÜR DİLİYORUM”

Turnuvaya galibiyetle başladıklarının kıymetli olduğunu belirten Ergin Ataman, “Çok makûs basketbol oynadık bu akşam. Tüm Türkiye’den özür diliyorum oynadığımız basketbol için. Lakin turnuvaya galibiyetle başladık. Artık Bulgaristan maçına bakacağız. Lakin dediğim üzere uzunlarımızdan performans alamazsak ileri gitmemiz epeyce zor” açıklamasını yaptı.

TİFLİS ELEŞTİRİSİ: BİZ NİÇİN VE NİYE BURADAYIZ?

Ergin Ataman, Tiflis’teki seyirci ilgisini eleştirdi: “Bu atmosferde konsantre olmak epey güç. Biroldukca NBA ve EuroLeague yıldızı var lakin salon bomboş. Alt yaş turnuvaları bile daha kalabalık. Biz niçin ve ne için buradayız. Siz bu atmosferden keyifli musunuz?”

Gürcistan, Almanya, İtalya ve Çekya’nın konut sahipliğinde düzenlenen şampiyonada Türkiye Cumartesi günü TSİ 17.15’te Bulgaristan ile karşı karşıya gelecek.

RUSYA MEN EDİLDİ, KARADAĞ DAHİL EDİLDİ

Milliler, Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde D Kümesi’nde Hırvatistan, Hollanda ve İsveç ile çaba etti. Ay-yıldızlılar 3 galibiyet, 3 yenilgiyle kümesi 3. sırada tamamladı ve şampiyonaya katılmaya hak kazandı. Karadağ ise elemelerde G Kümesi’nde Fransa, Büyük Britanya ve Almanya ile karşılaştı ve kümesi 3 galibiyet, 3 yenilgiyle 3. sırada bitirdi. Rusya’nın FIBA tarafınca men edilmesiyle onun yerine elemelerde en düzgün galibiyet-mağlubiyet istatistiğine sahip Karadağ’ın yer alması kararlaştırıldı.

(Skorer)